Yazar Arşivi: Ünal TÜMİN

Bayramname 2017

Vatani görevimi 1960-62 döneminde yedek subay öğretmen olarak Bayburt’un Ortuku (şimdiki adı ile Dağ Bayır) köyünde yaptım. Ortuku, yeni adı gibi Çoruh Nehri’nin güneyinde yükseklik bakımından tanrıya en yakın noktada bayır üzerine kurulmuş yaşam alanlarından biri… Bu nehir, kıvrıla kıvrıla, birçok engeli aşıp yüklendiği dertlerle Karadeniz’e ulaşır. O tarihlerde yaz şartlarında belki buradan Bayburt’a ulaşmak biraz kolaydı; amma ve lakin ... Devamını Oku »

Siyaset ve deprem bilimcileri

Günümüzde “ilim ve bilim” kelimeleri sık sık anılmaya başlandı. Hele içinde bulunduğumuz kutsal ay dolayısı ile TV ekranlarındaki dini konuşmalar ve ilahiler de gündemimizden hiç düşmedi. İşte Yunus Emre’nin şiirdeki “İlim ilim bilmektir/ ilim kendin bilmektir/ Sen kendini bilmezsin/ Ya nice okumaktır/ Okumaktan murat ne/ Kişi Hak’kı bilmektir/Çün okudun bilmezsin/ Ha bir kuru emektir” dizeleri buna en büyük örnek olsa ... Devamını Oku »

Doldur boşalt diplomasisi

Altmış yıldır gazetecilik mesleğinin içindeyim. Spordan siyasete, başta yazılı basın olmak üzere muhabirlik, haber müdürlüğü, genel yayın yönetmenliği, hatta gazete sahipliği yaptım. Şimdi, yani an itibariyle 70′ li yaşların finalinde “gazeteci – yazar” olarak okuduğunuz bu sütunda kalem oynatıyorum. Anlayacağınız, bu mesleğin içinde “A’ dan Z’ye” bulundum… Mesleki sicilim bu ya; katıldığım pek çok dost sohbetleri ve toplantılarda bana yöneltilen ... Devamını Oku »

Yüksek gerilim

“Ramazan geldi, hoş geldi” diye başlar tüm Ramazanlar… Sonra Ramazan ayının adabına uygun tekerlemeler sıralanır… Bunların çoğu Ramazan tepsisinin “boşluğu” veya “hoşluğu” üzerine kurulur… Ramazan’ın ilk cuması bugün kutlanırken, dolup boşalan camiler önüne üşüşen dilencilerin sayısı da sanırım bu Ramazan’ın pek hoş gelmediğinin, yani tepsinin “boş” geldiğinin bir göstergesi olarak değerlendirebilecekler de olabilir!.. Ramazan’a ait tespitler; sadece sofralar üzerinden de değerlendirilemez!  Bakın! 80 milyonu üzen şu peş peşe gelen haber ... Devamını Oku »

Ooo bu ne hal

Allah sizi inandırsın, dün sabahın ilk ışıklarından itibaren uykusuzum. Hatta şu satırları direncim kırılmadan yazabilmek için hayli çaba sarf ettim. Aslında benim bu uykusuzluğum ve direnme gücüm, dertten değil, aksine sevinçten kaynaklanıyor… Dün “sabahın körü” denilecek bir saatte çalan iki telefon da yurtdışından THY ile İzmir Adnan Menderes Hava Limanı’na inen iki yakınımdan geldi. Biri dünyanın en okumuş diktatörlerinden Salazar’ın ülkesi Portekiz’in başkenti Lizbon’dan dönen kızım ile damadım, diğeri ... Devamını Oku »

Nokta ve virgül

Meteorolojiye göre bugün başta İzmir olmak üzere, yurt genelinde yağışlı bir hava hüküm sürecekmiş… Ama, içinde bulunduğumuz günün üzerinde “19 Mayıs” yazıyorsa, fark etmez; “Dağ Başını duman almış, yürüyelim arkadaşlar!” der, aldığımız görev emri ile yola revan oluruz… İşte Bugün “Atatürk kokulu Bayramlarımızdan” birini daha kutlayacağız… Evet, bu gün 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı… Türk Gençleri Atatürk’ün ... Devamını Oku »

Bunlar tarihçi mi, yoksa tahrikçi mi?

Türkiye’de siyaseti takip etmek ve üzerinde kalem oynatıp yorum yapmak eskiden keyifli idi; hatta yol göstericilik olarak bilinirdi… Düne ait ne varsa ya da dünden bugüne kalan ne var ki, diye söze başlasam nasıl karşılarsınız diye hafta boyu düşündüm! Yani, geçen haftaki bizim siyaset ringinde ve de uluslararası arenada söylenen sözleri, alınan kararları alt alta yazsam önce yüzümüz kızarır ve ... Devamını Oku »

Atatürk kokulu bayramlarımız

Bu ülkenin yazı, kışı, baharı hep Atatürk kokar… İşte, Nisan’da çocuklarla beraber Atatürk’ümüz için çocuklaştık… Bu Mayıs ayında da Onunla her alanda gençleşip, köhne zihniyete “hayır” demeye başladık … Anlayacağınız “Atatürk kokulu, Atatürk fikirli” bir ülkenin insanları olarak dimdik ayaktayız… Yaşasın 23 Nisanlar, yaşasın 1 Mayıslar, yaşasın 19 Mayıslar, yaşasın diğer “Atatürk kokulu” bayramlar… Sen çok yaşa Mustafa Kemal paşa… ... Devamını Oku »

Son başbakan tamam Nisan şakaları devam

Bugün 28 Nisan Cuma. Ha 1 Nisan, ha 30 Nisan; ne fark eder ki! Nisan ayı geldiğinde, nedense ben, hep böyle düşünürüm… Bilmem, sizlerde de oluyor mu? Daha doğrusu, 1 Nisanlar da “1 Nisan şakaları” yapılacak diye aklım karışıktır. Bu yüzden o günün sabahında Allah’ım benim aklımı koru; akıl tutulmasına uğratma! diye dua ederim… Ama gelin görün ki, 16 Nisan ... Devamını Oku »

Rüzgar ekenler fırtına biçtiler

Zamanın su gibi akıp geçip gittiğinin farkında mıyız? Bir “Başkanlık histerisi” içinde geçen iki aylık süreçte ülkemizde sahnelenen “siyaset kavgası”, hepimizi adeta canımızdan bezdirdi. Özellikle, 15 yıldır iktidar olmanın avantajını, yani orantısız güç rüzgarını da arkasına aldığı iddiaları, karşı fikrin kurum ve kuruluşlarının üzerine yapışan “referandum kokusu”, hala burnumuzun direğini sızlatıyor. Oysa ki, bizler “bu referandum biter, seçim kokusu da ... Devamını Oku »