Yazar Arşivi: Ünal TÜMİN

Gri günlerim ve adam gibi adamlar

Herkes gibi bazen benim de “gri gece ve günlerim” olur… Hele şu son günlerde, şu “Sam Amca”nın en kötü versiyonu diyebileceğim ABD’nin “Küresel emlak taciri” Trump’ un 4 milyar 54 milyon yaşındaki dünyamızı yeni baştan dizayn etme girişimleri beni kahrediyor! Daha dün Büyükelçiliğini, arı yuvasına değnek sokarak Kudüs’e taşıma kararı ise tam bir “çılgınlık” örneği! Öyle ya 7 milyarlık dünya ... Devamını Oku »

Sicili bozuk bir yıl ve yalnızlığımız

Göçler, açlık, yolsuzluk, rüşvet… Kör metelik için adam öldürenlerin, en yakın arkadaşlarını satanların, Atatürk’ümün armağanı Cumhuriyetimi, canım ülkemi yok saymaya çalışanların, magandalığın prim yaptığı, heykellerin kırıldığı, dinozorların kol gezdiği, seviyesiz siyasi çekişmelerin ayyuka çıktığı kokuşmuş bir yılın nihayet son ayına girdik!.. Evet, bugün bizim için “sicili bozuk” bir yılının (!) son ayının ilk günü; 1 Aralık 2017… Bugün derin bir ... Devamını Oku »

Atatürkçü eğitim ve yılmaz bekçileri

Her 24 Kasım gelişinde yollara düşer, ilk başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet okullarının önünden geçer, karşılaştığım her öğretmene şükranlarımı sunarım. Tıpkı bugün planladığım “Atatürkçü eğitim rotam” gereği yapacağım gerçek ve sanal gezilerim gibi… Aslında bugün, bana ilk “ABC”yi Şehit Fazıl Bey İlkokulu’nda öğreten Bezmiye öğretmenimden başlayıp, ruhları şad olsun diyerek Namık Kemal Lisesi orta kısmınında “İstanbul Türkçesi”ni öğreten Baha ... Devamını Oku »

Al siyasetini vur futbola

Her yeni yıl yaklaşırken “eski-yeni” muhasebesinin yapılması adettendir… 2017’den 2018’e adım atmamıza tam 45 gün var… Bakalım neler duyup, neler söyleyeceğiz! Özellikle “3-S” yani siyaset, spor ve sanayi üçgeninin ilk iki ayağındaki olumsuzluk ve de başarısızlıkların dibe vurmasının sanırım savunulacak bir yanı olamaz diye düşünüyorum! Toplumumuzda, siyasetteki üslup farklılığı hiç hoş karşılanmadığı gibi, bu kötü gidişe sporumuzun en önemli prestij ... Devamını Oku »

Atatürk gibi büyük düşün amaçlı yaşa

Bugün 10 Kasım 2017 Cuma… Aslında ben bu yazımı özellikle dün, yani perşembe günü yazdım… Çünkü tam 79 yıl önce, yani 10 Kasım 1938 Perşembe günü saat dokuzu beş geçe dünyanın yetiştirdiği en büyük liderlerinden ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk hayata gözlerini yummuştu… Evet, O günden bu yana, 10 Kasımlarda O’nu artan hasret ve sevgi ile anıyor ve önümüzdeki haftayı ... Devamını Oku »

Hareket, bereket ve hakaret

Hareket; “Bir cismin, durağan bir noktaya göre durumunun ya da yerinin değişmesine verilen ad” diye bilinir… Ve ardından da şu atasözü söylenir: “Nerede hareket, orada bereket”… Yani, hareketin çok olduğu yerde “bolluk, bereket vardır” demek istenir! Ancak, aşırı hareketlilikte zaman zaman deprem misali büyük can ve mal kayıplarına, hatta milli değerlerin, ahlak ve terbiyenin de yok olmasına yol açar!.. Evet, ... Devamını Oku »

Devlerin aşkı ve dinozorun sonu

Mustafa Kemal Atatürk’ ün “En büyük eserim” dediği Cumhuriyetimizin “94. kuruluş yılını” tüm yurt ve dış temsilciliklerimizde kutlanmasına tam 2 gün kaldı… Türk gençliği, Atası’na verdiği sözü tutmanın heyecanını yaşıyor… Hele “Atatürk kokulu” İzmir’de, “sapmamış, saptırılamamış” gençlerimiz “Atatürk Haftası” dolayısı ile günlerdir yeri göğü “İzmir’ in dağlarında çiçekler açar, Yaşa Mustafa Kemal Paşa” diye inleterek geleceğimize sımsıkı sarılıp, sahip çıkmanın ... Devamını Oku »

Metal yorgunlarına veda oratoryoları

Gün geçmiyor ki, gazetelerden biri şu başlıkla çıkmasın; Durum kritik!.. Diyeceksiniz ki; bugünlerde siyasetten ekonomiye kadar kritik olmayan hangi ilişkilerimiz var? Lafı uzatmanın gereği yok! ABD ile ilişkilerimiz de; Bir dargın, bir barışık… Şu tesadüfe bir bakın; Tıpkı dolar’la, TL’nin günlük seyri de buna benzemiyor mu?… Üşenmedim! Son 52 haftanın döviz borsalarındaki iniş- çıkışına göz attım. Dün 1 USD = ... Devamını Oku »

Amputelerden son kalp masajı

Ampute Milli Futbol Takımımızın Avrupa şampiyonu olması, içinden geçtiğimiz şu sıkıntılı günlerde içimizi ısıtan, milli duygularımızı harekete geçiren “son kalp masajı” oldu! İnanıyorum ki, bu konuda “sonunda sen de kalem oynattın!” diyecekler de çıkacaktır. Ama ne yapayım ki, her gün önemi artan, okuyanı fazlalaşan gazetemizde benim yazı günüm hep cumaya rastlıyor… Olsun be! Tek ayak, tek kollarıyla alınlarından öptüğümüz, boyunlarına ... Devamını Oku »

Urla’da ‘yaşlı dostu’ bir hastanemiz var

Doğum günü kutlamaları tüm insanlar için ayrı bir önem taşır. Hele çocuklar için çok farklı doğum günü düzenleyenlerin sayısının her geçen gün artış kaydetmesi de çok manidar… Yeri gelmişken söyleyeyim; İstemesem de, ailem benim için özel programlar düzenler! Örneğin, 2 Eylül’de 80’inci yaş günü kutlamam değişik mekanlarda çok renkli geçti. Nitekim bununla ilgili olarak facebook sayfamda bana gelen kutlamaların sayısı ... Devamını Oku »