Yazar Arşivi: Atilla KÖPRÜLÜOĞLU

‘Ustam’…

Sevgilerin, dostlukların, dayanışmanın ‘’haksızlıkların zorlukların’’ gölgesinde yaşandığını öğretmiştir öncelikle bizlere… Onurlu insanların mutlaka var olma öykülerine de sahip bulunduğunu… Umut kavgasının hep sürdüğünü, nefeslendiğimiz sürece umudun varlığını -bıkmadan usanmadan- Kurtuluş Savaşı’ndan şu örnekle anlatmıştır; ‘’Kadındır Halime Kaptan. Rıfat Ilgaz’ın başyapıtlarından birinin ismini taşır. Tarihte örneğine az rastlanan bir kahramandır. Fırtınalar, azgın dalgalar ve korsanlarla mücadele ederek İnebolu’uya cephane taşımıştır. Türk ... Devamını Oku »

Merhaba Balıkçı…

“Mavi Sürgün”; Cevat Şakir Kabaağaçlı (Halikarnas Balıkçısı) yapıtıdır. 55 yıl önce Bodrum’a sürgün edilişini, yolda ve beldede başından geçenleri yazdığı anı türü kitapta; “Ulu Çınar Musa’nın Sevgisi” ara başlıklı bir bölüm sözkonusudur. O genç tarımcıdır. Her bitkiyi sever ama asıl eğilimi Akdeniz’in ayırıcı bitkisi zeytinedir. Çünkü zeytin; tam bir Akdeniz ağacıdır. Utnapiştim’in olsun, Deukalion’un olsun, gemileri, “Tufan”dan sonra, Doğu Anadolu’daki ... Devamını Oku »

Kalecilerin maçı

Hafta içinde Sözcü’deki köşesinde harika bir Altınordu yazısı yazan Usta TV Habercisi Uğur Dündar ile maçı izledik. İki takımın kadrolarını inceledikten sonra şunu söyledi Dündar: “Liglerimizin yabancısız oynayan, yetiştirdiği futbolculara şans tanıyan, halen 20.2 yaş ortalamalı tek takımı Altınordu’nun saha içi ve dışı iddialı projesi; TFF’ce mutlaka desteklemeli!” Evet… Altınordu’nun rakipleri yüksek bütçeli belediye ya da şehir takımları. Kırmızı-Lacivertliler onlar ... Devamını Oku »

Onu halk taçlandırdı…

“Bizim iki gücümüz var: hak ve halk!’’ “Toprak işleyenin, su kullananın!’’, “Ne ezen ne ezilen insanca hakça bir düzen!” -yıllardır- onunla anılır. Halkla yanyana ve dürüstlükle yapılan siyasetle simgeleşmiştir. CHP’de Ortanın Solu politikasının öncüsüdür. 1977’de partisinin oyunu yüzde 44’e çıkartmış, dağa/ taşa adı yazılmıştır. “Barış güvercini” anılmıştır. Emeği/emekçiyi savunmuştur 5 kez Başbakan olduğu -canından çok çok sevdiği- Türkiye’de!.. *** Gazetecidir. ... Devamını Oku »

Yalnız Şövalye Attila İlhan…

“Bazıları şiir sevmez. Çünkü onların yaraları yoktur. Yaraladıkları vardır!” Ozandır… Yazardır… Bilgedir… Gazetecidir! Üç bölümdür hayatı… 20 yaşına kadarki; başarılı bir öğrencinin yaşamıdır. Daha liseliyken okul dolabında “Vatan Haini (!) Vatan Şairi’’ Nazım Baba’nın şiiriyle yakalanır, karakolluk olur. 20-40 arası; “bildiği gibi yaşama” dönemidir. Paris’le, Marksizm ile tanışma vardır. Yarıda bırakılan hukuk tahsili… Gazeteciliğe başlama… Sinema senaryoları yazma… 40’tan sonra ... Devamını Oku »

İnadım inat

Futbolumuzun hem alaylısı, hem mekteplisi… Can kere can, müthiş sempatik… Benim için de insanı değerleriyle sayısız futbolcunun vefa borcunun olduğu “Yılmaz Abi” o! Bir kitap yazdı Yılmaz Vural Hoca, adı, “İnadım İnat” yazdıkları, yaşamının bir özeti adeta. Yazmasının amacı da -kendi ifadesi ile- yaşanmışlıklarının gelecek kuşaklara “el feneri gibi” yol göstermesi! *** Hayatına dokunanları yazmış Yılmaz Hoca. Annesini, Babaannesi Kurşuncu ... Devamını Oku »

Mustafa’m Mustafa Kemal’im

“Doğrudan harp idare eden tek meclisiz. 9167 şehit verdik Milli Mücadele’yi doğrudan bu meclisimiz idare etti. Ankara semalarında top sesleri yankılanırken, vekillerimiz tam bir cihat ruhuyla çalıştılar.” TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın yeni Yasama Yılı konuşmasından bu sözler. Tek sözcük Mustafa Kemâl Atatürk yok! Kim bu İsmail Kahraman? Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın işaretiyle o koltuğa oturmuş… Oturunca da 1923-1950 arasındaki mucize sayılacak durumda ... Devamını Oku »

Beyto

Futbolcu kardeşlerim! Oynadığınız futbol ile kendinize çok iyi imkanlar sağlayabilirsiniz. İşte bu esnada mesleğinizde yükseldikçe çevreniz genişler ve herkes tarafından tanınırsınız. Bunlar gelip geçicidir. Asıl olan; büyüklerinize göstereceğiniz saygı mütevazılık ve efendiliktir. Unutmayınız ki; bu değerli özelliklere sahip olamazsanız futbol hayatınız bittiğinde etrafınızda kimsenin olmayacağı aşikardır. İşte ben evlatlarımıza hep bunu öğütledim’’ Bu ifadeler; ömrünü futbola, Altınordu’ya vermiş Beytullah Baliç’e ... Devamını Oku »

Palto değil, kafa tutan…

Türkiye’de; Eski’si, Yeni’si farketmez; gazetecilik hep zor iştir. Çileli meslektir gazetecilik. Oysa basın özgürlüğü demokrasinin ön koşulu değil midir? Gazetecilik; kamuoyu oluşturmak, düşünce özgürlüğünü, eleştiri hakkını köreltenlerle mücadele değil midir? Yanıtlayalım hemen; bizim ülkemizde değildir! Gazeteciysen hele bir de muhalifsen; “terörist”, “vatan haini”, “darbeci”sindir. (Gazeteciliğin özüdür muhalif gazetecilik!) Kitap yazsan bombadan sayılır. Köşe yazsan -bir de iktidarı eleştirirsen- yandın! Haber ... Devamını Oku »

Bir kulüpten daha ötesi; Altıordu

Bir gün önce… Alanyaspor ile kendi evinde karşılaşan Trabzonspor maçında, tribünde skandal bir yazı yer aldı. Kale arkasındaki bir grup taraftar, organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in sürekli dilinden düşmeyen “Bir Umuttur Yaşamak” yazılı tişörtler giydiler. Tişörtlerde ayrıca Peker’in ismi de yer aldı. Bir gün sonra… Atatürk’ün Güzel İzmir’inde 1923 Armalı, yiğitler diyarının Gazi’si Antep ile oynuyor. Tribünlerde; “İyi Birey ... Devamını Oku »