Yazar Arşivi: Serdar ÖZTÜRK

Adalet

Soma maden faciası ve Berkin Elvan’ın anılmasına yönelik yürüyüşe yapılan müdahale sırasında Okmeydanı Cemevi’nde bir yakınının cenazesini beklerken vuruldu Uğur Kurt. Önce “karambole” getirilmek istendi ama ısrarlı takip sonucu bir polisin silahından çıkan kurşunla öldüğü “gerçeği” ortaya çıktı. Küçültmemek gerekir. Geride gözü yaşlı anne, baba, eş ve çocuk bıraktı. Dağıldı aile açıkçası… * * * Yıllardır davası sürüyordu. Ölüme neden ... Devamını Oku »

Geriye dönüş

Halk oylaması bitti, tartışmalar bitmedi. Biteceğe de benzemiyor. Çünkü hukuksuzluk var. Çünkü bile bile, göre göre yapılan yanlışlar var… *** Cumhuriyet Halk Partisi, Yüksek Seçim Kurulu’na yaptığı itirazın reddedilmesinden sonra Danıştay’a başvurarak, YSK kararının iptal edilmesini istedi. Danıştay ne diyecek? Çoğumuz Danıştay’ın kararının “bu benim işimle ilgili değil” kararı vermesini bekliyor. *** Sonrası Anayasa Mahkemesi, bir sonrası Avrupa İnsan Hakları ... Devamını Oku »

Halka kızılmaz çocuklara da

Halk oylaması bitti, tartışması sürüyor. Sürecek de… İnsanlar analarının ak sütü gibi oylarının, “katakulli” ile savrulup gitmesini istemiyor. Kendine, geleceğine sahip çıkıyor… Bir kısım görüş, halkı bu haklı isyanında “yalnız” bırakıyor ve suçu yine halka yüklüyor. Tamamen yanlış… Halk, kendi dünyasında “en doğru” kararı vermiştir. Siyaset yapanlar da halkın sandıkta söylediğinden “gerekli dersi” çıkarmalıdır. Halka kızılmaz… *** Mustafa Kemal, bir ... Devamını Oku »

Video sandık ve kardeşlik

ÖSYM, yani Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi. Yıllardır devlet adına sınav organizasyonu yapar. Hataları ortaya çıktı. Sınav sorularını çaldırdığı, sınavlarda hukuksuzluklar yaşandığı belirlendi. Geç de olsa kendisini yeniledi. Yaptığı bütün sınavları, “kamera ile kaydetme” kararı aldı. Sonuç ortada… *** TFF, yani Türkiye Futbol Federasyonu. Yıllardır devlet adına Türkiye’deki futbol karşılaşmalarını organize eder. Tartışmalar hep olur. Fauldü, değildi. Ofsayttan gol oldu, ... Devamını Oku »

Sandığa gidiyoruz

2004 seçimlerinde Sinop’ta belediye başkanlığı seçimleri nefesleri kesti. AKP ve CHP adayları arasında süren çekişmenin ardından Belediye Başkanlığı’nı CHP adayı Baki Ergül tek oy farkla kazandı. Ergül, 4 bin 970 oyla başkan olurken, rakibi AKP’li Zeki Yılmazer 4 bin 969 oy aldı. Aradaki fark sadece ve sadece 1 oydu. *** Benzer çekişme son yerel seçimlerde Yalova’da yaşandı. Belediye Başkanlığı seçimini ... Devamını Oku »

Zeki, çevik, ahlaklı

Referandum öncesindeki son yazım biraz siyaset dışı olsun diye düşünürken imdadıma Bodrum yetişti. Türk turizminin gözbebeği Bodrum’da 3. Turkcell Küçükler Atletizm Yarışmaları’nın yanı sıra sponsorluğunu Cheetos’un yaptığı Cheetos Türkiye’nin En Hızlısı organizasyonunun seçmeleri yapılmış. Yarışlara 8 okuldan 10-14 yaş grubunda 170 öğrenci katılmış. Yeterli hakem ve kronometrenin olmadığı seçmelerde en fazla iki branşta yarışması gereken bazı öğrencilerin 5-6 branşta katıldıkları ... Devamını Oku »

Eyalet

Şükrü Karatepe. İsmini 28 Şubat döneminde Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı iken söylediklerinden anımsayanımız çoktur. Aslında avukat. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu. İzmir’i bayağı tanımışlığı var. Mezuniyeti sonrası bir süre avukatlık ve iş müfettişliği yaptıktan sonra Ege Üniversitesi İktisat Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nde asistanlığa başladı. 1983 yılında siyaset bilimi doktoru ve 1989 yılında da aynı üniversitede Anayasa doçenti oldu. 1994’e kadar ... Devamını Oku »

Hava bile haram

Vakti zamanında Bursa’da Müslümanın biri çeşme yaptırmış. Başına da bir kitabe eklemiş, “Her kula helâl, bazı Müslümana haram…” Tabii başkent, Osmanlı karışmış, bu nasıl fitnedir diye. *** Bir grup gitmişler kadıya şikâyete. Adam yaka paça yakalanmış, huzura getirilmiş. “Bu nasıl fitnedir, dini İslam, ahalisi Müslüman olan koca devlette, sen kalk hayrattır, sebildir diye çeşme yap, ama suyunu bazı Müslümana yasakla. ... Devamını Oku »

Yeterli şüphe

Cumhuriyet Gazetesi’nin yazar, çizer ve yöneticileri hakkındaki iddianame 5 ay sonra tamamlandı. Biçim ve içerik tartışmasına girmeden önce bilinmesi gereken iki önemli konu var. Bunlardan birincisi “iddianame”, diğeri ise “yeterli şüphe…” Hukuk dilinde iddianame, “ceza yargılamasında, hazırlık soruşturmasının kamu davasının açılması için yeterli düzeye eriştiğinin anlaşılması üzerine savcının dava açtığını bildiren yazılı belge” olarak belirtiliyor. Yine hukuk dilinde yeterli şüphenin ... Devamını Oku »

Taktik

Taktik şu: Önce eleştiriyorlar. Ama sert ve acımasızca. İlgilenen olmuyor. Kızıyor, öfke nöbetine giriyorlar. Taktik değişiyor. Sırada jurnal var… *** Bildiğiniz ihbar. Yani eski dilde jurnal. Televizyondan, gazeteden, sosyal medyadan, bulabildikleri her yerden ihbar etmeye başlıyorlar. İçinde yine tehdit var. “Şöyle yapmazsanız böyle olur, böyle yapmazsanız sizi şöyle ederiz” türü tehdit. Bir bakıyorsunuz “şak” diye soruşturma açılmış. *** Bir yanda ... Devamını Oku »