Yazar Arşivi: Okan YÜKSEL

Terketmedi Sevdan Beni…

Hani nasıl başlıyordu o türkü; “Terketmedi sevdan beni”.. Ve sürüyordu aynı güzellikte: “Aç kaldım, susuz kaldım/Terketmedi sevdan beni” Ve bir dolu anlatılması gerekenler, bir dolu dizede toplanıp çıkıyordu ortaya bir türküde… Bir yaşamın, bir kavga dolu yaşamın belirlediği, kavganın sevda olarak güzellendiği bir türkü, alıp can damarlarından vuruyordu insanı… Yaşamın dayattığı tüm konumlarda ve bilimin ve sanatta ve sporda “hain ... Devamını Oku »

Umudun umudumuzdur Gode

Ben dünyanın dört bir yanında Hind’inde, Çin’inde, Romanya’sında, Almanya’sında, İtalya’sında, İspanya’sında olduğu gibi yürümeye başladıktan sonra bir meşin yuvarlak peşine düşen çocuklar gibi futbola sevdalandım. Ben dünyanın dört bir yanında Şili’sinde, Peru’sunda, Portekiz’inde, Fransa’sında, Macaristan’ında, Küba’sında olduğu gibi okumayı söker sökmez şiire sevdalandım. Ben futbol ve şiirden sonra sevmeye sevdalandım. Sevmek birbirinin gözüne bakmak değil, aynı yöne bakmaktır diyor Exupery. ... Devamını Oku »

Kavgada safından kopma…

“Bugün sana ya bir ev alacağım ya da yasımı tutacaksın!” Kızkardeşi Angelita’ya böyle der El Cordebes “Yasımı Tutacaksın’’da… Arenaya ilk çıkışında kardeşine verdiği sözü yerine getirememenin karşıtı ancak ölümdür El Cordebes’e göre… Ezilmişliğe karşı başkaldırışın arenalarda bir simgesidir El Cordebes… Başlangıçla sonuç arasında kazanmak veya ölmekten başka sonuç yoktur arenaların tanrısı olacak genç boğa güreşçisi için… Ve kazanmıştır El Cordebes! ... Devamını Oku »

Hepimiz Çarliyiz…

1969-1970 yılında Türkiye Kupası finalin; futbolumuzda Anadolu İhtilali yaratan Göztepe ve Eskişehirspor kalmıştır. İlk maçı Abdullah Gegiç’in Eskişehirspor’u 2-1 kazanmıştır.Rövanş, haftasına İzmir’dedir. Adnan Süvari’nin çocukları, bir sezon önce kazandıkları kupayı İzmir’e getirmek için Alsancak Stadı’ndaki maçta fırtına gibidirler ve daha 4. dakikada Buldozer Fevzi’nin attığı gol ile öne geçerek Kupa’nın bir ucundan tutar olmuşlardır. Göztepe’nin sürekli baskısı karşısında Eskişehirspor’un ünlü ... Devamını Oku »

Deniz bugüne bakıyor

Söylenceye göre; kuşların hükümdarı Simurg kuşu, Kaf Dağı’nın üzerindeki tepede Bilgelik Ağacı’nın dalları arasında oturur ve kuşlar dünyasına hükümdarlık edermiş. Ve ne zaman kuşlar dünyasında bir kargaşa olsa ya da mutsuzluklar doğsa SİMURG uçar gelir, huzursuzlukları ortadan kaldırır, haklının hakkını, haksızında cezasını verir ve yeniden bilgelik ağacına dönermiş. Sözün kısası kuşlar onun varlığıyla huzur içinde yaşayıp giderlermiş. Bir dönem gelmiş ... Devamını Oku »

Deniz hiç yaşlanmadı…

Halk söylencesinde 5 Mayıs’ı 6 Mayıs’a bağlayan gece, suların denizlerin toprağa kavuştuğu Hıdırellez Gecesidir. Bu nasıl denk düştü de Denizler o gece asıldı. “Biz şahsi hiçbir çıkar gözetmeden halkımızın bağımsızlığı ve mutluluğu için savaştık…” diye haykıran Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan, Hüseyin İnan ve yoldaşlarımız için toplumsal hafızamıza kazınan yalnızca ölüm olmadı. Onlar bu ülkenin isyancı gençleri olarak bizlere hem onurlu ... Devamını Oku »

Tahir Türetken öldü demeyin

Hayat varsa ölüm de var. Her insan için doğal bir sondur ölüm. Bazı insanlar doğar ölür Bazı insanlar doğar yaşar ölür. Bazı insanlar doğar, yaşar, ölür, öldükten sonra da yaşar. İşte ölümsüzlük burada başlar. Ölümsüzlük her insanın harcı değildir. Sadece Karşıyaka’nın, İzmir’in değil Türkiye’nin paslanmaz bir yürekle sevdiklerinden Tahir Türetken de ölümsüzlerdendir. Öldü diye bir söz duyarsanız inanmayın. Tahir Türetken ... Devamını Oku »

Hadi kalk ayağa enişte…

“Aristoteles konuşmaya; Dostlarım! Dünya’da dost yoktur diye başlardı; bizi bilmediği için” diyordu Şadan Gökovalı Hocam yakın zamanda gönderdiği bir bildiriminde… Ben de söyler, yazar dururum; “Binlerce bilim dalının öğretildiği Oxford’da insan soyuna öğretilemeyen tek şey; dostluktur!” Tüm bu sözlere karşın dostlar vardır, gün gün, ay ay, yıl yıl birlikte yaşamış, sevinci ve kahrı paylaşmış, kötü günlerde de iyi günlerde de ... Devamını Oku »

Nazım Hikmet 115 yaşında

“Hayatı paylaşmak”, belki hiçbir felsefe teması bu kadar güzel değildir, bütün yüce düşüncelerin gelip ortaklaşa üstünde anlaştıkları tek ölümsüz fikir de budur belki. Bu fikir çerçevesinde Nazım Hikmet’in dizeleri daha bir önem taşır. “Buyrun” deniyor size / “Buyrun oturun” deniyor size / konuşup anlaşalım / yoktur sözle çözülmeyecek düğüm / davaları halletmez ölüm / hayatı paylaşalım… Hayatı paylaşmak isterken, yılmak ... Devamını Oku »

İt; Köpek

İt canlı; Yaralanmalara, can acıtıcı sızılara dayanabilen, pes etmeyen. İt dişi,domuz derisi; Zaten ikisi de hırpalanmayı hak eden, aşağılık kimseler, bırak döğüşüp dursunlar. İt ite buyurur, it de kuyruğuna; Çalışmaktan, iş yapmaktan hoşlanmayanların, verilen işin yapılması için bir başkasını görevlendirmeleri. İt izi, at izine karışmak; Doğrunun ve yanlışın birbirine karıştığı, otoritenin olmadığı bir durumda bulunmak. İt sürüsü kadar; oldukça kalabalık ... Devamını Oku »