Yazar Arşivi: Seçkin ÖNER

Allahsızlar!

Meslekten bu kadar iğrendiğim herhangi bir dönem olmadı. Gözümün önünde cukkalayanlar gördüm… O bile bu kadar koymadı. Hatta lüpletenler, “Yarısı patrona yarısı bana” yapanlar… O bile bu kadar ağır gelmedi… “Onursuz” deyip geçtiydim… Çünkü meslek topluluğu hemen dışlayıverirdi. Öyle olurdu… Böyle idi bu iş… Taa ki “Yandaş” dedikleri basın şekli ortaya çıkana kadar… *** Hatırla; Karşıyakalı bir kardeşimiz, Kos Adası’nda ... Devamını Oku »

Bırak Reis

Bize müjde ile bildirdiler… Dediler ki “ Bayraklı gökdelenler bölgesi oldu” Eski Belediye Başkanı Yüksel Çakmur, idare mahkemelerine başvurdu… Demek ki sonuç alınamadı ve şimdilik 6-7 adet gökdelen oldu orada… Bilirsiniz eski sabah gazetesinin hemen yanı yöresi… Ben böyle bir intihar görmedim kardeşim… Bu tarafta yaşayan bilir… Kent içindeki trafik değil sorun olan… Adliye ve her gün kapısını açan gökdelenler… ... Devamını Oku »

Ameliyat beyazı

Eh… Yüzler beyazlamaya başladı bile… Hiç gördünüz mü korkudan beyazlayan yüz… Ben gördüm.. Bi rahmetli peder kalp ameliyatına girerken gördüm… Bi de ismi lazım değil kaç “Başkan” yüzü… Misal bir tanesi; Aslında zaten belediye başkanıydı… Koltuğa ısındıktan sonra eline satırı aldı, kesmediği, posta koymadığı kalmadı. Sonra seçim yaklaştı… Bi kenarda oturuyordu… Yüzü “Ameliyat beyazı” idi… Teselli ettim… “Senden iyisini mi ... Devamını Oku »

Çivi çıktı…

Sıvas’ta Madımak’ta katliam oldu…. Bırak aydın, maydın söylemini… İnsanlar öldü cayır cayır yanarak… Üstelik Menemen’deki Kubilay olayını aratırcasına idi kalabalık… Ellerinde benzin bidonları Allahu-ekber diyerek üstelik aga… Hangi dinde varsa böyle canilik, hala hazmedemediğimiz acı bir hunharlık… Bence ülke tarihinin en acı tarih notlarından biriydi… Hatırladın mı? …. “İstanbul’u kaybeden Türkiye’yi kaybeder” diyorlar siyaseten… Ve İstanbul, referandumda “hayır” dedi. İktidar ... Devamını Oku »

Vak vak siyami…

Mahallede öyle derdik… Yalancı Siyami vardı… Lakabı “Vak vak”tı. Oturduğu yerden 30 tane yalan sallardı… Vak vak Siyami’yi 40 yıl sonra anacağım hiç aklıma gelmezdi… Diyanet İşleri Başkanlığı’na Profesör ünvanlı Ali Erbaş atandı… Yaşla, akademik ünvanla saygı kazanılmıyor işte… Kendisi makama gelir gelir gelmez ; “Babam tarlada kuranı taşların arasına saklayacak korku yaşadı bu ülkede…Bu ülke böyle bir süreçten geçti…” ... Devamını Oku »

Alışamamak

Hiç kafa ütülemeyeyim… Aldım elime klavyeyi (eski dilde kalem) Basacağım sazın teline… Neresinden tutayım ? İzmir Büyükşehir Belediyesi’ni dibine kadar eleştiren benden başkasını bulamazsın… Maça ister İyi işi görmemek için de ”Terbiyesizlik yapmak yeter”… Kentin her türlü doku değişikliğini sağlayan, en güzel proje tramvay… Eleştirilere bak; Vay efendim; “Kaza oldu gördün mü bak… Dedim ben dedim…hohahaaaa…(Kötü adam gülüşü)” Ey davar… ... Devamını Oku »

Ters Açı

Dur şimdi herkesin yaptığını bir yapayım da; İZBAN’ın açılışını terk etti İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı… Yığma, bindirme birlikler İZBAN proje ortağını konuşturmadı… Başladılar “Erdoğan, Erdoğan” tezahüratlarına… Islıkladılar, “İn oradan” dediler… En kısa tanımıyla terbiyesizlik yaptılar ve Başbakan da seyirci kaldı… Buradan itibaren saydırmaya başlayabilirim… Bu insanların terbiyesizliğini, utanmazlığını dizdiririm… Kendi başlarına saati sormaktan aciz, utanmazlar sürüsünün, kalabalık olunca nasıl aslan ... Devamını Oku »

Allah Islah Etsin

Başımıza ne geldiyse bu cehaletten geliyor. Eylül ayı içerisinde bir devlet kurumu dini içerikli bir iş yapacak. Bunun için güzel sesli mevlidan hoca arıyor. “Olacaksa kralı olsun” diyor… Temasa geçiliyor… Ankara’da bir büyük caminin imamına ulaşıyorlar. Cevap geliyor 5 bin artı yol artı konaklama… Bir de İstanbul’un merkezindeki bir baba camininkine ulaşılıyor. Yanıt geliyor, 7 bin artı yol artı konaklama… ... Devamını Oku »

Kepaze Herif

Bunca yıldır; Girmediğim delik, duymadığım dram kalmadı… Eşek değiliz ya biz de biliyoruz… Abisinin karısıyla, dayısının kızıyla evlenen var… Maalesef ensest de var… Herhangi bir ensest vakasında veya “Ensar” benzeri bir bademleme vakasında empati yapmayı, “Neden” diyerek düşünmeyi seçerim. Sayılanların tamamının altından “Cehalet” çıkar. Ya da ruh sağlığı bozukluğu… Hoş, şu “Bademleme” konusuna hala kulp bulamadım ya neyse… Geçen haftadan ... Devamını Oku »

‘izmir mesut’tur…’

İzmir Enternasyonal fuarı açıldı… “Her yıl aynı” bile diyemeyeceğim… Birileri, el birliği ile İzmir’i geri çekiyor… Bu yıla kadar her yıl, bu açılış töreni uydular üzerinden “Canlı” verilirdi… Genelde de ihaleyi DHA alırdı… Uyduya çıkar, İHA, DHA gibi ajanslar başta olmak üzere, bilinen bütün televizyonlar anlık görüntüleri alır, en azından bültenlerinde görürlerdi. Açılış töreni yine İsmet İnönü salonuna tıkıştırıldı… Youtube’tan ... Devamını Oku »