Yazar Arşivi: Serdar ÖZTÜRK

Bayram hikayesi

Ayakkabıcı, yeni getirdiği malları vitrine yerleştirirken, sokaktaki bir çocuk onu izlemekteydi. Okullar kapandığından, spor ayakkabılara rağbet fazlaydı. Bayram öncesi en güzelini ön tarafa koyunca, çocuk vitrine doğru biraz daha yaklaştı. Fakat bir koltuk değneği kullanmaktaydı. Hem de güçlükle.. Ayakkabıcı ona bir kez daha göz attı. Üstündeki pantolonun sol kısmı, dizinin alt kısmından sonra boştu. Bu yüzden de sağa sola uçuşuyordu. ... Devamını Oku »

Fıkrayla büyümediysen

Coğrafya dersinde öğretmen sordu: “İstanbul’dan gemiye bindiniz, Antalya’ya gidiyorsunuz. Hangi kıyı şehirlerinden geçersiniz?” Dursun da saymaya başladı: “İstanbul, Tekirdağ, Çanakkale, Ayvaluk, İzmir… İzmir… İzmir…” Dursun İzmir’den ötesini bilmediği için sustu. Öğretmen haliyle sordu: “Evet, çocuğum niye sustun?” Arkadan Temel atıldı: “Gemi, İzmir’de batti öğretmenum…” *** Bilmediğini söylemez ne Temel ne de Dursun. Şaka yollu işi çözer ama ikisi de. Yine ... Devamını Oku »

Erişim engeli

Bugün tam 27 gün oldu. Sözcü Gazetesi’nin internet sitesi sorumlusu Mediha Olgun ile muhabiri Gökmen Ulu hala cezaevinde. Gökmen Ulu, “Örgüt içerisinde hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek” ile suçlanıp tutuklandı. Oysa Gökmen’in İzmir’in inşaat rantına açtığı savaş, tutuklanmasının en büyük nedeni. Herkes bunu biliyor ama, birileri kafalarını kuma gömmekten çekinmiyor… *** Gökmen Ulu’nun yaptığı ... Devamını Oku »

Tesadüf

Bir konuda kaynak taramak için tembellik ettim. Arşive bakmak yerine, gazetemizin internet sitesine girip yazıyı okumak istedim. O da ne? Adalet (2) isimli yazıya Urla Sulh Ceza Hakimliği’nin 13.06.2017 tarih ve 2017/368 sayılı kararı ile “erişim engeli” gelmiş. Şaşkınlığım, aynı konuda bir önceki Adalet (1) yazıma bakınca daha da arttı. Aynı “erişim engeli” bir önceki yazıda da var. *** Ben ... Devamını Oku »

Temel’in adaleti

Bugün tam 22 gün oldu. Sözcü Gazetesi’nin internet sitesi sorumlusu Mediha Olgun ile muhabiri Gökmen Ulu hala tutuklu Sevdiklerinden uzak, cezaevinde. Hep hatırlatacağım. Gökmen ile Mediha, 19 Mayıs günü gözaltı kararı verildi. 26 Mayıs günü akşam saatlerinde ise tutuklanarak cezaevine kondu. Gökmen Ulu’nun suçu, “Örgüt içerisinde hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek…” Böyle bir suçun ... Devamını Oku »

Adalet (4)

Bugün tam 20 gün oldu. Sözcü Gazetesi’nin internet sitesi sorumlusu Mediha Olgun ile muhabiri Gökmen Ulu’nun tutukluluğu devam ediyor. Bıkmadan, usanmadan yazmakta yarar var. Gökmen Ulu, “Örgüt içerisinde hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek” suçundan tutuklandı. Gökmen’in örgüte “bilerek ve isteyerek” yardım ettiğini iddia eden savcılar, Gökmen’in İzmir’in “rant dünyasına” ait haberlerini belli ki okumamışlar. ... Devamını Oku »

Adalet (3)

Bugün tam 18 gün oldu. Sözcü Gazetesi’nin internet sitesi sorumlusu Mediha Olgun ile muhabiri Gökmen Ulu hala tutuklu, hala cezaevinde. Hatırlamakta yarar var. Gökmen ile Mediha için, 19 Mayıs günü gözaltı kararı verildi. 26 Mayıs günü akşam saatlerinde ise tutuklanarak cezaevine kondular. Günlerdir yazılıp çizilmesine rağmen, her iki gazeteci hakkında iktidardan “tek cümle” duymadık. İş iktidarın damatlarına gelince “son sürat” ... Devamını Oku »

Adalet (2)

Temel’e sormuşlar, “Neden boynun eğri” diye. Temel yanıtlamış: “Uşağum o soruyu Temel’e değil, deveye soracaksinuz. Kandirmayasinuz beni” demiş. Temel’e bir daha sormuşlar, “Neden bu kadar zekisin” diye. Temel yanıtlamış: “Kendinize sorun…” *** 19 Mayıs’ta gözaltına alınan ve 26 Mayıs’ta tutuklanan Sözcü Gazetesi muhabiri Gökmen Ulu ve İnternet Sorumlu Müdürü Mediha Olgun’un tutukluluklarına itiraz edildi ama sonuç henüz yok. Başladığımız yerden ... Devamını Oku »

Adalet (1)

Tarih 3 Temmuz 2016… Sözcü Gazetesi’nde Gökmen Ulu imzası ile “Çeşme’de turizm imarıyla emsalsiz kazanç” başlıklı bir haber yayınlandı. Haberde, Folkart Yapı’nın Çeşme Paşalimanı’ndaki Büyük Liman Koyu’ndaki “Folkart Blu” projesinin kanuna aykırı olduğu, Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan 30 odalı otel ruhsatı almasına karşın 7 katlı 83 lüks daireden oluşan rezidans yapıldığı yazıyordu. Ulu, projenin imara aykırı olduğunu, denize 39 metre ... Devamını Oku »

Şaşırdım mı?

Cumhuriyet’in ardından, ülkenin “muhalif” gazetelerine yapılacak operasyonda ilk sırayı Sözcü’nün alacağı kesindi. Bizim mahallede böyle bir operasyonu beklemeyen yoktu. Bir umut “demokrasi” falan deniyordu. Halk oylamasından sonra onun da süresi doldu… *** Türkiye’de 15 Temmuz kalkışmasının ardından cadı avı başlatıldı. Bırakın kurunun yanında yaşın yakılmasını, kuru ve yaşın kim olduğu konusunda bile “netlik” yok artık. Ortalık toz duman. Örneğin “terör ... Devamını Oku »