Yazar Arşivi: Atilla KÖPRÜLÜOĞLU

Aymazlık ve Polis Sinan

İnanılır gibi değil!.. Canlı bomba iddiasıyla… Küresel dinci bir terörist… “Bıçağıyla’’ gözaltına alınıyor… Sorguya emniyete götürülüyor… Bahçede de yanındaki… Henüz 5 aylık polis memuru… Sinan Acar’ı şehit edebiliyor!.. Ardından bildik resmi açıklama: “Çok yönlü soruşturma başlatıldı!’’ Taziye mesajları… Ve savcılıkça da… Haberlere yayın yasağı!.. İlle de hamasetli paylaşımlar!.. Trollerden de sorumlunun… “CHP’’ olduğu tweetleri (gülmeyin!) *** O emniyet binalarına girerken, ... Devamını Oku »

Tenedos Şövalyesi…

Yazarlık, akademisyenlik, televizyonculuk, araştırmacı-soruşturmacı gazetecilik ve ozanlıkta bir namus erbabı o! TRT, Politika, Milliyet, Hürriyet, Cumhuriyet, Nokta, Kanal D, Radikal, Yurt’ta emek vermiş, vicdanlara hitap etmiş, gazeteciliğin/yazarlığın/ozanlığın “Prof” unvanlı kutup yıldızıdır. Bir yazı sevdalısıdır… Güzel ve Yaşayan Türkçe ile yakın dosttur. Yıllardır hayranlıkla takibimde Meslek Büyüğüm’dür Haluk Şahin!.. *** Yaşamı; üretmek için harcamaktır. Güzellikleri de -çok iyi- görendir! Onun yazılarında ... Devamını Oku »

Galileo Hazretleri

Galileo… İtalyan bilim insanı. Rönesans simgelerinden! Teleskobu buldu, Jüpiter’in uydularının varlığını… Samanyolu’nun yıldızlar kümesi olduğunu da! Güneş ve gezegelerinin hareketlerini inceledi. Son tahlilde; dünyanın ve gezegenlerin güneşin etrafında döndüğünü iddia etti, başına gelmeyen de kalmadı. Engizisyon kapısında da iddiasını ünlü “Eppur, si muovel-Ama gene de dünya dönüyor” cümlesiyle yineledi. 70’indeydi müebbete mahkum olduğunda! *** Bir iktidar partisinin eski yöneticisi ekranlardaki ... Devamını Oku »

Hadi kalk ayağa İzgü Hocam

Günümüzün en çok okunan gülmece yazarı o. Neredeyse yarım asırlık taşlama ve yergi ustasıdır… Yaşayan Türkçe’yi iyi kullanan, dilin kıvraklığından en iyi yararlanandır. Yazmayı; hayatın ve insanın doğal uzantısı görendir! 147 kitaba (98’i çocuk) sahiptir. Kitaplarını okurken sevenlerinin ortak noktasıdır “biz onu okurken hep gülümseriz birden kendi kendimize!” demek! “Muzaffer İzgü” dediğinizde “Zıkkımın Kökü” gelir akla hemen. Yazarın memleketi Adana’daki ... Devamını Oku »

Mustafam’dır Kemâl’imdir adı…

Mustafa Kemâl Atatürk, bir ülkünün/idealin paylaşılmasıdır! Türkiye’nin Dünya’da “En Çok Tanınan İsmi” ve “En Büyük Değeri’’dir… Çanakkale’dir Atatürk! Kuvayı Milliye, Sivas, Samsun, Erzurum, Sakarya, Kocatepe, Dumlupınar, 9 Eylül, İzmir’dir! Kuruluştur…Bağımsızlıktır! Yol Arkadaşları ile Kurtuluş Savaşı’dır! 23 Nisan, 19 Mayıs, 30 Ağustos, 29 Ekim’dir… *** “Seni unutmayız. Dünyada uygarlık/yaşam/başarı için en hakiki mürşit bilimdir, fendir” demektir! Cumhuriyet kazanımlarına, ilkelerine, aydınlanmaya sahip ... Devamını Oku »

Gazetecinin sözü bitmez!

