Yazar Arşivi: Seçkin ÖNER

Helal gençler

Ben diyeyim 1 hafta sende 6 gündür yatağımda ters dönüyorum… “Hayır” çıktı “Evet” çıktı meselesi değil aslolan… Ülkenin demokrasisine inen darbe üzücü… YSK Başkanının kaçarak yaptığı açıklamalar hançer… İngilizlerin bayıldığım ata sözü: “Sonuç?” Adını ne koyarsan koy, “Evet” Atatürk ve silah arkadaşlarının kurduğu parlamenter sistem yerine, Bir başkana dayalı yeni bir yönetim metodu… Demek bu kadar anlaşılabilmiş… Ters dönüyorum yatakta… ... Devamını Oku »

Hoşgeldin gülegüle…

Misal deplasmanların şöyle bir güzelliği vardır Esnaf Pazar günü para kazanır. Hareket olur, deplasmana gelen ekstra taraftar olur… Hatta şu olur; Fenerlisi, Beşiktaşlısı neyse misafir takım, Onlardan arkadaş bile edinirsin bazen… Sonuçta kazanım olur… *** Cumhurbaşkanı geldi İzmir’e, Başbakan’da yanında… Üç gündür Gündoğdu Meydanı’nda hummalı bir çalışma var. Gereksiz bilgiler vereyim size; Sahne 60 metre civarında yüksekliği minimum 18 metre. ... Devamını Oku »

Sus Komutu…

Konuşma yaşına gelmiş, ama konuşamayan çocuk tanıdınız mı? Allah korusun herkesin evladını… Akıl yerinde, sağlık yerinde ama bi şekilde konuşamıyor.. Ne olur? Söyleyeyim … İlk işi şiddetli asabiye… Yani sinirli ve tahammülsüz… Kabullenilmediğini, onaylanmadığını hissetmek temel psikolojik patlama… Üzerine ne inşaa edersen et… Geleceğe sorunlu bir evlat yetişir… Şiddet dolu olurlar… Maalesef, tekrar konuşma ve ifade kazanana kadar böyledir. Evde ... Devamını Oku »

Tekir görünümlü Bekir…

Restorana girdim… Balıkların önüne davet etti şef… Vallaha hiç anlamam. Anlamadığım anlaşılırsa kazığı yerim… Havaya girdim. Tek tek soruyorum balıkları ve fiyatlarını. Bilgiç bilgiç “Aaa o pahalı naptın sen” falan diyorum… Son durak “Barbun vereyim abime” dedi. “Kaç para?” dedim 65’e yapayım kilosunu dedi. Evlilik yıl dönümü ya, açtım keseyi. Bi güzel yedik. Üstüne “Barbun’da güzelmiş” dedim. İçimde restorancıya kazıklanmamanın ... Devamını Oku »

Halka inin…

Deniz Baykal geldi. Gittim… Yılların politikacısı… Ne dediğini biliyor. Söylemini yaptı, Manisa’ya gitti orda da yaptı. “Hayır deyin” dedi… Kime dedi? Profile baktım… Yüzde doksanı hasta CHP’li. Hatta eski, yeni partili… Hatta eski yönetici… Hatta birbirlerine bakıp ayak üstü “Baykalcılar” diye tanımlananlar… …. Bu gürühu sabahtan akşama kadar dövsen, Kapısını aylarca çalmasan. Kulağından tavana assan, Zaten gözü kapalı “Hayır”cıdırlar… Üstelik, ... Devamını Oku »

“Ne lalesi?”

“Oh size iyi oldu” “Rezil ettiniz bizi” “Al işte” Deyip sevinenlerden, göbek atanlardan değilim… Hiçbir dünya devleti, bu ülkenin Dış işleri Bakanı’na bu muameleyi yapamaz… Gerçekten ayıptır ve bu ayıp en az Hollanda kadar, Avrupa’nın da yüzünü kızartmalıdır… Anlaştık değil mi ? Kalben ve duruş açısından aynı yerdeyiz… Ancak üzücüdür ki ; Biz bu duruma nasıl geldik ? Neden Hollanda ... Devamını Oku »

İşte bu olacak

“Olan şey”in olacağını söylemek de bir garip tabii… Öğrendiğim en güzel abi nasihatlardan birisi; “Hayatta her şey var” Gençken farkı düşünür, dünyanın etrafımda döndüğünü falan zannederdim. Yok kardeşim “Hayatta her şey var”mış… Yaş biraz gidince; Bir dilim ekmeği paylaştığın kişinin, can düşmanın olabileceğini görüyorsun, Ya da tam tersi… Düşmanın zannettiğin belki de en iyi arkadaşın… Hatta… Misal “En büyük aşklar ... Devamını Oku »

Gel beni de yak…

Elini kolunu sallaya sallaya Müjdat Gezen’in okulunu yaktı. Adı Mehmet Ali Aligül… Kaçışını gördünüz değil mi? Kapşon kafada, fare gibi… Bu tırsak lale, mahkemeye çıktı. Hakim ısrarla tutuksuz yargılanmasını istedi. Savcı ısrar etti, bir üst mahkemeye giderek tutukluluğunu sürdürdü. Arada şımardı tırsak provakatör… Polislerin arasında haykırdı… “Abdülhamit dedeme kimse laf edemez..” … Tırsak provakatör; Bak sana söyleyeyim ben… Senin deden; ... Devamını Oku »

Haberim yok

Misal Altay tankı desem? Tık çıkar mı? Nööö… Anka İnsansız Hava aracı ya da? Koca bir nöööv Atak helikopter desek kulağınıza? Nöööv kere növvv …. Şu demeç hatırlanır mı? Eski Bilim, yeni Savunma Bakanı Fikri Işık; 15 Kasım seçimleri öncesi; “Yerli oto yapacağız dünyaya satacağız. 2 liralık şarjla 100 km gidecek. Dur yetmez; “…ürettiğimiz araç 4 tekerlekli bilgisayar olacak. F ... Devamını Oku »

Bir daha düşün (3)

Çabuk unutmak da bir özellik… Bir hatırlayalım… Bütünşehir yasası 2012’de geçti. İl özel idareleri ve köy tüzel kişilikleri ortadan kaldırıldı. Kısaca görevleri; halkın yereldeki kamu hizmetlerini görmeleriydi. İl Genel Meclisi ve İl Daimi Encümeni de karar organıydı. Bunların hepsini de sen seçiyordun, seçmen bey, seçmen hanım… Demokrasinin ve yerele inen dalların en güzel örneğiydi. Şimdi yok… Bu kanunla 1023 belediye ... Devamını Oku »