Yazar Arşivi: Atilla KÖPRÜLÜOĞLU

Yaman çelişki

“Hayır diyeceklerle, 15 Temmuz gecesi bombaları atanlar aynıdır!” “Teröristler hayır der” haykırılır kürsülerden. Bir savcı çıkar… “Hayır oyu verenler PKK ile aynı muameleyi görecek” yazar profilinden. Yine Kilis’te bir AKP yöneticisi çıkar, “Hayır diyenin kanı şüpheli, Türk değil Müslüman hiç değil” mesajı atar. Sonra da çarkedip siler. (Biz de meczup kişiye yöresel beddua ile seslenelim: Tiskit ala seni!) Türkiye’yi iç ... Devamını Oku »

Kanlı senfoni; Çanakkale…

Anadolu yaylası tek vücut oldu. Anneler kuzularına kınalar yaktılar. “Onbeşliler”, futbolcular, “Tıbbiyeliler”, Liseliler, cepheye koştular; gönüllü! Bir metrekareye 6 bin mermi düştü. “Nusrat”, “Hamidiye”, “Mesudiye”, Seyit Onbaşılı Conkbayırı, Kilitbahir, Anafartalar’ı, 57.Alay’ı ile Çanakkale’de… Fransız Mareşal Foş’a “Bana 600 bin kişilik ordu verseler, Mustafa Kemal’in 50 bin askerinin üzerine gitmeye tereddüt ederim”, bir ayağını ve kolunu kaybeden Anzak General Bridges’e de ... Devamını Oku »

Avrupa’yla Meydan Savaşı…

İki bakanın Almanya’daki referandum propaganda etkinliğine izin verilmedi. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Hollanda’ya sokulmadı. Aynı ülke Aile Bakanı Kaya’yı da sınır dışı etti. Protesto eden Türkler de cop ve tazyikli su yedi! Resmen küstahlık! Demokrasiyle bağdaşmaz hareketler bunlar! Kınıyorum!.. Cumhurbaşkanı Erdoğan da Hollanda’da yaşananları; ‘‘haydutluk, faşizmin, ırkçılığın işareti’’ saydı ve Avrupa ülkelerine sert eleştirilerde bulundu. Geçmişteki Nazi uygulamalarına benzetme yaptı. *** ... Devamını Oku »

Şadan’ca Oktay Akbal…

Öğrenmeyi, öğretmeyi, yazmayı yaşam tarzı yapmış ‘’Kelimelerin Efendisi’’dir.“Yazmak; yazarın ozanın şehvetidir” mottosunun patenti onundur! “Altıncı Kıta” anılan Akdeniz Uygarlığı’nın en güzel yöresi Gökova; toz kondurmadığı kitaplarına/şiirlerine konu memleketidir. Şair Çınar Çığ onun için; “Sen ilkçağda yaşasaydın; sözlerin bugün ders olarak okutulurdu” der. *** Prof. Dr. Şadan Gökovalı’dan söz ediyoruz… Gazeteci-Yazar-Ozan, Radyo Programcısı, Akademisyen, Mitoloji Uzmanı, Rehberlerin Rehberi. Sevenlerinin ifadesi ile; ... Devamını Oku »

İki takım için iyi sonuç…

Hemen belirtelim; Altınordu tribünlerinden “İzmir Marşı” yükseliyor. “Mustafa Kemal in Askerleriyiz” sloganları da… Misafir tribününü dolduran Sivassporlu’lardan da yanıt; “Vur kır parçala, bu maçı kazan!” Yani..Yanisi şu; “Ülkeyi sarmalayan kutuplaşma iklimi tribünlere böyle yansıyor!” Oysa herzamankinden daha fazla sevgi ve dayanışmaya ihtiyacımız yok mu bugünlerde? *** Konuk ekip, “oyun disiplini her maçta aynı” Altınordu’yu mağlup ederse Yeni Malatyaspor’u geçecek ve ... Devamını Oku »

