Yazar Arşivi: Serdar ÖZTÜRK

Tabut

Malum konu hep CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu. Tutuklanacak mı, tutuklanmayacak mı diye “iddiaya giren” bile var. Hükumete yakın medya bastırdıkça bastırıyor. Sanki mütareke yıllarındayız… *** Kahvede televizyon açıktı. Haberlerde yine aynı konu. Bir masadan istek geldi, kanalı değiştirdiler. Konu ise değişmedi. Her konuda olduğu gibi, bu konuda da “ikiye bölünmüş” durumdayız. Toplum olarak sorgulamıyoruz, işimize gelene inanıyoruz. Belli ki “empati” ... Devamını Oku »

Utanmazlar…

Müslüm Doğan… HDP İzmir Milletvekili. AKP Genel Başkanı ve Başbakan Davutoğlu tarafından 7 Haziran seçimleri sonrası kurulan geçici seçim hükumetinde Kalkınma Bakanı olarak görev aldı. MHP’den Meral Akşener ile Ahmet Kenan Tanrıkulu, HDP’den Levent Tüzel ile CHP’den Erdoğan Toprak, İlhan Kesici ve Gülsün Bilgehan Toker ise Ahmet Davutoğlu tarafından kurulan seçim hükumetinde bakan olmaları için yapılan teklifi kabul etmemişti… *** ... Devamını Oku »

Bir dakika

Bir dakika gözlerinizi kapatıp, sessizce düşünmenizi rica ediyorum. Adı: İsa Erdoğan. Bir ajans haberiyle düştü günlüğümüze. Sosyal Bilgiler Öğretmenliği mezunu olan ve ücretli öğretmenlik yapan İsa Erdoğan, iddiaya göre atanamadığı için bunalıma girdi. İsa Erdoğan’ın sosyal medya hesabından “Öncelikle hepinizden ailemden arkadaşlarımdan yakın dostlarımdan, böyle bir üzücü durumu yaşattığım için özür diliyorum. Üzgünüm. Uzun zamandır mutsuzum. Mutlu nasıl olunur onu ... Devamını Oku »

Teyze ve çamaşır

Dost meclisinde oturuyoruz. Önce anılar. Derken hikaye ve fıkra faslına geçiliyor. Kimileri gülmekten kırıp geçiriyor. Kimileri ise düşündürüyor. Az biraz ağlatan da var elbette… *** İçlerinde çok beğendiklerim oldu. Hayranlıkla dinlediklerim de. Yaşlandık herhalde. Büyük bölümünü aklımda tutamadım. *** İşte onlardan biri. Şehirlerarası otobüs gece yolculuğunda. Gençlerden biri uyumak için koltuğunu geriye doğru yatırmış. Arkasında yaşlı teyze durumdan rahatsız olmuş. ... Devamını Oku »

Tek tip

Faşizmin en büyük kanıtıdır tek tip. Tek tip insan isterler. Tek tip düşünce. Tek tip toplum. *** Hal böyle olunca da, iktidarın tutuklulara “tek tip” elbise giydirme isteğini şaşırarak karşılamamak gerekir. Rengarenk bir fikir karmaşasının sonucudur bu. Anımsayın, AKP iktidarının ikinci döneminde, okullarda “önlük” ya da “forma” diye bildiğimiz kıyafetleri kaldırdılar. Gerekçesi neydi? Öğrenciler “tek tip” yetiştirilmemeli. İsteyen istediğini giymeli, ... Devamını Oku »

Bir maçın söyledikleri

Türkiye Futbol Federasyonu’nun resmi sitesine göre, ilki 1966 yılında oynanan ve Türkiye 1. Ligi’nin şampiyonu ile Türkiye Kupası şampiyonunun karşılaştığı Cumhurbaşkanlığı Kupası’nın adı 1981-1982 sezonu sonunda Devlet Başkanlığı Kupası adı altında oynandı. 1998 yılında ara verilen kupa mücadelesine, 2006 yılından itibaren Süper Kupa adıyla tekrar başlandı. 2016 yılından itibaren de kupa, Turkcell Süper Kupa adıyla oynanıyor. Cumhurbaşkanlığı Kupası diye başlayan, ... Devamını Oku »

Fazla ıkınınca

Türkiye, gündem değiştirmekte dünyanın tek örneği olabilir. Daha tartışılan herhangi bir konu ile ilgili fikir sahibi olayım derken, sabah başka bir gündem ile uyanıyoruz. Toplum mühendisliği dedikleri de bu. Daha bir konuda geniş bir fikir oluşmadan, başka bir fikri ortaya atarak toplumu sürekli tartıştırmak. Bunu yaparken sürekli gerginlik yaratarak toplumu bölmek. Taraftar grupları oluşturmak, gerçeği bulmak yerine “gerçeğin hiç bir ... Devamını Oku »

Piroteknik karar

İzmir Valiliği 2 Ağustos 2017 tarihinde Vali Erol Ayyıldız imzası ile bir karar yayınladı. Buna göre; “Oyun ve eğlence aracı olarak kullanılan ve özel günlerde tüketimi artan piroteknik maddelerin izinsiz, zamansız veya uygunsuz yerlerde kullanımı halkta korku ve panik yaratmakta, can ve mal kaybına sebebiyet verebilmektedir. Toplumsal olaylarda güvenlik güçlerimize karşı silah olarak da kullanılan bu tarz piroteknik maddelerin içerisindeki ... Devamını Oku »

Asıl kahraman

Cumhuriyet Gazetesi çalışanlarının büyük bölümü ilk duruşma fırtınasından sonra salıverildi. İçeride kalanların da 11 Eylül’deki duruşmalar sonunda salıverileceğine inanıyorum. Sözcü Gazetesi’nden Gökmen Ulu ile Mediha Olgun ise hala tutuklu. Son olarak CHP Milletvekili İlhan Cihaner ziyaretlerine gitmiş. Gökmen, en çok oğlu Efe’yi özlemiş… Zor şey özlemek… “Eşsiz dayanışmanız ve dostluğunuz için teşekkür ediyorum. Sadece kendi özgürlüğüm ve ailem için değil ... Devamını Oku »

Unutulmak dokunur

Eşinin mide bulantıları sebebiyle işinden izin aldı. Karısını arabaya bindirip, hastaneye gitmek üzere arabayı çalıştırmıştı ki cep telefonu çaldı. Telefonda ses yoktu. Dikiz aynasından, arka koltukta hafif yan yatmış olarak oturan eşine baktı. Bir yandan park ettiği yerden çıkmaya çalışırken düşünüyordu: “Hülya olabilir miydi sessiz arayan? Hayır canım, onun zamanında cep telefonu bile yoktu, çok eskilerde kaldı o… Peki Ayşe? ... Devamını Oku »