Yazar Arşivi: Serdar ÖZTÜRK

CHP’nin çeperleri

CHP İzmir’de İl Kongresi’ne haftalar kala ilçe kongreleri tamamlandı sayılır. Ertelendiği için bu hafta sonu yapılacak Çiğli ilçe kongresinin ardından herkes il başkanı adayı/adayları kim olacak sorusuna yanıt arayacak. Merkezi sağlam tutan ipi göğüsler mi? Yoksa, merkez dışında İzmir’de il başkanlığını belirlemede ilçeler de etkili olur mu? *** Görünüşe göre, Dikili, Bergama ve Selçuk’un dışında öyle dişe dokunur değişimler yok. ... Devamını Oku »

CHP kongreleri

CHP’nin en hareketli geçen ilçe kongreleri İzmir’de yaşanıyor desek yalan olmaz. Elbette bunun en büyük nedeni yerel yönetimlerde CHP’nin ağırlıkta olması ve 2019 Mart’ında yapılacak yerel yönetim seçimlerinde yine CHP’nin kazanma olasılığının yüksekliği. Neredeyse beş aydır CHP’nin İzmir’deki bütün örgütlerinde kimi zaman sessiz, kimi zaman ise tartışmalarla gün yüzüne çıkan örgütlenme biçimi tamamlandı desek yeridir. Bir tek Çiğli’de 17 Aralık’ta ... Devamını Oku »

Sevgi

Alışverişe gitmek üzere evden çıkan bir kadın, kapısının karşısındaki kaldırımda oturan bembeyaz sakallı üç yaşlı adamı görünce önce duraksadı. Onları, tüm içtenliğiyle evine davet etti. “Burada böyle oturduğunuza göre, üçünüz de kesinlikle acıkmış olmalısınız. Lütfen içeri gelin, size yiyecek bir şeyler hazırlayayım” dedi. Üç yaşlıdan biri, kadına, eşinin evde olup olmadığını sordu. Kadın, eşinin biraz önce çıktığını, şu anda evde ... Devamını Oku »

Otobüs macerası

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, bir süredir grup toplantılarında belge açıklıyor. Adalet Yürüyüşü’nden bu yana takınılan siyasi tavır bu. Toplumsal ayrışmayı kutuplaştırmak yerine, vatandaşın temel talepleri üzerine oturtmak. Siyaset olarak riskli, ama sonuç alıcı… *** Anımsarsınız, Kılıçdaroğlu CHP’ye girip Grup Başkanvekili görevini üstlendiğinde bir süre benzeri bir taktik izledi. Bekliyor, inceliyor, araştırıyor ve sonunda bir dosya açıklıyordu. Ankara Büyükşehir eski Belediye ... Devamını Oku »

Ben niye utanayım?

Öyle ya da böyle otuz yılı aşkın süredir daha maaşımı elime almadan devlet kendisinin olan kısmını peşin peşin aldı. Yetmedi… Elin oğlu paravan şirket kurup, memlekette kazandıklarını bir yolunu bulup dışarıya aktardı. Toplasanız benim kadar, sizin kadar vergi ödemedi. Her türlü teşviki aldı. Güneydoğu’ya yatırım yapmak için aldığı teşviklerle Antalya’da lüks otel yaptı. Kapısından içeri giremediğimiz o otellerde dillere destan ... Devamını Oku »

Kıl döndü

Ahalimiz için peçeteye yazılmış tahsilat makbuzu kanıt ama koskoca devlet bankasının dekontu kanıt sayılmaz. Gülmeyin lütfen… Okuma yazma oranı ile doğru orantılı değil bu. Söylediklerim, evdeki dantelli masa örtüsünü üzerine kefen diye geçirip, kendini bilmem nerenin kılı olarak görenlere. *** Düşmanın bile akıllısını sevmek gerekir. Hırsızın da… Zekice hırsızlık yapanlara imrenmeyelim elbette. Ama en azından gülümsememizi sağladıklarını unutmayalım… *** Hırsızlıkla ... Devamını Oku »

Örgüt

Sözlükteki anlamına göre; ortak bir amaç için bir araya gelmiş kişilerin oluşturdukları birlik, kurum, teşkilat, teşekkül. Ayrıca bir kuruluşun alt bölümleri ile birlikte oluşturduğu kurumsal yapının bütünü örgüt olarak tanımlanıyor. Parti örgütü, sivil toplum örgütü örneğinde olduğu gibi. Bu haliyle korkulacak bir şey değil. İşte bu örgüt kelimesinin başına, “yasalara, yasa kurallarına uymayan” kelimelerini getirseniz, o zaman örgüt tehlikeli bir ... Devamını Oku »

Biz kaç kişiyiz?

Başlığa bakarak soru sorduğumu sanmayın… Bu bir dernek adı. Şimdilerde sosyal medya sayfasına dönüşmüş olsa da, bir zamanlar Türkiye’de önemli bir kitleyi kapsıyordu. Öylesine gönüllüleri vardı ki, tüketici kredisi çekip derneğin kirasını, telefon parasını ödeyenleri biliyorum. *** Aradan zaman geçti. Derneğin en önemli ismi gazeteci Tuncay Özkan, Ergenekon tertibi ile zindana atıldı. Önemli eziyetler gördü. Çıkınca da siyasete atıldı. Şu ... Devamını Oku »

Yalan söyleme yarışı

Bir zamanlar padişahın biri bir yalan yarışması düzenlenmesini emretti. Ülkenin her yerinden yalan yarışmasına katılanlar, padişahın huzuruna çıkıp inanılması güç, gerçekleşmesi mümkün olmayan bir yalan söyleyeceklerdi. Padişah kimin yalanının gerçekleşmesinin mümkün olmadığına kanaat getirirse onu bir kese altınla ödüllendirecekti. *** Ülkenin en usta yalancıları, en usta dolandırıcıları birer birer padişahın huzuruna çıkıp yalan söylemeye başladılar. İçlerinden biri çıkıp: “Padişahım ben ... Devamını Oku »

İnsanlık ölmediyse

Ege denizi açıklarında Yunanistan’a kaçmaya çalışırken boğularak yaşamını yitiren 3’ü çocuk 5 kişilik bir ailenin dramını okudunuz mu? Sanmam… Türk medyasında görülmeyen, duyulmayan, konuşulmayan bir haber çünkü… *** Bizzat iktidar tarafından yaratılan, beslenen hatta palazlandıran, sonra yine bizzat iktidar tarafından kurumlara yerleştiren insanlardan söz ediyoruz. Gün gelip “ortaklığımız bitti” denilerek küsülen, küsülmekle de kalmayıp “sen terörist oldun” denilerek tutuklanan, hapse ... Devamını Oku »