Yazar Arşivi: Seçkin ÖNER

Halka inin…

Deniz Baykal geldi. Gittim… Yılların politikacısı… Ne dediğini biliyor. Söylemini yaptı, Manisa’ya gitti orda da yaptı. “Hayır deyin” dedi… Kime dedi? Profile baktım… Yüzde doksanı hasta CHP’li. Hatta eski, yeni partili… Hatta eski yönetici… Hatta birbirlerine bakıp ayak üstü “Baykalcılar” diye tanımlananlar… …. Bu gürühu sabahtan akşama kadar dövsen, Kapısını aylarca çalmasan. Kulağından tavana assan, Zaten gözü kapalı “Hayır”cıdırlar… Üstelik, ... Devamını Oku »

“Ne lalesi?”

“Oh size iyi oldu” “Rezil ettiniz bizi” “Al işte” Deyip sevinenlerden, göbek atanlardan değilim… Hiçbir dünya devleti, bu ülkenin Dış işleri Bakanı’na bu muameleyi yapamaz… Gerçekten ayıptır ve bu ayıp en az Hollanda kadar, Avrupa’nın da yüzünü kızartmalıdır… Anlaştık değil mi ? Kalben ve duruş açısından aynı yerdeyiz… Ancak üzücüdür ki ; Biz bu duruma nasıl geldik ? Neden Hollanda ... Devamını Oku »

İşte bu olacak

“Olan şey”in olacağını söylemek de bir garip tabii… Öğrendiğim en güzel abi nasihatlardan birisi; “Hayatta her şey var” Gençken farkı düşünür, dünyanın etrafımda döndüğünü falan zannederdim. Yok kardeşim “Hayatta her şey var”mış… Yaş biraz gidince; Bir dilim ekmeği paylaştığın kişinin, can düşmanın olabileceğini görüyorsun, Ya da tam tersi… Düşmanın zannettiğin belki de en iyi arkadaşın… Hatta… Misal “En büyük aşklar ... Devamını Oku »

Gel beni de yak…

Elini kolunu sallaya sallaya Müjdat Gezen’in okulunu yaktı. Adı Mehmet Ali Aligül… Kaçışını gördünüz değil mi? Kapşon kafada, fare gibi… Bu tırsak lale, mahkemeye çıktı. Hakim ısrarla tutuksuz yargılanmasını istedi. Savcı ısrar etti, bir üst mahkemeye giderek tutukluluğunu sürdürdü. Arada şımardı tırsak provakatör… Polislerin arasında haykırdı… “Abdülhamit dedeme kimse laf edemez..” … Tırsak provakatör; Bak sana söyleyeyim ben… Senin deden; ... Devamını Oku »

Haberim yok

Misal Altay tankı desem? Tık çıkar mı? Nööö… Anka İnsansız Hava aracı ya da? Koca bir nöööv Atak helikopter desek kulağınıza? Nöööv kere növvv …. Şu demeç hatırlanır mı? Eski Bilim, yeni Savunma Bakanı Fikri Işık; 15 Kasım seçimleri öncesi; “Yerli oto yapacağız dünyaya satacağız. 2 liralık şarjla 100 km gidecek. Dur yetmez; “…ürettiğimiz araç 4 tekerlekli bilgisayar olacak. F ... Devamını Oku »

Bir daha düşün (3)

Çabuk unutmak da bir özellik… Bir hatırlayalım… Bütünşehir yasası 2012’de geçti. İl özel idareleri ve köy tüzel kişilikleri ortadan kaldırıldı. Kısaca görevleri; halkın yereldeki kamu hizmetlerini görmeleriydi. İl Genel Meclisi ve İl Daimi Encümeni de karar organıydı. Bunların hepsini de sen seçiyordun, seçmen bey, seçmen hanım… Demokrasinin ve yerele inen dalların en güzel örneğiydi. Şimdi yok… Bu kanunla 1023 belediye ... Devamını Oku »

Bir daha düşün (2)

Ablamız 40’lı yaşlara yeni girmişti. Masa alkollü olunca 2 dubleden sonra çözüldü. Belli ki hayatında gördüğü en neşeli muhabbet ve dertleşme anıydı. Enişte, çocukları 5-6 yaşlarında iken bırakmıştı. Şimdi yaşları 17 ile 15. Oğlan ve büyük olan ergen… Tabi dünya onun. Yaş gereği… Genç anne, 2000-2500 TL. aralığındaki maaşıyla biri erkek biri kız iki genç evladı yetiştirmeye çalıyordu. İtiraf etti. ... Devamını Oku »

Bir daha düşün

1945… Hayran olduğun Amerika… Siyahi güzel bayan, kocasıyla yasa dışı kumar oynatıyordu. İki güzel çukulata renkli kızları vardı… Çok kazandı. Tabi ki beyaz polisi es geçmedi…(!) Kasabanın doktoru beyaz lobinin lideriydi. Herkes tarafından seviliyor, senatörlüğe oynuyordu. Kadın doğum uzmanıydı. Bir gün muayene hanesinde vuruldu. Vuran kasabanın zengin ve kıskanılan siyahi bayanıydı. Polis araştırmaya başladı. Siyahi kadının evinde bir kürtaj faturası ... Devamını Oku »

Rüya da mı görmeyek?

Adam oturdu kitap yazdı… Bak ağza küçük geliyor… Kitap yazmak iştir ha… Hele kendine göre iddiaların varsa, işin rengi değişir… Misal bizim Serdar gibi (Serdar Öztürk), mahkeme mahkeme dolaşırsın… Ne omzuna yıldız takarlar, ne cebine üç kuruş koyarlar… Hele gazetecisin ve iddialarını yazıyorsan ağırlaşır yapraklar… Adam oturdu kitap yazdı… “Devlet Bahçeli ve ülkücüler hakkında her şey” Kırmızı Kedi yayın evi ... Devamını Oku »

Vay terörist

Her gün bir yaşıma daha giriyorum… Cumhurbaşkanı bu kez dolar ve eurosu olanlara seslendi. “Elinde bombası silahı olan teröristle, elinde doları avrosu olan terörist aynıdır” Eyvah… İster misin şimdi elinde sopalar, kazma saplarıyla saldırsınlar döviz bürolarına. Evet oyun ortada… Plan ekonomik kaos yaratmak. Plan başı sonu belli olmayan başkanlık yasası ile ortamı karambole getirmek… Vay kardeşim ; Televizyonların önünden geçmeye ... Devamını Oku »