Yazar Arşivi: Serdar ÖZTÜRK

Güçsüz Türkiye

Referandum tarihi yaklaştıkça o her seçim öncesi gördüğümüz “mağduriyet” edebiyatı da tavan yapmaya başladı. Eskiden içeride bulunan/yaratılan “düşman” sayesinde halkın okşanmadık yeri, dürtülmedik duyguları kalmazdı. Böylece tam da “istikrar” bozulacakken, iktidarda kalırlardı. Durum değişti… İçeride bu oltaya “takılmayanların” sayısı arttıkça, yeni yöntem/yol bulmaya muhtaç kaldılar. Onun da çaresini, “dışarıdan” buldukları “düşman” sayesinde hallederiz sandılar. Olmadı… Bir türlü mağduriyet oluşturamadılar… *** ... Devamını Oku »

Devlet malı

2003’te yaklaşık 100 milyon TL ile başladı. 2013 sonuna gelindiğinde 1 milyar 240 milyon TL oldu. 2015’te toplam l milyar 773 milyon 235 bin liraya çıktı. 2016 yılında 1 milyar 616 milyon 167 bin liraya ulaştı. 2017 yılının ilk iki ayında yapılan harcama tutarı ise 446 milyon 129 bin lirayı buldu. Bu hızla gidilirse, yıl sonunda 2.5 milyar lirayı geçecek… ... Devamını Oku »

Eşeklikten kurtulmak

Konyalı vatandaş pazarda topal eşek satıyordu. Aksekili eşeği inceledi, sağına, soluna, ayağına, dişine baktı ve bastı parayı eşeği satın aldı. Bunu gören komşuları, “Yahu Aksekili topal bir eşeğe bu kadar para verilip de alınır mı? Amma dolandırıldın” diyerek dalga geçtiler. Aksekili, “Bakmayın eşeğin topal olduğuna. Hayvanın ayağına çivi batmış. Çiviyi çıkardım mı haftasına varmaz eşek düzelecek” diye yanıtladı. Komşular durur ... Devamını Oku »

Halüsinasyon

Herhangi bir şekilde duyu organına sinyal gönderen bir etken olmadığı halde, öyle yaşanmış gibi anlık inanma haline halüsinasyon ya da varsanı adı verilmektedir. Halüsinasyon bir çeşit ruh hastalığı olmakla beraber, günümüzde birçok normal sayılan insanda görülmektedir. Doktorlara göre, beş duyu organımızın tamamı ile halüsinasyon gerçekleşebilir. Bu duyu organlarının sıralaması ise, görme, duyma, koklama, tatma ve dokunmadır. Halüsinasyon gören kişiler, hasta ... Devamını Oku »

Birbirimizi biliriz

Libya, Tunus, Mısır, İsrail, Suriye, Irak, Ermenistan, Rusya derken, Avrupa ülkeleri ile de “kapışmaya” başladık. Daha önceki “tecrübelerimize” dayanarak, bundan sonra olabilecekleri de kestirmek “imkansız” değil. Bir süre “kavgacı” tavrımız sürdürülür, sonra düşük profilli görüşmeler gizlice yürütülür ve sonunda “özür diliyor” gibi yapılarak Türkçe ve İngilizce metinler farklı farklı kaleme alınarak kamuoyunda unutulur… *** Hiç aklıma gelmezdi, referandumda yapılacak değişiklikleri ... Devamını Oku »

Yılan

Padişahla karısının bir türlü çocuğu olmuyormuş. Bir gün yaşlı, uzun beyaz sakallı bir adam saraya konuk gelmiş. Padişah adamı çok sevip akşam yemeğine alıkoymuş. Yemekten sonra sakallı ihtiyar, “Galiba sizin meyveniz yok” demiş. Padişah, “Her meyveden var, ne istersiniz?” demiş. “Yok” demiş ihtiyar, “galiba sizin çocuğunuz yok, onu söylemek istiyorum.” Padişahla karısının gözleri dolmuş, “Çok istedik, ama olmadı” demişler. *** ... Devamını Oku »

Kadınlar

8 Mart. Yeni moda haliyle sosyal medyadan şatafatlı sözlere eklenmiş resimlerle kutlanır hale gelmiş kadınlar günü. Açıklama yapmayan, kutlama yapmayan yok gibi. İyi bir sonuç aslında. Kutlamayabilirlerdi de… *** 2017’de içi iyice boşaltılmış, kadınlara çiçek böcek alınan, yemek ısmarlanan gün haline dönüştürülmüş olmasını yadırgamıyorum. Televizyon reklamlarına indirgenen tüketim toplumunun, geçmişi unutturan kapitalist şöleni. Bir komformist gün haline dönüşmüş haliyle de ... Devamını Oku »

Tartışma

Evetçi diyor ki; Yargı bağımsız olacak… Hayırcı diyor ki; Bir kısmını başkanın, diğer kısmını da başkanın aday gösterip seçilen milletvekillerinin atayacağı HSYK’nın atayacağı hakim ve savcılar bağımsız olamaz. * * * Evetçi diyor ki; Milletvekili sayısı 50 kişi artarak 600 olacak… Hayırcı diyor ki; 550 vekil neyi yapamadı ki, 600 vekil yapsın. Ayrıca artan 50 milletvekilinin Türkiye ekonomisine maliyeti 5 ... Devamını Oku »

Politikacı

Referandum yaklaştıkça işimiz gücümüz politika olmaya başladı. Hangi televizyon kanalını açsanız bir politikacı var. Hal böyle olunca konuşulan ve yazılanlar da politik. *** Bir gün bir karı koca, 18 yaşındaki oğullarını bir testten geçirmeye karar verirler. Bir masanın üstüne bir miktar para, bir dini kitap ve bir şişe şarap koyarlar. Testin sonunda eğer çocukları din kitabını seçerse din adamı, parayı ... Devamını Oku »

Mağdur ve mağrur

Sistem hızla artan sayıda mağdur üretiyor. Hukuk varmış gibi görünse de, adaletin varlığı tartışılıyor. Kanun Hükmünde Kararname ile görevden alınan akademisyenlerin sayısını, isimlerini artık anımsayan bile yok. Kanıksadık mı? Korkarım evet… *** Hani üniversiteleri kapanan, bir anda kendilerini sudan çıkmış balık gibi hisseden gençler vardı, anımsadınız mı? Belki… Bütün sorunları çözülecekti, ne oldu? Sadece yaşayanlar biliyor… *** Bir kısmı devlet ... Devamını Oku »