Yazar Arşivi: Atilla KÖPRÜLÜOĞLU

Bilmece…

Balıkesir’de 64 yıllık Büyük Önder’in adını taşıyan stada girerken düşündüm. TBMM’de düzenlenen oturumda Meclis Başkanı İsmail Kahraman Mustafa Kemâl Atatürk ve Yol Arkadaşları’nı anmadı, büyük tepki gördü. Kuvay-ı Milliye kentinde de hep “yüreğimde sakladığım” Kemâlim Mustafa Kemâlim’in Zağnos Paşa Camii’ndeki hutbesini usuma getirdim.”Milli emeller,milli irade yalnız bir şahsın düşünmesinden değil, millet fertlerinin tamamının arzularının, emellerinin bileşkesinden ibarettir”diye bitirdiği hutbesini… Yüreği ... Devamını Oku »

Bütün günler çocukların…

23 Nisan 1920 emperyalizme, hain işbirlikçilerine karşı kurtuluşun bayrağını yükselten Atatürk ve Yol Arkadaşları’nın kurduğu Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) açılış günüdür. Meclis daha sonraki yıllarda, o günün her yıl “Ulusal Egemenlik Bayramı” olarak kutlanmasına karar verdi. Genç Türkiye’nin ilk bayramıdır 23 Nisan!.. *** Atatürk faşizmin yükseldiği, diktaların kurulduğu çağda demokrasiyi benimsemiş önderdi. Ona göre emperyalizm de faşizm de ölüme ... Devamını Oku »

Şeytan için zor da neymiş..

“Nefes aldığım sürece ısrar edeceğim. Şimdi beni başarıya ulaştıracak en büyük ilkelerden birini biliyorum; yeterince ısrar edersem kazanacağımı!” ABD’li yazar Og Mandino’dan alıntıdır bu sözler. Neden Mandino ile girdik yazıya? Dün Kırmızı-Lacivertli takımın kalesini Milli Takım kalecisi 17 yaşında bir bebe; Berke koruyor! Ve hatasız oynuyor. (Berke’nin yetişmesinde büyük pay sahibi kaleci antrenörleri Hüseyin Yenikaya, Yahya Yılmaz, Ümit Özışık ve ... Devamını Oku »

Yarım umut…

Öncelikle; Atatürk’ün… “En Büyük Eseri” Cumhuriyet için… Duyarlı birey Sorumluluğuyla… Sandığa gidip… Üzerimize düşeni… Yaptık! Huzur içindeyiz… “Korkmadan” verdiğimiz Hayır ile!.. *** Realite şudur; Hayır diyenler… Yani; Toplumun yarısı! Demokrasi… Hukukun üstünlüğü… Çağdaş uygarlık… Mücadelesi yapanlar… Referandum sürecinde Her türlü… Eşitsizliğe karşın; “Terörist” , “Çukur’’ “Hain”, “Darbeci’’… Diye… Yaftalanmayı Dahi göze alıp, Tek Adam Rejimi Dayatmasına… Direnç göstermiştir. Karşı çıkmıştır! ... Devamını Oku »

Çocuklarımız için sandığa

Çocuklarımız için sandığa… Bugün 16 Nisan Pazar… Gelişimini… Bir türlü sağlayamamış… Demokrasimizde; Bir “tarihi” gün! En temel, en önemli… Kutsal! Vatandaşlık görevlerinden Biri.. Sandığa gitmeyi… Oyumuzu… Vereceğimiz gün! Çok çok önemli gün!.. *** Güzel Türkiyemiz… 1923 Cumhuriyeti… Atatürk devrimleri… Ülkenin bölünmezliği… Çocuklarımız… Yani; “Yarınlarımız, göz bebeğimiz; Dünyaya daha iyi… Güzel ve doğru… Bakmamızın nedeni… Bakmaya doyamadığımız.. Dokunmaya kıyamadığımız.” Çocuklarımız için! ... Devamını Oku »

Umut kazansın diye Hayır!