Tarih; 29 Şubat 2012. Yer; Silivri Zindanı.. Tutuklu meslektaşlarımızı ziyaretteyiz. Dönemin Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı (İzmir Gazeteciler Cemiyeti’nin de Başkanı’ydı) Atila Sertel, Işık Teoman, Yalçın Küçükdamar, Muhittin Akbel, Çağlayan Bilgen, Tülay Cengiz, Ali Ekber Yıldırım, Sadık Uçar ve Coşkun Akar ile. Mustafa Balbay, Tuncay Özkan, Ahmet Şık, Nedim Şener, Soner Yalçın, Barış Pehlivan, Barış Terkoğlu ve Müyesser Yıldız ile ... Devamını Oku »

Ağır çekim intihar…

Cihat; milli eğitim müfredatına giriyor, Mustafa Kemâl Atatürk azaltılıyor! (Eğitimde laiklik ilkesi -böylece- sonlandırılıyor.) Mesleği şoförlük (şoförlerimizi tenzih ederiz) yüksek eğitimsiz ama TBMM’de Milli Eğitim Komisyonu üyesi yapılan iktidar vekili; “Cihat bilmeyenin matematik bilmesi anlamsız” diyor. (O vekile; John Forbes Nash’ın ‘Matematik bilmeyen toplumlarda adalet yoktur’ sözünü -bir kere de- biz buradan anımsatalım.) Ekranda deve sidiğinin şifası canlı canlı tartışılıyor(!) ... Devamını Oku »

Burhan Kuzu’ya adalet!..

Beklenen kabine değişikliği yapıldı. Ama en çok “Anayasa Profesörü” etiketli vekil Burhan Kuzu’nun, bakan olamayınca -ister sitem deyin ister isyan- manalı tweeti çok konuşuldu: “Siyasetin adaleti yok, Ne yapalım Allah’a havale ediyorum!” (Bu tweeti sildi Burhan Kuzu. Kırgınlığının çok doğal, insani olduğunu yazdı. Bir de yeni kabine fotoğrafı paylaştı!) Çok sinirlenmişti Kuzu Hoca! Yıllardır göğsünü siper etmişti, “Her Yönü İle ... Devamını Oku »

95 yıldır çiçekler açar İzmir’in dağlarında!

Konyaspor Başkanı’nın ağzından çıkan tümce şu; “Bugün Türkiye’de maalesef tüm stadlar İzmir Marşı’nı söylüyor; Konya hariç!” Tümcede ayrıntı içeren sözcük “maalesef”. Gerçekten çok üzülmüş, kahrolmuş Başkan Bey(!) Belli ki Başkan ‘’İzmir Marşı’’nın bir ulusun bağımsızlık destanına bir şehrin harcının en güzel örneği olduğunu; O kentin Cumhuriyetin Kurucu Lideri Mustafa Kemal Paşa’yı gönüllerimize taç yaptığımızı;. Ve O Paşa’nın da “Ben, bütün ... Devamını Oku »

Bu şeytan Rıdvan değil, devrimci Şeytan!

Gazetelerde manşet oldu Cengiz Ünder’in İtalyan ekibi AS Roma’ya transferi. “Şeytan’ın Altın Çocuğu Cengiz! 640 bin Euro’dan 15 milyon Euro’ya. Cengiz Rekorla Avrupa’ya!” ifadeleriyle! Cengiz Ünder, Arda Turan’a ait “yurt dışına en yüksek bonservis ücreti ile giden Türk futbolcu” rekorunu da kırdı transferiyle… Cengiz, Altınordu’dan Başakşehir’e geldi, maçlar aldı tek başına, yıldız oldu, Milli formayı da kuşandı… Bundan sonra dünyanın ... Devamını Oku »