Yazar Arşivi: Okan YÜKSEL

12’nci raund

Birinci kanser savaşını kazandıktan sonra daha zaferimizin keyfini süremeden ikincisi çıktı geldi ve yine çetin bir mücadele beni bekliyordu. Vakit kaybetmeden kanserle olan savaşımıza yeniden giriştik, bir yandan mücadele ettik diğer yandan hayata, topluma karşı olan sorumluluklarımızı, yükümlülüklerimizi yerine getirmeyi sürdürdük. Dokuzuncu kemoterapiye geldiğimizde vücut fiziksel olarak çöktü. Dr. Şebnem Aytuğ Yıldız, Doç. Dr. Aşkın Yıldız, Doç. Dr. Cengiz Tavusbay, ... Devamını Oku »

An gelir Attilâ İlhan ölür

“An gelir Attilâ İlhan ölür” diye bitse de şiiri, ölüme inat her dizesinde nefes alan şiir işçisi, ışıltısını kaybetmemiş eserleriyle bir cevher, Türk şiirinin mihenk taşlarından biridir Attilâ İlhan. Yüreği memleket için çarpan bir derya deniz, fikirlerinin aydınlığında, kalemiyle karanlığa direnen, fikir adamıdır Attilâ İlhan. Bin başlı on bin ayaklı sanki bir devdiler / grev oylamasında hep bir ağızdan grev ... Devamını Oku »

Onur Şenli

Ozanlar vardır, binlerce dize, yüzlerce şiir, onlarca kitap yayımlamışlar ama bazen bir tek şiirin duvarı altında kalmışlar. Fuat Edip Baksı bestesi dillerden düşmeyen “Bir Bahar Akşamı” ile yine uzun süren gazetecilik yaşamından sonra asıl mesleği sayılan tıp alanına yönelen Onur Şenli “Agora Meyhanesi” ile ünlenmişlerdir. Bestelenen bu şiirler, Baksı ile Şenli’nin diğer güzel şiirlerinin daha bir gür yaşamasına olanak vermemişlerdir…” ... Devamını Oku »

Söylev

20 Ekim Mustafa Kemâl Atatürk’ün 15 Ekim 1927’de başlayan ve beş gün süren büyük konuşmasının sona erdiği gün. Yoktan bir ulus, bir ülke yaratan Mustafa Kemâl Atatürk 19 Mayıs 1919’da başlayan Kurtuluş Savaşı’nı anlatır gün gün “Nutuk” olarak bilinen o dev konuşmasında. 90 yıl önce yaratılan o Nutuk, o Söylev; Türkiye Cumhuriyeti’ne sadece dünü değil aynı zamanda bugünü ve hatta ... Devamını Oku »

Babamın hayatı

“Bu bir hikaye değil bir destandır” ‘Yazdıkça şunu anladım ki; bu sadece benim babamın hikayesi değildi. İçerisinde bir göç hikayesi, yeni bir vatan hikayesi, yoktan var etme hikayesi, iyi bir insan olma, iyi bir eğitimci olma, genç öğretmenlere örnek olma hikayesi de yer alıyordu. Babam göçmenler arasında ilkleri başarmış ve kendisi gibi göçüp gelen ailelerin çocuklarına bir ışık, bir umut ... Devamını Oku »

Bin yıl yaşayacaksın Kral Metin!

Birçok golünün sanat eseri olduğunu söyledim ve bunların sırrını sordum. “Ellerini uzat” dedi. İki elimi uzattım. Avuçlarım yere dönüktü. Ellerimi avuçlarına aldı, “şimdi” dedi “istediğin elini çek, ben yakalayacağım!” Ellerimi Metin Oktay’ın avucundan kurtaramadım. “İşte” dedi, “bu reflekstir bana o golleri attıran” sonra “bunlar işin fizik tarafı” deyip Nâzım Hikmet’ten bir şiir okudu. “İşte bu şiiri bilmeyen ne top oynar, ... Devamını Oku »

Efelerin ve partizanların günüdür bugün

Bugün 9 Eylül… Bugün efelerin emperyalistlere, partizanların faşistlere karşı zafer kazandığı gün. Bugün 9 Eylül. Çelikten çok daha güçlü yürekleri ile özgürlük uğrunda ölen ölümsüzlerin saygı ile anılacağı gün. Bugün 9 Eylül; Türkiye’nin emperyalistlere karşı kazandığı savaşın bayrağının İzmir burçlarına çekildiği gün. Bugün 9 Eylül; Bulgaristan’da faşist devletin yok edildiği, partizanların faşistlere karşı halk savaşını kazandığı gün… “Ve kılıçları / ... Devamını Oku »

Atatürk kokuyorsun Türkiyem

Sadece Çanakkale’de değil, sadece 26 Ağustos’ta değil, sadece 30 Ağustos’ta değil… Sadece 9 Eylül’de değil… Sadece 29 Ekimde’de değil, sadece 19 Mayıs’ta değil, sadece 23 Nisan’da değil… Her gün, her gün, her gün Atatürk kokuyorsun Türkiyem… Sadece İzmir’de değil, sadece Samsun’da değil, Sadece Aydın’da değil, sadece Edirne’de değil… Sadece Gaziantep’te değil, Sadece Kahramanmaraş’ta, sadece Şanlıurfa’da değil, sadece Gaziantep’de değil, sadece ... Devamını Oku »

Futbolun Spartaküs’ü Metin Kurt

‘Emekçi kitleler kendiliğinden bilime kavuşmaz. Eylemleri bilime kavuşamaz. Eylemlerini, bilimin rehberliği olmadan doğru yola kanalize edemez. İlerici aydınların görevi, emekçi kitlelere bilimi götürmektir. Ülkemdeki ilerici güçler, sporcularımızla sporseverlere karşı görev ve sorumluluklarını bugüne değin yerine getirmediler. Sporcuların yeşil sahalardan kitlelere ulaşma istemleri, stat duvarlarını aşamadıysa, bunun sorumlusu sporcular değil, bu alanı sermayenin ideolojisine terk eden ilerici güçler olmalıdır!’’ *** Galatasaray ... Devamını Oku »

Mazhar Osman

Mazhar Osman, adı Türkiye’nin en ulaşılmaz yerlerine kadar yayılmış,uluslararası alanda da tanınmış bir tıp bilginimiz. Yüzlerce yılın klasikleşmiş köhne tedavi yöntemlerini kökünden yıkarak ruh ve sinir hastalıkları konusuna çağdaş tedavi sistemini sokan ,’’deli’’ ve ‘’tımarhane’’ kavramlarının yerine ‘’akıl hastası’’ ve ‘’akıl hastanesi’’ tanımlamalarını getiren, kişilerin aşağılanmalarının önüne set geren Mazhar Osman, topraklarımızda ‘’Lokman Hekim’’den bile daha çok tanınır duruma gelmiştir… ... Devamını Oku »