Yazar Arşivi: Murat ATTİLA

Korkmuyoruz, alışmayacağız, direneceğiz…

2016 yılını derin acılar ve büyük üzüntülerle kapattık. Toplumsal barış, huzur ve daha demokratik bir Türkiye dileğiyle yeni yılı karşılamak isterken yine terör, yine ölüm, yine hüzün… Adını açık edelim; Dinci terör, irtica ve yobazlık yılbaşını kana buladı. Yeni yıla eğlenerek girmek isteyen çok sayıda insanımız hunharca katledildi. Verilmek istenilen mesaj gayet netti. Son günlerin moda deyimiyle; nasıl okursanız okuyun, ... Devamını Oku »

Tongsir’i linç etmek…

Özellikle, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra Türkiye Spor Yazarları Derneği (TSYD) Genel Başkanı Oğuz Tongsir aleyhine malum çevreler tarafından bir linç kampanyası başlatıldı. Haysiyet cellatları ırkçı söylemlerini de kattıkları iftira ve çamur furyasında başkanı ve yönetimi devirmek için türlü taklalar atmaya başladılar. Demokratik yollardan istediklerini elde edemeyenler, şimdi üyelerden çeşitli baskılarla olağanüstü genel kurul için imza toplamaya çalışıyor. Oğuz Tongsir’i ... Devamını Oku »

Kim yalan söylüyor?

Sayfanın manşetini gördünüz, okudunuz… Yaşananlar izaha muhtaç değil. Okuma yazma bilen, az biraz Türkçesi olan, muhakeme yeteneği olan herkes neyin ne olduğunu anlar. Kısaca üzerinden geçeyim. FOLKART, sponsoru olduğu İzmirCup Tenis Turnuvası’nda bir yarışma düzenler. Kazanan üç talihliye Wimbledon Tenis Turnuvası’nı yerinde izletme sözü verir. Diğer 10 talihliye ise tenis kiti ve kurs taahhüt eder. Tenis kitleri eksiksiz teslim edilir. ... Devamını Oku »

Kim küme düştü?

Önce İzmirspor gitti. Ardından Altay. Sonra Bucaspor. Şimdi de Karşıyaka… Son 6 yıl içinde İzmir’in 4 köklü kulübü, 4 güzide camiası bir alt liglere düştü. İzmirspor Süper Amatör’de, Büyük Altay 3. Lig’de, Bucaspor ve Karşıyaka’da 2. Lig’de yaşam mücadelesi verecek. Süper Lig’de zaten yıllardır takımımız yok. İzmir’in tüm renkleri hızla soluyor… Sarı, lacivert, beyaz, siyah, kırmızı ve yeşil… Yüz yıllık ... Devamını Oku »

Saçmalayan saçmalayana…

Anayasa’dan laiklik kavramı çıkarılsın… Kilis’e roketler yanlışlıkla düşüyor olabilir… Abdest almadan Kilis’te sokağa çıkmayın… *** Üstteki örnekler cinnet ülkem Türkiye’de son günlerde yaşadığımız absürtlüklerden sadece birkaçı… Anayasayı koruyacağına dair namusu ve şerefi üzerine yemin eden Meclis Başkanı, laikliğin yeni anayasada yer almaması gerektiğini söylüyor. Hazret, gelen tepkiler üzerine de alışıldığı üzere kıvırıyor. 14 yıldır tanıklık ettiğimiz tipik AKP senaryosu… İki ... Devamını Oku »

Aidiyet mi hakkaniyet mi?

Aidiyet ile hakkaniyet arasında yaptığınız seçim kişiliğinizi yansıtır. Zor iştir, inandığınız, güvendiğiniz, taraftarı olduğunuz kişilere, kurumlara, “Dur sen burada hatalısın” diyebilmek. Gerçek cesaret, insanın sevdiklerine, inandıklarına “Yanlış yapıyorsun” diyebilme erdemliliğini göstermektir. Bilen bilir, Göztepe camiasının ve taraftarının benim için ne anlama geldiğini… Sarı kırmızılı atkısı boynunda, yumruğu havada delikanlıları her gördüğümde burnumun nasıl sızladığını… Evirmeden, çevirmeden, eğip bükmeden direkt konuya ... Devamını Oku »

Burası İzmir, vahşi batı değil

İzmir’in gözbebeğidir Göztepe…. Taraftarıyla, başkanıyla, tribünleriyle, şanlı mazisiyle… Ne yazık ki, bu güzide kulübümüzün futbol takımının başında olan şahıs, henüz Göztepe’nin büyüklüğünü algılayamamış. Külhanbey tavrıyla genç bir meslektaşımızı üstü kapalı tehdit etmiş Önder Özen. Ses kayıtlarını dinlemişsinizdir. Temsil ettiği kulübün değerlerine ne kadar ters bir üslup. Beyefendi, Yeni Asır Gazetesi’nin çalışkan ve sevilen muhabiri Burak Hakerler’in hakkında yazdığı yazılardan, sorduğu ... Devamını Oku »

Beklemek en korkunç halidir yaşamanın

TRT’nin efsane dizisi Leyla ile Mecnun’nun en baba repliklerinden biridir. Çağlar öncesinden seslenir Fuzuli, günümüz Mecnun’una: “Ne vakit bir kapının önünde kalsan, gelip senin için o kapıyı açıp, uğruna dayak bile yiyebilecek olan bir arkadaşın var, seninle beraber aynı yolda yürümeyi göze almış, sabırla seni bekleyebilen bir dostun var. – ki beklemek en korkunç halidir yaşamanın…” Tokat gibi sarsan bir ... Devamını Oku »

Yetmez, 50 bin kişilik yapın

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, 2003-2015 yılları arasında KPSS’ye toplam 2 milyon 997 bin 518 işsiz öğretmen girdiğini, ancak bu öğretmenlerin 494 bin 369’unun yani sadece yüzde 16’sının öğretmen olarak atanabildiğini açıkladı. Onbinlerce öğretmen umutsuzca atama bekliyor. – Brezilya, dünyanın en büyük uluslararası multi-spor etkinliği olan Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları’nın 31.’sine ev sahipliği yapacak. Rio 2016’da 28 Olimpik sporun 42 ... Devamını Oku »

Sevsinler marka değerinizi

Yok arkadaş yok. İnsanlığın ideolojiyle, inançla, okumuşlukla alakası yok. İstanbul’da itin teki gencecik bir kızın hayatını karartıyor. Kızın ve sevdiklerinin yaşadığı sıkıntılara bir nebze olsun ilaç olmamız gerekirken travma üzerine travma yaşatıyoruz. Erkek egemen ülkenin serseri köpekleri sürüler halinde ulumaya başlıyor: “O saatte o kızın sokakta işi ne?” Bu yaratıklara soruyorum ben de; İnsan kılığında bu dünyada işiniz ne? * ... Devamını Oku »