Yazar Arşivi: Atila SERTEL

Birlik ve beraberlik içinde nice yaşlara…

Türkiye’nin en köklü ve saygın meslek örgütlerinden biri olan İzmir Gazeteciler Cemiyeti’nin 70’nci yılını yürekten kutluyorum. Cemiyetin kuruluşunda emeği geçen ve aramızdan ayrılan meslek büyüklerimi rahmetle ile anıyor, 70 yıllık tarihinde bu kuruma emek veren tüm meslektaşlarımı saygıyla selamlıyorum. Cemiyetimizin 70’nci yaşı ile ilgili duygu ve düşüncelerime geçmeden önce böylesine anlamlı bir kurumun başkanlığını altı yıl boyunca üstlenmenin onurunu taşıyan ... Devamını Oku »

9 Eylül’ü anlamak gerekiyor

9 Eylül’ün İzmirliler için önemi büyüktür. İzmir kurtulmuştur. Türkiye kurtulmuştur. Emperyalizme karşı ayağa kalkan Türk halkı yedi düvele karşı kafa tutmuş, bağımsızlık ateşiyle ay-yıldızlı bayrağımızı İzmir vilayet binasına dikmiş, ulusun devletini kurma yürekliliğini dünyaya duyurmuştur. 9 Eylül, İzmir’in ve Türkiye’nin kurtuluş günü olarak kutlanırsa eksik kalır. Aklımın erdiği, dilimin döndüğünce 9 Eylül’ün anlamını yazayım. – Ulus devletinin kuruluşunun müjdecisidir. – ... Devamını Oku »

Nice nice yıllara…

Dostlar… Bugün biz İzmirli gazeteciler içim önemli bir gün… Bugün iki kutlamayı aynı coşkuyla yaşıyoruz. 1946 yılında kurulan, Türkiye’nin en eski üç meslek örgütünden biri İzmir Gazeteciler Cemiyeti’nin kuruluş gününü kutluyoruz. Haziran’da İstanbul’da, Temmuz’un sonunda İzmir’de kurulan meslek örgütlerimizin üyesi olmak büyük bir onur… Yedi yıl süreyle yönetim kurulu üyeliğinde, beş yıl başkan yardımcılığı, altı yıl da başkan olarak görevde ... Devamını Oku »

Müsadenizle…

Cumhuriyet Halk Partisi İzmir 2. Bölge Milletvekilliği aday adaylığı için Pazar günü başvuruda bulunacağım. Karşıyaka, Bornova, Bayraklı, Çiğli, Menemen, Foça, Beydağ, Ödemiş, Kiraz, Tire, Kemalpaşa, Kınık, Bergama, Bayındır, Aliağa ve Dikili ilçelerinden oluşan 2. Bölge’de, ön seçimde kendimi üyelere teslim edeceğim. Gazetemiz 9 Eylül’ün yayın hayatına başladığı günden bugüne köşe yazılarımla katkıda bulunmaya çalıştım. Milletvekili aday adaylığı için başvuruda bulunmam ... Devamını Oku »

Ön seçim farkı

Türkiye, önemli bir sürecin başlangıcını yaşıyor. Bu ülkede kırıntılarından söz edilen demokrasi, insan ve özgürlükleri, hukuk ve adalet ya tümden ortadan kalkacak ya da Türkiye bütün değerlerle yeniden buluşarak yola devam edecek. Bu anlamda 7 Haziran seçimleri geçmişteki tüm seçimlerden de fazla önem arz ediyor. Belki tekrar etmiş olacağız ancak AKP kazanırsa; Türkiye, Polis devleti olacak! Dizayn edilen hukuk, daha ... Devamını Oku »

Milli İrade’den korkulur mu?

Milli İrade… Eskişehir’de yayımlanan günlük yayın organının adı… Doğup, büyüdüğüm, sokaklarında dolaştığım, boş arsalarında futbol oynadığımız Eskişehir’in köklü gazetelerinden… Çocukluğumda Sakarya Gazetesi vardı… Bir de Milli İrade. Sahibi Ethem Karaca idi. Babamın arkadaşı. Sağlam bir Demokrat partili, sonrasında Adalet partili. Rahmetli Ethem amca Emirdağlı idi. Sağlam adamdı. Oğulları da… Milli İrade denilince benim aklıma hemen bu gazetenin adı gelir. *** ... Devamını Oku »

Siz bizi anlamazsınız ki…

Çaldınız kardeşim… Asgari ücretlinin cebinden her ay 3.5 çeyrek altını çaldınız! Usta bir yankesici gibi… Hissettirmeden… Usulca… Eliniz hep emekçinin cebindeydi. Çaldınız kardeşim… Hani o bitmiş, tükenmiş dediğiniz, hani “yoksullukla, yolsuzlukla, yasaklarla mücadele edeceğiz” diyerek iktidara geldiğiniz yıl asgari ücret kaç liraydı anımsıyor musunuz? 2002 yılında asgari ücret 226 lira idi… Çeyrek altın ise 24 lira… Bir asgari ücretlinin maaşını ... Devamını Oku »

Danışıklı dövüş ve bir itiraf

Samimi değilsiniz. Söylediklerinizin altında gerçekler yatmıyor. Giderken konuşuyor, içi boş ancak gündemde kalmak için kamuoyunu tartıştıran tümceleri söylüyor. “Hakan Fidan’ın adaylığına olumlu bakmıyorum” diyor. Sonra da bakanlarıyla birlikte ayağına çağırdığı, kamuoyunda prestijini halı gibi çiğnediği atama kişiye hava veriyor. “Daha önce de söylediğim gibi adaylığını kabul etmek, Sayın Başbakan’ın takdiridir. Buna karışma hakkım yok” diyor. *** “O benim kara kutum” ... Devamını Oku »

İktidar umudu var mı?

Kafa olarak uçtun mu gerisi gelir!.. Biri çıkar, Başkanlık sistemini eleştirenin boğazını sıkmaya kalkışır. Bir diğeri yapılacak çocuk sayısına her gün zam yapar… Öteki “Evlenme ehliyeti”nden söz eder… *** Daha da kırıkları vardır. Bir yerlere yaranma, kendini gösterme gayreti içinde ”Cumhuriyet reklam arasıdır” der. *** Bunları ciddiye alıp üzerinde yorum yapmaya değmez diye düşünenlerdenim. Ne söyleyeni, ne söylenen sözleri ciddiye ... Devamını Oku »

Haziran ola hayrola…

Demokrasi mi istiyorsunuz?. İç Güvenlik paketi yakında çıkıyor… Buyrun… Polis istediği eve, işyerine elini kolunu sallayarak girecek, arama yetkisini kullanacak… Hakim kararına gerek duymadan polis istediği şahsı, istediği kurumu 48 saat süre ile dinleyecek. Girdikleri evde polis sorgulama yapacak. Girilen yer karakol olabilecek. Savcıya gerek kalmadı, polis aynı zamanda savcılık görevi de üstleniyor. Yaşasın adalet… Silah kullanan polis hakkında soruşturma ... Devamını Oku »