Yazar Arşivi: Özge GÜNERKEN

Üç maymun

Umursamazlık, ilgisizlik bir nevi “bana dokunmayan yılan bin yaşasın”cılık hali. Temelinde duyarsızlık, duygu ve empati yoksunluğu, korku, üşengeçlik gibi bir dolu neden yatıyor. Bir de, yaşadığınız toplumun genelinin böyle olduğunu düşünün? Toplumsal umursamazlığın kabaca şöyle bir tanımı var: Tutku, duygu ve heyecanın yokluğu veya bastırılması halinin toplumsal düzeye yayılması. Toplumu ilgilendiren olaylara duyarsızlaşma ve dahil olmama durumu. Maalesef biz de ... Devamını Oku »

Teşekkürler güzel insanlar

Kötü olaylar insanları iyilerinden daha çok ve derinden etkilediği için hep akılda onlar kalır, denir. Aslında biz, hangi olayların zihnimizde asılı kalmasına izin verirsek, bizimle onlar kalıyor. Kötü olayları daha yer etmeden silkeleyip atmak lazım. Korkuları ve endişeleri çoğaltmak yerine iyiye güzele tutunmalı insan. “Kötü olan ne varsa unutalım” demiyorum ama bizde iz bırakıp, moral bozmalarına da izin vermeyelim Kolay ... Devamını Oku »

Aç gözünü

Konu hayvan hakkı ihlalleri olunca, bir başlık var ki çoğumuz, gözlerimizi kapatıp kulaklarımızı tıkıyoruz. Görmezsek, duymazsak hiç yaşanmamış kabul ederiz belki diye… Hayvanlara tecavüzden bahsediyorum. Çoğu zaman “taciz” kelimesi ile yumuşatmaya; ya da “hayvan istismarı” başlığı altında eritmeye çalıştığımız acı gerçek. “Tecavüz” kelimesini kullandık mı, beraberinde taşıdığı ağırlığı kaldıramıyoruz çünkü. Üzüntü, öfke, mide bulantısı, tiksinme, utanç, çaresizlik, acı, panik, korku ... Devamını Oku »

Daha ne bekliyoruz?

Üç yılı aşkın bir zamandır Can Dostlar sayfasını hazırlıyorum. Köşe yazılarına başlayalı da sanırım 2 yıldan fazla olmuştur. Her hafta farklı konular yazmaya, kendimi tekrarlamamaya gayret göstersem de, Türkiye’de hayvanlarla ilgili gündem dönüp dolaşıp aynı konuda tıkanıyor. Yeni bir Hayvan Hakları Yasası’na olan ihtiyaç, her gün, her hayvan hakkı ihlali ile daha da büyüyor. Caydırıcı cezalar olmadıkça, bu ülkede hayvanları ... Devamını Oku »

Can pazarı

Can alınıp satılmaz… Canın pazarlığı, alışverişi olmaz. Bu yüzden petshoplara, üretim çiftliklerine karışıyız, diyoruz. Aslında “can pazarı” sadece petshop ve üretim çiftliklerinde değil, internet üzerinden de uzun yıllardır denetimsiz ve kuralsız bir şekilde sürüyor. Uzakdoğu ülkeleri başta olmak üzere denetimin az veya hiç olmadığı ülkelerden bizim ülkeye kaçak getirilen hayvanlar ve kaçak getirilen hayvanlardan üretilen kediler, köpekler, kuşlar ve tropikal ... Devamını Oku »

Sevene mani olma

Bizim ülkede hayvanlar kadar onları sevenler de mağdur. Hayvanları sevdiği ve koruduğu için mahkemelik olan da var, şiddet gören de… Besleme konusu ayrı bir hikaye. Mahallesindeki sokak hayvanlarını besleyen hayvanseverlerden zaman zaman şikayetler geliyor. Sırf sokaktaki kimsesiz gariban hayvanları besliyor diye tehdit edilenler mi istersiniz; besleme yaptı diye tartaklanan mı ararsınız… Baskılara daha fazla dayanamayıp evinden taşınmak zorunda kalanı bile ... Devamını Oku »

Neden kutlamadık

Çarşamba günü Dünya Hayvanları Koruma Günü’ydü… Ülkemizde sadece 1 yıl içinde yaşanan hayvan hakkı ihlallerini tek tek sıralasak bir kütüphaneyi dolduracak kitap olurdu. İnanın abartmıyorum! Hayvan Hakları İzleme Komitesi’nin “tür ayırt etmeksizin” kayıtlara geçen vakalardan oluşturduğu 2016 yılı raporuna göre 1 yılda Türkiye’de; -En az 1 milyar 156 milyon 407 bin 473 yaşam hakkı ihlali -En az 8 milyon 216 ... Devamını Oku »

Sahipsiz

Hayvan haklarının yerle bir edildiği ülkemde bir de ünlü sayılan isimlerin “sokakta hayvan istemiyoruz” çıkışları bir türlü kapanmayan bu yaranın üzerine tuz basıyor. Eski mankenlerden Gizem Özdilli’nin sosyal medyadan yaptığı açıklamaya bir bakalım. Özdilli, sayfasına; “Sokaklarda başı boş köpek istemiyoruz. Hayvan severler hepsini evlerine alıp baksın, eğitsin…” notunu düştü. Özdilli’nin bu önerisini bir açalım. Sokaktaki hayvan sayısını net olarak elbette ... Devamını Oku »

Şaşırdık mı?

Hep söylüyoruz; hayvanlara kötü davranan, eziyet ve işkence eden, öldüren insanlar suça eğilimli insanlardır. Hayvanların haklarını korumak ve savunmak aslında insanları da korumaktır. Bugün hayvanlara karşı suç işleyen “hastalıklı” kişilerin yarın insanlara zarar vermeyeceğini kimse garanti edemez. Hatta bilimsel araştırmalar, seri katillerin geçmişlerinde mutlaka hayvanlara yönelik suçlara rastlandığını ortaya koyuyor. Biliyorsunuz; geçtiğimiz hafta sosyal medya Aliağa’da kaldırımda yatan masum köpeğe ... Devamını Oku »

Her yıl aynı hikaye

Yaz, vedaya hazır artık. Eylül’ü ortaladık. Yazdan arta kalan sıcak havanın sonbahara direneceği son haftalardayız. Bir yaz insanı olarak ne 40 derecelik sıcaklıklar, ne de esintisiz günler yaza olan sevgimi eksiltebiliyor. Deniz, kum, güneş bir yana, upuzun günleri, lacivert geceleri seviyorum. Genelde depresif olan yurdum insanı bile farkında olmadan yazın daha mutlu… Yazın tek sevmediğim yanı, hayvanları gösteriş aracı olarak ... Devamını Oku »