Yazar Arşivi: Seçkin ÖNER

Oku…

Üsküdar Belediyesi’nin meydana “Kabe” kurduğu zamandı… “Kabe” maketi kurulmakla kalmamış, yapay “Hac”lar gerçekleşiyordu. Çarşafı ihram haline getiren, o maketin etrafında dolanıyordu… Maketin başına güvenlik görevlisi dikilmişti. Görevi “Kabe”nin etrafında tavaf edenleri engellemekti… Olay sürerken diyanetten, belki de bugüne kadar yaptığı tek akıllı açıklama çıktı; “Vebali altında kalırsınız” Hatta bir taraftan da “Kuran-Kerim” görünümlü pasta yapıp yemişlerdi. Bu olayın baş rolünde ... Devamını Oku »

Allah Rahmet Eylesin

Hazrol…! *** Rahat…! *** Hazrol…! *** Dirsek temas aralığı hizaya geç…! Bu ülkede, Diyanetin başındakilerin söylediği bi şeyi anlatacağım… Müslüman; Dikkaaaat; Diyanet İşleri Başkanlığı’nın en yüksek kurulunun adı Din İşleri Yüksek Kurulu… Bundan böyle DİYK diye anılacaktır… *** Bu DİYK’e soru şöyle oldu; “Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac ibadeti geçerli midir?” (Tipik bir eşofmanlı Şevket hoca sorusu) DİYK ... Devamını Oku »

Hiç gülme..

“Odun kafa”, “Bidon kafa”, “Mal, cahil”… De, de, bitmez… Bugünkü “Ahval ve şerait”in, Yenilginin faturasını halkın cehaletine kesen kesene… “Müstehak” deniyor ya… Kime müstehak acaba…? ….. Eskişehir Belediyesi’nin opera binasının duvarlarını süsleyen fotoğrafları görmek lazım… Keman çalan bayanlar… Piyano başında yakışıklı delikanlılar… Köy yerinde, keman, piyano, ….. Emperyalizme karşı cehaletin terbiyesini ön gören Halk evleri… 19 Şubat 1932’de kuruldu, 14 ... Devamını Oku »

Bizde yürek var

Babalar anlar… Hani evladın büyümeye yakındır… Sessiz sedasız delikanlı olur… “Hayat gailesi” dersin… Gözünün önünde büyür de fark edemezsin… Hatta, Beceriksiz bulduğun bile olur… Yüreklendirmeye çalışırsın… Olmadığını düşünür, “Bizim oğlan bu kadar” dersin… Sonra bi şey olur… “Vay” dersin… “Bizim evlat neymiş” “Aslanım benim” O şey dün oldu… Bizim oğlanlar büyüdü sahada… İlk defa takım halinde ne yaptığını bilen bir ... Devamını Oku »

Evlat yiyen şehir…

Gökmen Ulu, Tanıyacağınız en efendi adamlardan biridir… Yola Dikili’den çıktı, Ege TV’de tanındı. Marmaris Televizyonunu kurdu, yıllarca genel müdürlüğünü yaptı. İşsiz kaldı… Yüzünde hep o nazik ve sıcak gülümseme vardı. Bir kez olsun adi dedikodulara girmedi. Bir kez olsun kimse “Elimden tutmuyor” demedi. Yolları Uğur Dündar ile kesişti. Sonra Sözcü Gazetesi… Tıpkı örnek aldığı Dündar gibi yürüdü… Korkmadı. Bana her ... Devamını Oku »

FAHİŞE KİM?

Çıktı; “Atatürk’ün annesi” dedi biri… Öbürü kustu; Manevi kızı dedi… Terbiyesiz, ahlaksız, vatan haini… “Kafa fahişe olmuş” diyeceğim de… Fahişelerden utanırım, ayıp olur… Fahişe dediğin kim? Adem oğlu, hava kızı… Oturdu, ulu önderin annesi için kullandı… Ulan terbiyesiz… Fahişelerden utan… En azından, ekmek parası için yapıyor yaptığını… En azından, hayata karşı dürüst… En azından ezilse de ekmeği seninkinden temiz… En ... Devamını Oku »

Kiralık fikir

Bir o vardı, o da gitti sessiz sedasız… Artık fikrimde kiralık… Çocuklara bırakacağımız birkaç satır, birkaç kelime yazımız vardı… O da gitti… Yeni Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na göre, düşündüğünde senin değil artık… Yazdın çizdin… Fikrinin bir değeri var… Bu fikir de artık kiralık… Yeni yasaya göre telif hakkı, telif sahibi öldükten sonra ancak 70 yıl ailesinin olabilecek. Misal oturdun ... Devamını Oku »

Sıra sana geldi…

Ege TV kapandı… Aylar önce başlamıştı söylentileri… Kanal 35 Fetö’den, Sky ekonomiden ve yine Ege TV kimsesizlikten gümledi. Kentin uydudan yayın yapan televizyonu kalmadı… Onlarca kardeş, yine işsiz kaldı. Çocukları, aileleri, taksitleri ellerinde kaldı… Bu hazırlık aylardır vardı. Meraktayım… Bir milletvekili çabaladı, çalıştı mı? Bir belediye Başkanı? Bir Oda Başkanı? Ne bileyim iki esnaf elele tutuşup başkanının kapısını çaldı mı? ... Devamını Oku »

Helal gençler

Ben diyeyim 1 hafta sende 6 gündür yatağımda ters dönüyorum… “Hayır” çıktı “Evet” çıktı meselesi değil aslolan… Ülkenin demokrasisine inen darbe üzücü… YSK Başkanının kaçarak yaptığı açıklamalar hançer… İngilizlerin bayıldığım ata sözü: “Sonuç?” Adını ne koyarsan koy, “Evet” Atatürk ve silah arkadaşlarının kurduğu parlamenter sistem yerine, Bir başkana dayalı yeni bir yönetim metodu… Demek bu kadar anlaşılabilmiş… Ters dönüyorum yatakta… ... Devamını Oku »

Hoşgeldin gülegüle…

Misal deplasmanların şöyle bir güzelliği vardır Esnaf Pazar günü para kazanır. Hareket olur, deplasmana gelen ekstra taraftar olur… Hatta şu olur; Fenerlisi, Beşiktaşlısı neyse misafir takım, Onlardan arkadaş bile edinirsin bazen… Sonuçta kazanım olur… *** Cumhurbaşkanı geldi İzmir’e, Başbakan’da yanında… Üç gündür Gündoğdu Meydanı’nda hummalı bir çalışma var. Gereksiz bilgiler vereyim size; Sahne 60 metre civarında yüksekliği minimum 18 metre. ... Devamını Oku »