Yazar Arşivi: Serdar ÖZTÜRK

Bahane hazır

Başta Diyarbakır olmak üzere doğu ve güneydoğudaki pek çok belediyeye kayyım atanırken sessiz kalınca, şimdi iktidarın kendi belediyelerine düzenlediği operasyonlara ses çıkaramıyoruz işte. “Yav onlar da terör yuvasıydı” bahanesine sığınmayalım. Demokrasi böyle böyle eriyor. Kimsenin suç işleme ayrıcalığı yok elbette. Ama kimsenin de yargı kararı olmaksızın seçilmiş hiç kimseyi koltuğundan etme hakkı yok. *** Ortada suç teşkil edip etmediği bile ... Devamını Oku »

Kabahat

Toplamı 6.2 milyar lira… Eski paraya göre söylersek 6.2 katrilyon lira Lafı eğip bükmenin alemi yok. Senin benim param. *** Vergi diye toplanan katrilyonlarca lira. Gelecek yıl için bütçeye kondu. Okul, yol, su, hastane yapılacak sanmayın. Bu para doğrudan müteahhitlere gidecek. *** Hangi müteahhitlere diye sorarsanız? Okul, yol, su yapana değil. Devletle masaya oturup, “Yaparım ama zararımı karşılarsınız” diyen otoyol, ... Devamını Oku »

Kimin başkanları?

Belediye başkanları, antidemokratik biçimde istifa ettiriliyor ya, doğal olarak sesler kısık. Kimi kendi partisinden olmadığı için başkanların görevden istifa etmesine ses çıkarmıyor, kimi de kendi partisinden olduğu için. İkisinin de suskunluğu doğru değil… *** Yanlış yapılan bir işleme karşı hukuk yolu her zaman açıktır. Görevden alınmayıp, istifa ettikleri için ise belediye başkanlarının böyle bir hakkı yok. “Kol kırılır yen içinde ... Devamını Oku »

Açılan kapılar

On beş yılda eğitim sistemimiz 6 kez değişti. Hepsi de aynı iktidar zamanında. Bir öncekini karalayarak geçilen yeni sistem, yıllar içinde tıpkı diğerlerinin başına geldiği gibi kötülenerek kaldırıldı. *** Sistemin içinde bulunan öğretmenler memnun değil, öğrenciler memnun değil, eğitim uzmanları memnun değil. Tek memnun olan değiştirilmesine karar verenler. Oysa bir öncekinde de, daha öncekinde de, ondan öncekinde de yine sadece ... Devamını Oku »

Gökmen’in sevdası

Sözcü Gazetesi’ne karşı yürütülen soruşturmanın iddianamesi kabul edildi. Davaya İstanbul Çağlayan Adliyesi’nde bulunan 37. Ağır Ceza Mahkemesi’nde bakılacak. İlk duruşmanın günü 7 Kasım 2017. Tutuklu tek sanık Gökmen Ulu… Bu da demektir ki, Gökmen Ulu, ilk kez hakim karşısına, tutuklandığı günden tam 166 gün sonra çıkacak. *** Adalete, inanmak ve güvenmek zorundayız. Haklı olan, geç de olsa adaletle kucaklaşıyor. Ancak ... Devamını Oku »

Yolunu bulurlar

Yıl olmuş 1968. ABD’nin dünyanın her yerine “yayılma” politikası hızla ilerliyordu. En büyük dertleri komünizm. Korku ile dünya üzerinde kendi “egemenliklerini” adım adım kuruyorlardı. *** Türkiye, 1960 darbesinden sonra biraz “genişletilen” demokratik haklarla birlikte, iktidarın Amerikancı tavrı yüzünden neredeyse emperyalizme “biat” ediyordu. En aktif sosyal çevre üniversite gençliğiydi. Forumlar düzenleniyor, gösteri yürüyüşleri, protestolar yapılıyordu… *** İşte tam da bu günlerde ... Devamını Oku »

Azrail

Adamın biri arabasıyla giderken yolda el sallayan birini görür. Durup, yolcu arabaya alır… Adam, arabanın arka tarafına oturur. *** Şoför “Eee hemşehrim kimsin, nereye gidersin?” diye sorar. Adam yanıtlar: “Ben Azrailim… Canını almaya geldim…” Şoför alaycı bir tavırla, “Sen mi Azrailsin?” diyerek devam eder: “Yav senin gibi Azrail olur mu hiç?” Yolcu sakin bir tavırla; “Sen daha önce Azrail gördün ... Devamını Oku »

Bu ne yaman çelişki

Hayatın hızına mı yetişemiyoruz, yoksa hızla akmasını isteyenlerin sözlerine mi? Gündemin sürekli değişmesi/yenilenmesi zaten darboğazdan çıkış yolu arayan insanlarımızı daha da mutsuz kılıyor. Öyle sabahtan akşama olmuyor. Saat başı, hatta dakika başı yeni travmalar yaratılıyor. *** Barzani referandumuna verdiğimiz “tepkinin” şiddetine bakacak olursanız, elimizde “sıfırdan” başka bir şey yok. Henüz tek bir adım atmadık. Erbil’e Türkiye’den yapılan uçuşları “biz” kapamadık, ... Devamını Oku »

Savaşa para

Önce kavga etmediğimiz komşumuzu bırakmadılar. Sonra ekonomiyi “düzelteceğiz” diye, büyümeyi devlet eliyle sürdürdüler. Tasarruf denen şeyi hatırlarına bile getirmeden yetmemişcesine devasa binalar, makam arabaları saltanatı kurdular. Barış dilinin yerine “savaş dilini” tercih ettiler. Hesapsız kitapsız “dünya devi” olacağız diye olmadık yere asker gönderip, dünyanın öbür ucunda tarım arazisi kiraladılar. Üstelik de 90 yıllığına… *** Onu tükettik, bunu bitirdik, vardığımız nokta ... Devamını Oku »

Zengin tüccar

Bizim Gökmen, Gezi olayları sorasında ciğerine dolan gazlardan “astım” sıkıntısı çekiyordu. Geçtiğimiz günlerde kendisini ziyaret eden CHP İzmir Milletvekili ve bizim de gazeteci büyüğümüz Atila Sertel’e zaman zaman nefes almakta zorlandığını söylemiş. Atila abi o saatleri anlatırken gözleri doldu, sesi titredi. Döndü, “Arkadaşlar, içerideki gazetecileri her gün yazın, unutturmayın” dedi. Dahasını söylemedi, anlayana bıraktı… *** Kasabanın birinde zengin bir tüccar ... Devamını Oku »