Yazar Arşivi: Özge GÜNERKEN

Agresif (1)

Nasıl çeşit çeşit, farklı karakterde insan var; hayvanlar da öyle. Kediler böyledir, köpekler şöyledir diye genelleme yapmak, pek de doğru değil. Sonuçta her hayvanın kendine özgü bir karakteri ve o karakterin oluşmasına neden olan olaylar var. Sokakta birlikte yaşadığımız hayvanların da kimi uysal, kimisi ise agresif yapıda olabiliyor. Kediler biraz daha “yalnız kovboy” takılmayı ve sevmediği ortamlarda görünmez olabilmeyi bilir. ... Devamını Oku »

Araba kovalamaca

Hepiniz rastgelmişsinizdir; yoldan hızla geçen arabaların yanında koşturan, havlayan köpeklere… Benim çoğu zaman yüreğim ağzıma gelir; çünkü köpekler arabalara o derece yaklaşırlar ki, en ufak bir manevrada ezilebilirler. Peki köpeklerin arabalarla alıp veremediği nedir? Yapılan araştırmalar, bize köpeklerin bu davranışının altında içgüdülerin yattığını söylüyor. Köpeklerin yaşadıkları bölgeyi koruma içgüdüleri devreye giriyor ve “kocaman, tanımlanamayan yaratıklar” olarak algıladıkları arabaları bölgelerinden kovmaya ... Devamını Oku »

Çocuklar

Geçtiğimiz 23 Nisan’da belediye başkanlarının koltuğuna oturan iki kız çocuğumuzu yazmıştım. Biri, “ilk iş sokak hayvanlarını toplardım” derken, diğeri ise sokak hayvanları için daha çok kedi-köpek evleri yapmak istediğini söylemişti. İki kız çocuğumuzun hayvanlara ve hayvanların yaşam haklarına bakış açısının birbirinden böylesi farklı oluşu, birinin daha o yaştan hayvan sevgisinden yoksun büyütülmesi üzmüştü beni. Çünkü bize doğaya saygılı, hayvanları seven, ... Devamını Oku »

Gezi

3 gün önce Gezi Parkı olaylarının yıldönümünü andık. Ağaçlar kesilmesin diye bir grup çevreci gencin başlattığı eylem, polisin bu gençlere yönelik orantısız güç kullanımı sonrasında, Türkiye çapında özgürlük, demokrasi ve adalet mücadelesine dönüşmüştü. Her yer Taksim, her yer Gezi olmuştu bir anda. Barışa, huzura hasret kalmış milyonlar kendini adeta savaş alanında bulmuştu. Gezi Parkı olayları sırasında Berkin Elvan, Ali İsmail ... Devamını Oku »

Zor dostum zor

Bu ülkede her şey zor. Çocuk olmak zor. Genç olmak zor. Kadın olmak zor. Demokrat olmak zor. Özürlükçü olmak zor. Hayvansever olmak zor. Eee, haliyle hayvan olmak da zor. Mesela Gezi Parkı’nda sokak köpeği olmak zor. Önceki gün Taksim Gezi’de yıllardır yaşayan köpekler iğnelerle uyuşturulup toplandı. Gerekçe, her zamankinden: “Isırıp, insanlara saldırıyorlar.” Sokaktan hayvan toplama gerekçesi İstanbul’dan Antalya’ya, İzmir’den Kars’a ... Devamını Oku »

Sivas

Yaz, kış, yağmur, kar demeden, bir gün tok iki gün aç yaşayan sokak hayvanlarının ömürleri de, bu zorlu şartlar nedeniyle uzun olmuyor. Sokak hayvanları için 5 yıl bile uzun bir ömür demek. Hastalık, trafik kazaları, açlık, itlaflar, işkence… Ölüm nedenleri arasında ilk sıralarda. Nüfusun yoğun olduğu kentlerde her gün yüzlerce can arabaların altında kalıp ölüyor; ölmeyenler ise ekseriyetle sakat kalıyor. ... Devamını Oku »

Tasarı

Devletin kurumu TÜİK verilerine göre ülkemizde 50 bine yakın kişi resmen aç, 1 milyon 250 bin kişi ise açlık sınırı altında yaşıyor. Yardıma muhtaç olan kişi sayısı 30 milyonun üzerinde. Türkiye’de en az 133 bin çocuk işçi, 30 bine yakın çocuk gelin var, deniliyor ama gerçek sayı kim bilir kaç? 7 milyon insan okuma yazma bilmiyor ülkemizde. Türkiye’de havası temiz ... Devamını Oku »

İki farklı 23 Nisan

İki kız çocuğu. Türkiye’nin iki farklı şehrinde yaşıyor; farklı çevrelerde büyüyorlar. Hayata aileleri, okulları ve çevrelerinden gördükleri neyse o perspektiften bakıyorlar. Sevgi, saygı, vicdan, hoşgörü gibi kavramları içinde bulundukları ortama göre öğreniyorlar; özümsüyorlar. Bu iki kız çocuğumuz 23 Nisan’da yaşadıkları ilçelerin belediye başkanlarının koltuğuna oturdu. Aydın’da Karacasu’yu Sevenler İlkokulu öğrencisi Nisa Nur Topan, Karacasu Belediye Başkanı makamındaydı geçici olarak. Başkan ... Devamını Oku »

Barınaklar sizi bekler

Her gün sosyal medyada, takip ettiğim hayvansever kullanıcıların ve toplulukların paylaşımlarına rastlıyorum. Hayvanları sitesinde, bahçesinde istemeyenler, hayvanlara işkence, taciz olayları gırla… Ama bugün bahsetmek istediğim konu sahiplendirme. O kadar çok sahiplendirilmeyi bekleyen can var ki; içim acıyor. Onlarca ilan… Çoğu terkedilmiş, bazıları engelli, bir kısmı yaşlı, bir kısmı henüz daha bebek yüzlerce can var. Ve hepsinin tek isteği; sevgi. İlanların ... Devamını Oku »

Hayvan sevgisi

Hayvan sevgisi, insan yaşamının ilk yıllarından başlayan ve mezara kadar giden değişmez, sarsılmaz bir kişilik özelliği bence. “Eskiden hayvanlardan nefret ederdim ama sonradan sevdim” diyeni pek duymadım. Varsa da eminim çok nadirdir. Hayvan seven herkesin hatırlayabildiği en küçük yaşlarından itibaren anıları vardır minik dostlarımızla… Mesela ben daha annemin dizine kadar geldiğim yaşlardan itibaren sokaklarda hayvan peşindeydim. Özellikle kedi görünce akan ... Devamını Oku »