Yazar Arşivi: Atilla KÖPRÜLÜOĞLU

İki gazeteci…

“Gazeteci”ydi. İyi gazeteciydi. Çok iyi insan olduğu kadar! İzmir’de, ülkede her an haber neredeydi; o göbeğindeydi. Örneğin; Gezi’de meslektaşları çoktan tüyerken hafızalara kazınan Divan Oteli direnişini en iyi o aktarmıştı. Astımını bile hiçe saymıştı yediği gazlara. Artvin Cerattepe’de ahalinin küfürbaz müteahhide karşı verdiği mücadeleyi de, İzmir’de her türlü inşaat rantından tutun Urla’daki kaçak villalara kadar yaptığı haberler, gazetesinin manşetlerindeydi. Tepeden ... Devamını Oku »

GODE!

“Birinci Lig’e çıkma mücadelesi veriyoruz. Gode dizinden ağır sakatlandı. İstanbul’a ünlü masör Yorgo’ya gönderdik. Otelde kalıyor ve her gün aksatmaksızın tedaviye gidiyordu. Ben de telefonla durumu hakkında bilgi alıyordum. Perşembe Yorgo’yu aradım. Pazar İzmir’de çok önemli olan Düzcespor maçı vardı. Yorgo, Gode’nin ayağının berbat olduğunu, bu ayakla maça çıkmasının intihar olacağını belirtti. Akşamı bekledim. Üzülerek otelden Cengiz’i aradım ve aramızda ... Devamını Oku »

‘’Baba’’ yazı…

Hep omuzlardaki fotoğraflarıyla usumuzda Beşiktaşlı ‘’Baba Hakkı’’; Hakkı Yeten! Yine bir Beşiktaşlı; Hüsnü Savman! Kara Kartal’ın ikinci ‘’Baba’’sı; Baba Gündüz! GS’li Gündüz Kılıç (Bembeyaz eşofmanlarıyla Altay’ı çalıştırdığı günler dün gibi gözümün önünde) Altınordu formasını aralıksız 17 yıl giyen, bir de onu soyismi edinen ait ‘’Sait Baba’’; Sait Altınordu! Altay’ın “Bayram Baba”sı; Bayram Dinsel… Kulübünün herşeyi… Bir ömür futbolcusu, antrenörü, Başkanı’ydı! ... Devamını Oku »

Kokuşmuş düzen!

Kokuşmuş etler yedirdiler, zehirlendi askerler! Mülki Amir Vali Bey de psikologluğa soyundu “etkilenmişler birbirinden” dedi. Tam 27 gün… 27 günde 4 zehirlenme Manisa’da konuşlu birliklerde. Ambulanslar yetişemedi. “Adli” değil “Adi Vaka” olarak hastane kayıtlarına geçen zehirlenmeler! Binlerce askerin iç burkan görüntüleri… Ve o askerlerin, yedikleri zehirli yemekten şikayet edenlerin -kışlaya dönünce dayaktan geçirilecekleri- feryatları. Bu birliklerin özelleştirilen yemek işini alan ... Devamını Oku »

Yürüyen ‘Halk’tır…

Bugünlerde adı memleketi Cide’den bile silinmek istenen Rıfat Ilgaz Usta, “Karartma Geceleri’’ romanında Hitler faşizminin ülkemizde de etkisini anlatmıştır. Ekonomik sıkıntılar kadar ilerici yurtseverlere, edebiyata, sanata uygulanan baskıyı da! Ona göre 1944’ün kapkaranlık günleridir yaşananlar. Aydınlığa, adalete hep özlemdir! Roman kahramanı Edebiyat Öğretmeni Mustafa Ural (şairdir de), yazdığı ve toplatılan şiir kitabı nedeniyle aranmaktadır. Sağlık sorunları da vardır firari öğretmenin. ... Devamını Oku »

Fetosavar

Avukat Celal Ülgen’i, özellikle Ergenekon, Balyoz davaları sürecinde Silivri mahkemelerindeki kişilikli tam bir hukuk adamına yakışır savunmalarından anımsarsınız. Tabii bir de sık sık çağrıldığı tartışma programlarında babacan/sakin üslubuyla tezlerinden! Celal Ülgen ile hafta sonunda ‘’Uğur Dündar’la Halk Arenası’’na konuk olmak için geldiği Karşıyaka’da beraberdik. Uzun uzun söyleştik… Hukukun askıya alınmasından sevgili Gökmen Ulu-Mediha Olgun’a, şiire kadar… Celal Ülgen su katılmamış ... Devamını Oku »

Tabii ki zeytin!

Zeytin. “Akdeniz Güzeli’’, Anadolu topraklarının ev sahibi. En Uzun Yaşayan Ağaç= Bir ‘’Dünya Mirası’’. Dalları akla hemen Barış’ı getirendir. Kutsal kitapların konuklarındandır, her dinde adı geçer. İncir gibi, üzüm gibi bereketin, sağlığın sembolüdür! *** Daha önce de yazdık. 12 yıldır iktidar zeytini, zeytinciliği ve doğayı yok etmeye yönelik yasa peşinde.Uğraşıyorlar zeytinle sürekli.. Kaç tane maden şirketine ruhsat verildi bu arada, ... Devamını Oku »

Arda’marı Çatlarsa

Bir Fenerbahçe- Galatasaray maçı. Sene 1959… Maçta hep tekme yiyen Metin Oktay an gelir kontrolü kaybeder, rakibe aynı şekilde karşılık verir. Yugoslav hakem hemen oyundan çıkmasını ister. Metin Oktay ağlamaklı beyaz çizgilerin dışına yürürken, tribünler tepkilidir hakeme. ‘’Metin..Metin’’ diye tezahürat yapmaktadırlar. Çünkü Kral Metin ‘’Özel Seyircili’’ futbolcudur! Hakem, pişman olur onu tekrar oyuna alır. Metin de Fenerbahçe tribünlerinin önüne gider, ... Devamını Oku »

Övgüler Göztepe’ye, Yergiler Vali Beye!

Göztepe, 14 yıl sonra özleme son verdi, Güzel İzmir’i sevince boğdu. Yönetimi, terinin son damlasına kadar mücadeleci forma kuşananları, değerini bilmeyenlerin kulaklarını çınlatan Yılmaz Vural Hoca’yı, son tahlilde armanın peşinde desteğini esirgemeyen o trübünleri alkışlarla değil yüreği ile sallayan muhteşem seyirciyi kutluyoruz. İzmir’e yakıştı. Çok yakıştı… “İzmir’in Süper Lig takımı bile yok” diyenleri de susturdu Göztepe. Kutlu olsun… Kutlu olsun! ... Devamını Oku »

GözGöz Yılmaz…

Futbolun ‘’Evliya Çelebisi’’ de derler Yılmaz Vural’a. Hem alaylı, hem mekteplidir. Popülaritesi yüksek futbol adamıdır. Her sözü içtendir, her davranışı da candan! İmzasını taşıyan kitabı’’İnadım İnat’’ın tanıtımında şöyle yazar: “Futbolu hep ikinci planda tuttu, çünkü onun için insan daima ön plandaydı. O hep özgür ve onurlu bir adam olmayı tercih etti; bu tercihin sonuçlarına da katlandı. Rus Bilge Nekrasov, yüce ... Devamını Oku »