Yazar Arşivi: Ünal TÜMİN

Neler oluyor neler

Çok şükür; “Benim dinim, dilim, soyum, vatanım ve bayrağım” belli… Bu vatan toprakları için canını feda etmekten çekinmeyen rahmetli İsa ve Rıza dedelerimin yokluk içinde Mustafa Kemal’in peşine takılıp, bu canım vatanım Türkiye’mizi bizlere nasıl kazandırdıklarını aile boyu hikayelerden dinleyerek bugünlere ulaştım. Bunun içindir ki, “çok şükür dinim, dilim, soyum vatanım ve bayrağım belli” diyerek, torunlarıma bırakılan emanetin “kıymetini ve ... Devamını Oku »

Şahane hatalar

İçinde bulunduğumuz 2107, galiba Avrupa’da “seçimlerle” anılacak bir yıl olacak… İşte Hollanda’da iki gün önce gerçekleşen seçim ile tam 30 gün sonra da bizim kapımızı çalacak olan “Evet-Hayır” tercihi… Sayılı günler tez geçermiş… Ama, nasıl gelir, nasıl geçer? Onu da yaşayıp göreceğiz… Hollanda bu seçimini “Türkiye krizinin gölgesinde” ve de “ırkçı taktiklerle” noktalarken bizde de Hollanda krizinin yanı sıra “ABD ile Rusya’nın Ortadoğu politikaları” eşliğindeki “Gel- git”leriyle sanıyorum, çok sancılı bir dönem yaşayacağız!.. ... Devamını Oku »

Siyasi gaflar Kafdağı’nı aştı

Varsa referandum, yoksa referandum… Tam 37 gün sonra Anayasa değişikliğini oylamak için sandık başına gideceğiz… Bunun ucunda sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın çok arzuladığı ve bunun içinde ülkenin siyasi gündemini gerginleştirdiği “Başkanlık sistemi” var… Yani halkın anladığı dilden parlamenter sistem yerine “tek adamlık” ve “kanun hükmündeki kararnamelerle” ülkeyi yönetmek için olta atılmış vaziyette! Bu sistem “hayır” mı, yoksa “şer” mi getirir, ... Devamını Oku »

Kemal ve vebal

Kemal ve vebal… Bu iki sözcük, Anayasa referandum oylanmasına “44 gün kala” sık sık söylenmeye, ekranlara ve meydanlara taşınmaya başlandı… Tabii ki, her iki sözcük, kullanıldığı ortama göre, “olumlu- olumsuz” tepkiler de alıyor… Şahsen, “Kemal” sözcüğünü duyduğum anda gözümde hep, “Mustafa Kemal” canlanır… Çünkü O, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, ölümsüz atası “Mustafa Kemal Atatürk” tür… Zaman zaman yazmışımdır; O ölmeden, ben ... Devamını Oku »

Renklerin dili seçimin kaderi

Anayasa değişikliği için referanduma tam 51 gün kaldı… Başta Erkan Yolaç’ın “Evet-Hayır” oyunu ile biraz kafa bulup yazılarımda bununla oyalanmaya çalışmıştım! Şimdi öyle mi? Ateş bacayı sardı! Ortalık toz-duman; Göz gözü görmüyor… Beyaz kıyafet giyenler, bu ortamda “Akım derken boşum!” dememek için gardıroplarını alt üst etmeye, elbiselerini değiştirmeye başladılar bile. İçindekileri, tanımak ne mümkün! Buna galiba “tebdili kıyafet” deniliyor!.. “Hayırcılar” ... Devamını Oku »

Şeytani laflara hazır ol İzmir

Dün sabah, İzmir Gazeteciler Cemiyeti’nin Alsancak’taki binasına gitmek için, Fahrettin Altay- Halkapınar arasında işleyen 581’nolu belediye otobüsünü tercih ettim… Aslında kendime ait aracım olmasına rağmen, metro ya da ticari taksiyi de tercih edebilirdim. Mademki, şimdilik demokratik bir ortamda yaşıyoruz, “seçme- seçilme ve de seyahat özgürlüğümüz var” diyerek, İzmir halkının sıkça kullandığı belediye otobüsünü için tercih hakkımı bu yönde kullandım; yani, ... Devamını Oku »

İzmir gibiyim ya sizler

Geçen sene için tüm dünyada değerlendirmeler yapıldı… Ama doğru söylemem gerekirse ben, bu seneye pek umutlu giremedim… Gerek yurt içi, gerekse yurt dışındaki gelişmelerde hep “kan ve göz yaşı” aktı… Aslında 2016’dan 2017’ye geçerken şarkılardan bir fal tutup şöyle mırıldanmıştım; “Gelişine sevinirken gidişinle üzme beni”… Türkiye’nin 79 milyonluk nüfusu kadar bir artışla dünyanın nüfusu 7 milyar kişiye ulaştı… Bu kadar ... Devamını Oku »

Cüce Şubat’ta açan demokrasi çiçekleri

Üçüncü gününe girdiğimiz Şubat ayının adı her ne kadar “cüce şubat” olsa da, öğrencilerin yarıyıl tatilinin boyu, hep on beş gün olarak kalır… Bırakın O Papa 7. Gregoryen’den adını alan Jülien Takvimi’ni… Hatta bırakın o Roma Dönemi imparatorlarından Sezar ve Augustus’un “Temmuz ve Ağustos’u eşitleme” kaprislerini ve de rekabetini!.. Dönelim günümüze… Bu yıl da öyle oldu; İzmirli öğrenciler havaların müsait olması sebebiyle 12 gün boyunca “mutlu bir tatil” geçirdiler. Üç gün ... Devamını Oku »

Mutluluk reçetesi ve Yolaç’ın “evet-hayır”ı

Balkanlardan gelen kar, Marmara’da yüzünü gösterdi… Ege’de yağmur ve de kara kara bulutlar insanların içini kararttı… Doğu Bölgelerimizde dondurucu soğuklar kol geziyor… On beş günlük “karne tatiline” çıkan öğrenciler ise umduklarının aksine, ne yapacaklarını şaşırdılar… Güneyimizde TSK, vatan savunması için canlarını feda ediyor, analar-babalar ve geride babasız kalan çocuklar yüreklerimizi dağlıyor… Fırat Kalkanı ve El Bab’tan gelen şehit, gazi haberleri ... Devamını Oku »

Güle güle başkan, hoş geldin başkanım…

Takvimlerinize iyice bakın! Ve de bu sayfanın alt köşesini bastıra bastıra kıvırın! Bu gün, 20 Ocak 2017 Cuma…  Şu anda ABD’de ne oluyor, insanlar neler konuşuyor, hangi sıfatlara takılıyor hiç merak ettiniz mi? Düne kadar yapı ve emlak işleri kralı ve magazin sayfalarının önemli ismi Donald Trump, dünya siyasetinin de ilk sırasına çıktığı gibi ABD’nin 45’inci Başkanı olarak o “sihirli koltuğunda” oturuyor değil mi… Bu gün, televizyon ekranlarından yükselecek seslerin frekanslarına dikkat edin!  Tabii ... Devamını Oku »