Ortadoğu rotalı din referanslı kindar politikalarla 15 yılda gelinen nokta; “Karpuz gibi ikiye bölünmüş bir toplum!” Ayrışmış..İzole! Selamsız-sabahsız bir ahali.. Kahveleri, camileri bile farklı! Adalet, hukuk paspas!.. Yasa, kural tanımamazlık gırla… Dillendirirsen yersin copu, diretirsen zindan! Hele muhalifinden gazeteci, yazarsan! *** Güçlüler ve güce tapanlar… Devir onların devri. Güçsüzün sesi duyulmaz! Eğer iktidar yandaşı değilsen; yandın. “Terörist, hain, darbeci, çukur, ... Devamını Oku »

Sen “İzmir” dersin iki hece, ben saygıyla ayağa kalkarım!..

Sosyoloji doçenti Oktay Gökdemir’den alıntı; ‘’8500 yıllık tarihi var yaşadığımız kentin. Amazonlar’dan, Helen dünyasına, Roma’ya Bizans’a Selçuklu ve Osmanlı’ya ve en son da Cumhuriyet’e ulaşan uzun ve devasa bir yolculuk bu! Denize açık bir körfez eşiğinde kurulduğu için kendini hep ‘özgür’ hissetmiş… Tarih boyunca İyonya’nın beşiği, Roma’nın ‘özgür’, Bizans’ın ‘imtiyazlı kent’i!.. Beylikler ve Osmanlının ‘gavur’u, Venedik, Ceneviz ve Levantenler’in körfez ... Devamını Oku »

Söğüşçü ve cumhuriyetçi

Capricegold Bayrampaşa Projesi ve Capricegold Maldivler Projesi’nde yatırımcılara verdiği sözü yerine getirmediği gerekçesiyle yapılan suç duyuruları üzerine hakkında soruşturma başlatılan Fadıl Akgündüz, “Nitelikli dolandırıcılık” suçlamasıyla çıkarıldığı mahkemece 22 Aralık 2015 tarihinde tutuklandı. Akgündüz, 28 Mart 2017 tarihinde tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edildi. Vikipedia, “Jet Fadıl” lakabıyla maruf Akgündüz hakkındaki son gelişmeyi (!) böyle eklemiş sitesine iyi mi? Biz de devam ... Devamını Oku »

URLA’nın SEFERİS’i…

Prof. Bilge Umar’a göre ise “Geçit, boğaz” anlamındaki “Vourla”nın Rum ağzıyla “Vriula”ya, sonra Türk ağzında “Vua”ya dönüştüğü Urla’da doğmuştur; 117 yıl önce. (O Urla; bir de Necati Cumalı’dır!) Komşu’nun “1920 Kuşağı” anılan Çağdaş Yenilikçi Akımı ozanıdır. 1963’te Nobel Ödülü almıştır.. Şiirlerinde 1922 Mübadele’ye yer verir. “Kapadokya Kaya Kiliseleri’nde Üç Gün” başlığı ile bir anı kitabı da vardır. Şiirlerini; Herkül Milas, ... Devamını Oku »

İnadına kardeşlik…

“Bütün vatan hainleri ‘hayır’ diyor. Bunu görmemiz lazım. Ne kadar vatan haini varsa ‘hayır’ diyor.” Bu sözler kimin? Saray’a yakın bir bakanın!.. *** Kendisine biat etmeyeni, itiraz edeni, düşüncesini paylaşmayanı, karşıt görüşlüyü, “terörist”, “darbeci” yapanlar… 16 Nisan’da “Hayır” diyecekleri “hain” ilan edenler… Herşeye “tek adam”ın karar vermesini isteyenlerdir! Çatışma, kutuplaşma, kavga ortamından beslenip toplumu karpuz gibi ikiye bölenlerdir! Yasa, kural ... Devamını Oku »