Yazar Arşivi: Seçkin ÖNER

Ver Mehteri…

Patrick Kipkirui Langat Paul Kipkosgei Kemboi Vivian Jemutai Tezeta Dengersa Mirela Dulgheru-Renda Shimelis Girma Legese Jaques Harvey Axel Luxa Hewan Abeylegesse   Dur yahu sıkılma hemen Biraz daha gidelim, kültürümüz artsın… *** Karin Mey William Biwot Tanui Mariam Tanga Marco Aurélio Brito Dos Prazeres, Hou Mei Ling Zheng Changgong Stanley Kiprotich Mukche Jacques Harvey Ramil Guliev Yasmani Copello Escobar Kim ... Devamını Oku »

Susanın …

Ankara’da Cuma günü Büyük festival başladı. Ankara Belediye Reisi her yerde festivalini anlatıyor… İrem derici, Mustafa Ceceli, Gülşen, İsmail Türüt… Gülümseyerek devam ediyorum… Linet, Seccad Mehmedi… Alişan, Funda Arar… Son günün as ismi Nihat Doğan… 7. Ankara Festivali, Hipodrom alanında yapılıyor… Ankaralıların eğlenceye ihtiyacı var… Buraya kadar her şey tamam… Anladım… Peki Ankara Valiliği’nin, “Ağustos ayı boyunca tüm gösteri ve ... Devamını Oku »

Biz Salak mıyız?

Size hiç mantıklı geliyor mu? Genç Türkiye Cumhuriyeti’nde araba yapmışız, Neymiş benzini koymayı unuttuğumuz için fabrika kapatılmış… Öhö öhö… Salak mıyız biz? Hikayeye, yaşanana değil karşı çıkışım… Finaldeki yutturmacaya…. Neymiş; Benzini koymayı unuttuğumuz için, fabrikayı kapattırmışlar… Hah… Buldunuz salakları gagalayın ne isterseniz… Oysa aslan gibi yapıldıydı “Devrim” arabası… Benzin bitmiş de ondan fabrika kapanmış… Biz salak mıyız? Hadi orda salağız ... Devamını Oku »

Önünü ilikle…

“Ayşe tatile çıksın” dendi… Çıktı Ayşe tatile… 1974… Malumu anlatmam… Peki kara sayfalar?… Türk ordusu harekat kararı aldı. Oysa Türk ordusunun teçhizatı, Amerikan eskileriyle doluydu. Haberleşme sistemleri kırık döküktü. Var olan da bir zamanlar mahallede gezen tüpçülerin, Bilemedin, sucuların telsiz tertibatı gibiydi. İstihbarat şöyle gelmişti; “Türkçeyi iyi bilen Yunan denizciler, gemilerine Türk Bayrağı çekerek, sızma yapacaklar” Ege açıklarında, radarda 10-12 ... Devamını Oku »

Her sakallıyı deden sanma…

Eyüp Sultan Türbesi… İstanbul… Yolumuz düştü ya, ziyaret edelim dedik… Bilmeyenlere anımsatalım… Eyüp Sultan Camii’nin içerisinde, ben diyeyim 150, sen de 200 yıllık bir çınar vardır… Etrafı demirlerle çevrilmiş, dört köşesinde çeşmeler… Su içilir… Girişte sol tarafta kalır Eyüp Sultan’ın türbesi… Bir kapıdan girer, öbür kapıdan çıkarsın. Duanı edersin, vedalaşırsın… Günlerden Pazartesi… Dolu, türbenin etrafı… Ortadaki çınar ağacının önünde, 5 ... Devamını Oku »

Oku…

Üsküdar Belediyesi’nin meydana “Kabe” kurduğu zamandı… “Kabe” maketi kurulmakla kalmamış, yapay “Hac”lar gerçekleşiyordu. Çarşafı ihram haline getiren, o maketin etrafında dolanıyordu… Maketin başına güvenlik görevlisi dikilmişti. Görevi “Kabe”nin etrafında tavaf edenleri engellemekti… Olay sürerken diyanetten, belki de bugüne kadar yaptığı tek akıllı açıklama çıktı; “Vebali altında kalırsınız” Hatta bir taraftan da “Kuran-Kerim” görünümlü pasta yapıp yemişlerdi. Bu olayın baş rolünde ... Devamını Oku »

Allah Rahmet Eylesin

Hazrol…! *** Rahat…! *** Hazrol…! *** Dirsek temas aralığı hizaya geç…! Bu ülkede, Diyanetin başındakilerin söylediği bi şeyi anlatacağım… Müslüman; Dikkaaaat; Diyanet İşleri Başkanlığı’nın en yüksek kurulunun adı Din İşleri Yüksek Kurulu… Bundan böyle DİYK diye anılacaktır… *** Bu DİYK’e soru şöyle oldu; “Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac ibadeti geçerli midir?” (Tipik bir eşofmanlı Şevket hoca sorusu) DİYK ... Devamını Oku »

Hiç gülme..

“Odun kafa”, “Bidon kafa”, “Mal, cahil”… De, de, bitmez… Bugünkü “Ahval ve şerait”in, Yenilginin faturasını halkın cehaletine kesen kesene… “Müstehak” deniyor ya… Kime müstehak acaba…? ….. Eskişehir Belediyesi’nin opera binasının duvarlarını süsleyen fotoğrafları görmek lazım… Keman çalan bayanlar… Piyano başında yakışıklı delikanlılar… Köy yerinde, keman, piyano, ….. Emperyalizme karşı cehaletin terbiyesini ön gören Halk evleri… 19 Şubat 1932’de kuruldu, 14 ... Devamını Oku »

Bizde yürek var

Babalar anlar… Hani evladın büyümeye yakındır… Sessiz sedasız delikanlı olur… “Hayat gailesi” dersin… Gözünün önünde büyür de fark edemezsin… Hatta, Beceriksiz bulduğun bile olur… Yüreklendirmeye çalışırsın… Olmadığını düşünür, “Bizim oğlan bu kadar” dersin… Sonra bi şey olur… “Vay” dersin… “Bizim evlat neymiş” “Aslanım benim” O şey dün oldu… Bizim oğlanlar büyüdü sahada… İlk defa takım halinde ne yaptığını bilen bir ... Devamını Oku »

Evlat yiyen şehir…

Gökmen Ulu, Tanıyacağınız en efendi adamlardan biridir… Yola Dikili’den çıktı, Ege TV’de tanındı. Marmaris Televizyonunu kurdu, yıllarca genel müdürlüğünü yaptı. İşsiz kaldı… Yüzünde hep o nazik ve sıcak gülümseme vardı. Bir kez olsun adi dedikodulara girmedi. Bir kez olsun kimse “Elimden tutmuyor” demedi. Yolları Uğur Dündar ile kesişti. Sonra Sözcü Gazetesi… Tıpkı örnek aldığı Dündar gibi yürüdü… Korkmadı. Bana her ... Devamını Oku »