Yazar Arşivi: Ünal TÜMİN

Metal yorgunlarına veda oratoryoları

Gün geçmiyor ki, gazetelerden biri şu başlıkla çıkmasın; Durum kritik!.. Diyeceksiniz ki; bugünlerde siyasetten ekonomiye kadar kritik olmayan hangi ilişkilerimiz var? Lafı uzatmanın gereği yok! ABD ile ilişkilerimiz de; Bir dargın, bir barışık… Şu tesadüfe bir bakın; Tıpkı dolar’la, TL’nin günlük seyri de buna benzemiyor mu?… Üşenmedim! Son 52 haftanın döviz borsalarındaki iniş- çıkışına göz attım. Dün 1 USD = ... Devamını Oku »

Amputelerden son kalp masajı

Ampute Milli Futbol Takımımızın Avrupa şampiyonu olması, içinden geçtiğimiz şu sıkıntılı günlerde içimizi ısıtan, milli duygularımızı harekete geçiren “son kalp masajı” oldu! İnanıyorum ki, bu konuda “sonunda sen de kalem oynattın!” diyecekler de çıkacaktır. Ama ne yapayım ki, her gün önemi artan, okuyanı fazlalaşan gazetemizde benim yazı günüm hep cumaya rastlıyor… Olsun be! Tek ayak, tek kollarıyla alınlarından öptüğümüz, boyunlarına ... Devamını Oku »

Urla’da ‘yaşlı dostu’ bir hastanemiz var

Doğum günü kutlamaları tüm insanlar için ayrı bir önem taşır. Hele çocuklar için çok farklı doğum günü düzenleyenlerin sayısının her geçen gün artış kaydetmesi de çok manidar… Yeri gelmişken söyleyeyim; İstemesem de, ailem benim için özel programlar düzenler! Örneğin, 2 Eylül’de 80’inci yaş günü kutlamam değişik mekanlarda çok renkli geçti. Nitekim bununla ilgili olarak facebook sayfamda bana gelen kutlamaların sayısı ... Devamını Oku »

Biraz siyaset biraz motosiklet

Kamuoyunu esir alan “Metal Yorgunluğu, TEOG , trafik kazaları, Kadir Topbaş’ın istifası, zamlar” ve de “Ortadoğu- Barzani” olayları ile sanırım hepimiz hayli yorgun düştük. İşte bu yüzden hafta sonu kendimi televizyon karşısına hapsedip kanalları zapingleyerek kafa dağıtmaya çalıştım. Ne var ki, çocuklar için bir TV ekranında yayınlanan “Maymunlar” adlı çizgi filmde “Metal Hurda” deyimi ilgimi çekti. Cumhurbaşkanı ve AK Parti ... Devamını Oku »

40 haramiler ve ABD’nin lambası

Orta Doğu kelimenin tam anlamı bir bataklık… Ne iz sürebilir, ne de bir adres sorabilirsiniz! Anlayacağınız, “Kırk Haramiler ve Alaaddin’ in lambası” hikâyesi’nin 2017 versiyonu gibi bir fil vizyona girdi “Kırk Haramiler ve ABD’nin lambası Barzani”… Bu coğrafyanın baş haramisi ABD… Onlar da bu bataklığın dayısı olarak Barzani’ yi seçmişler! Onun da aklı fikri Musul toprakları ile referandumdan çıkacak karar ... Devamını Oku »

Siyaset gözlüğü ve Türkiye gerçekleri

Güzel ülkemde, sevgili İzmir’imin tarihi dokusu içinde yer alan Urla’da yeni güne, güneşle uyanmak ne güzel bir duygu… Geçen gün tatlı bir sonbahar gecesinde, bizim yazlığın bahçesinde değerli dostum, ağabeyim sevgili Öcal Uluç ve değerli eşi Özay Hanım’la ailece harika bir gece geçirdik. Tabii ki zaman zaman “kullanılıp atılmış sakız gibi” dedikleri Fetö’den tutun, içimizdeki “uyur gezerler”e kadar bir çok ... Devamını Oku »

Trafik savaşımız önemli uyarılar

Bayramlar, yılın belli günlerinde kutlanan “geleneksel ve toplumsal sevinç” olarak bilinir. Yani “mutlu” olduğumuz günlerdir. Ancak, hayatta her şeyin olduğu gibi “Mutluluğun da bir bedeli” vardır. Sıkça söylediğimiz şu söz de çok anlamlıdır; “Gözyaşları ile geldiğimiz dünyadan, gözyaşları arasında ayrılıyoruz…” İşte 30 Ağustos’ta yaşadığımız Zafer Bayramı’nın milli heyecanı ardından girdiğimiz 10 günlük dini bayramımız olan Kurban Bayramı tatilinden adeta “korku ... Devamını Oku »

Nato kafa nato mermer

Bugün Bayram… Bayrama mı girdik, cenge mi? Gerçi her bayram öncesi, hep aynı plağı çevire çevire dinlerdik. Ama nedense ders almak yerine acıları, çirkinlikleri göz ardı edip daha da katlayarak yeni nesillere kötü miras bırakmaya başladık… İşte iç ve dış düşmanların Türkiye üzerinde planladıkları “kanlı bayramlar”.. İşte kendimizden menkul “kanlı bayramlar”… Sözde eski dost; yani NATO’dan dost ABD… Eski değil, ... Devamını Oku »

Medya ve havuz

Geçen hafta çıkan “Hepsi hikaye, geç bunları” başlıklı yazım ilgi çekmiş olmalı ki, hayli mesaj aldım. Değerli okurlarım “vazgeçecekleri veya geçemeyecekleri” bazı konuları alt alta sıralamışlar. Hatta ülke ve dünya gündemine giren bazı olayların kendilerini mutsuzluğa ittiğini, dolayısı ile “Mutluluğun bir reçetesi var mı” diye sormuşlar. Ben de bunları göz önüne alıp içinde bulunduğumuz ayın getirebileceği artı ve eksilerden yola ... Devamını Oku »

Hepsi hikaye geç bunları

Tarihin kilometre taşları çok önemlidir. Tıpkı seyahat ettiğimiz karayollarına kilometreleri göstermek için dikilen taşlar ya da tabelalar gibi. Ben, hep bu kilometre taşları misali tarihte gezinti yapar,“dün, bugün ve yarınım” üzerinde karar vermeden önce, biraz soluklanıp düşünür, sonra adımlarımı atarım. Özellikle yaş günleri, özel açılışlar, anma günleri benim için birer “kilometre taşı” niteliğindedir… Nedeni mi? Bu günlerde , özellikle kendi ... Devamını Oku »