Atatürk’ün İzmirli kızı Ümran Baradan…

Ali Ulvi Baradan İzmirli bestekardır. Hani şu dillerde marş olmuş nihavent eser “yemeni bağlamış telli başına/ zülüfleri düşmüş hilal başına/ yeni girmiş onüç ondört yaşına/ edalı işveli köylü güzeli!”nin bestecisi! Altı yıl önce yitirdiğimiz ülkemizin dünya çapında seramik çini sanatçısı ressam Ümran Baradan da Ali Ulvi Hoca’nın kızıdır. Yaşar Aksoy Usta’nın yazdığı gibi ‘’babasının bestelediği köylü güzelini, güzellerini resmeden’’ Türkiye’nin, ... Devamını Oku »

Gökyüzü gibi bir Deniz…

Bağımsızlıktı… Özgürlüktü… Direnişti… Çelikti… Ateşti… Onurdu… Cesaretti! Asla susmazdı! Söylenemeyen ne varsa söylerdi. Antiemperyalist, antifaşist ilkelerle… Sınıf bilinciyle, ulus bilinciyle… Ülkesine sahip çıkandı! Yusuf’u, İnan’ı ile; Omuz omuza safları… Sıklaştıran bir onur önderiydi! Vedat Türkali dizelerini… Dilinden asla düşürmezdi: “Göstereceğiz! Günü gelecek, Kanımızı emen akbabaları, Yere sereceğiz!” *** Nazım Baba’nın “Boğaz Vaporları”nı… Denizlerin yaramaz çocukları… Martıları çok severdi!.. Ne de ... Devamını Oku »

Sihirli kedi kaleci; Ali Artuner

“Şampiyon olamadık ama; şampiyon olmuş gibi güzel günler yaşadık. İstanbul egemenliğine meydan okuduk, üç büyükleri karşımızda savunma oynattık. Avrupa’ya açıldık, önemli başarılara ulaştık. Kimileri para kazandı futboldan, biz itibar kazandık.” Çok soğuk bir Şubat günü, bundan 16 yıl önce yitirdiğimiz… “Moskova Panteri” Ali Artuner’in sözleridir bu satırlar… Cihat Arman, Özcan Arkoç, Turgay Şeren ile sık sık kıyaslanan ülkemizin en iyi ... Devamını Oku »

Su ateşten korkmaz Müjdat Usta…

Romalı Bilge Seneca der ki; “Yeryüzünde gün ışığına layık olmayan nice insanlar vardır. Ama güneş her gün doğar…” O ışığı hakedenlerdenden biridir Usta *** Usta Sanatçı ve Mizahçı Müjdat Gezen’in, İstanbul’daki sanat merkezini yaktılar!.. Neden Müjdat Gezen? Bir ömür muhalif kimliğinden, Cumhuriyetçi aydın yurtseverliğinden mi? “Bazı insanlar vardır 1000 yılda bir gelir dünyaya; MUSTAFAMDIR KEMÂLİM’DİR ADI” dediği… 62 yıldır muhalif ... Devamını Oku »

Altınordu klasiği…

Altınordu; Cumhuriyet ile yaşıt..Adana Demirspor; 77 yıllık kulüp. Tribünlerden, iki takım taraftarların dillerinde ortak “İzmir Marşı”..Yani; simge Cumhuriyet Marşı”. Muhteşem görüntüler… Altınordu Bandosu çalıyor; taraftarlar haykırıyor: “Yaşa Mustafa Kemâl Paşa Yaşa” 1923 Armalı gönüldaşları konuklara “Hoşgeldiniz” tezahüratı yapıyor.İncelikle… İzmir, Altınordu farkı olsa gerek! Dostluk budur.. Binlerce bilim dalının öğretildiği Oxford’da insan soyuna öğretilemeyen tek şey; dostluk değil miydi?Yaşanır dostluklar… Öğrenilmesini!.. ... Devamını Oku »