Yazar Arşivi: Özge GÜNERKEN

Yarım yamalak

Hafta başında Çorum’da insanın yüreğine dokunan bir olay yaşandı. 87 yaşındaki Maksut dede ve eşi Mine ninenin evi yangında kül oldu. Yanan evlerinin önünde çökmüş gözyaşı döken yaşlı çifte mikrofon uzandı. Ama Maksut dede yanan evi için değil, yangında ölen kedisi için ağlıyordu. Can dostu kedisi, aynı zamanda bir anneydi. Yangında yavrusunu dışarı çıkaramayınca, kaçmak yerine yavrusuna siper oldu. Yangın ... Devamını Oku »

Yaşlananlar sokağa!

Sokağa terk edilen hayvanların hikayeleri öyle acı ki, terk edenleri anlayabilmek, onlarla empati kurabilmek mümkün değil. Terk eden iki tip insan var aslında. Birinci gruptakiler “ay ne sevimli” diyerek küçükken alıp, hayvan büyür büyümez ya sokağa atıyor; ya da belediye barınağına bırakıyor. Üstelik arkasına bile bakmıyor. İkinci gruptakiler ise yıllarca bakıyor “can dostuna”! Derken, hayvancağız her canlı gibi yaşlanıyor. Tıpkı ... Devamını Oku »

Vahşi yaşamın yedi zaferi

Türkiye ve dünyada maalesef acı olaylarla zihinlerimize kazınan 2016 yılı, vahşi yaşam için ise dönüm noktası sayılabilecek olaylara sahne oldu. Mesela geçtiğimiz yıl vahşi hayata yönelik gerçekleştirilmiş en kapsamlı araştırma sayılan “Büyük fil nüfus sayımı” sonunda tamamlandı. Sayım, fil nesline yönelik önemli bilgilere ulaşılmasını sağladı. Fil neslinin önündeki en büyük tehlike olan yerel fildişi pazarları ise tek tek kapatılmaya başlandı. ... Devamını Oku »

Bilmezkişiler heyeti

Apartmanınızda, sitenizde kaç kişi yaşıyor? 30? 40? 50? Tabii bir sitede yaşıyorsanız bu sayı yüzleri aşıyordur. Türkiye’de sadece 100 tane Akdeniz foku kaldı. Yani bir sitede yaşayan insan sayısından az. İki apartmanda yaşayan insan sayısı kadar. Topu topu 100 tanecik Akdeniz foku “evim” diyor Türkiye kıyılarına. Dünyada ise 650-700 civarında kaldıkları tahmin ediliyor. Yani tüm dünyadaki Akdeniz foku sayısı anca ... Devamını Oku »

Şeytanın bile aklına gelmez

İnsanların hayvanları esaret altına alma, onları eğlence aracı olarak kullanıp üzerinden para kazanma isteği sınır tanımıyor. Hayvanlara iki numara öğretmek için işkence edildiği sirkler, berbat koşullara sahip hapishaneden farksız hayvanat bahçeleri, yunus ve balina parklarının halini hepiniz duymuşsunuzdur. Zevk için hayvanların tutsak edilmesine dünya genelinde giderek yükselen bir tepki var. Bunun sonucu olarak Amerika’da dünyanın en büyük balina ve yunus ... Devamını Oku »

Hediye

Her yılın 14 Şubat Günü kutlanan Sevgililer Günü’nün birini daha geride bıraktık. İngilizcesi St. Valentine’s Day yani Aziz Valentin Günü olan 14 Şubat’ın kökeni, Roma Katolik Kilisesi’nin inanışına dayanıyor. Valentine ismindeki bir din adamının adına ilan edilip, zamanla tüketim toplumunun çılgınca hediye yarışına girdiği bir bayram günü ortaya çıkmış. Valentine İngilizce’de sevgili anlamında da kullanılıyor. Aslında Hristiyanlıkla ilgili olan ve ... Devamını Oku »

Ölü hayvanla poz vermek

Daha önce de yazdım, yine yazıyorum. Avcılık kadar gereksiz ve vahşi başka bir “spor!” herhalde yoktur. Neden ve ne amaçla spor denildiğini de anlamak mümkün değil. Eğer amaç sporsa bir hayvanı öldürmek için değil de; kasları çalıştırmak için koşmak ya da tempolu yürümek lazım. Amaç spor değilse de, sırf yapılırken efor sarf ediliyor diye avcılığa “spor” demek bence gerçek spor ... Devamını Oku »

Kedievi savaşları

Yerdeki plastik şişe rahatsız etmez. Çöp tenekesi varken sokakta yığılmış leş gibi koku saçan torbalara sesimiz çıkmaz. Çöp tenekelerinin yanına delik deşik kanepeden, kırık lavaboya kadar evinde ne kadar eski eşya varsa sokağa atanlara kimsenin laf ettiğini görmedim. Bizim evin karşısındaki çöpün yanında duran kocaman dolap, aylar sonra alındı mesela. Yolda giderken önümüzdeki kişi yediği tostun kağıdını yere atsa, “Neden ... Devamını Oku »

Yaşam hakkı

Biri bana; “Hayvan sevmeyen insanların söylediği sözlerden en çok hangisi seni rahatsız ediyor” diye sorsa cevabım şu olurdu: “Hayvanları sevmek zorunda değilim.” Bu lafa öyle böyle değil; bildiğiniz sinir oluyorum. Aslında lafa değil de söyleyenin bu lafın ardına gizlediği alt metne sinir oluyorum desem daha doğru. Elbette kimse zorla hayvanları sevecek değil. Sevmemekte herkes özgür. Hayvan sevmeyen ama yaşam hakkına ... Devamını Oku »

Caydırıcı cezalar fark yaratır

İzmirli hayvan hakları savunucuları hafta içinde İzmir Gazeteciler Cemiyeti’mizi ziyaret ettiler. Canlara haberlerimizle verdiğimiz destek için teşekkür ettiler. Asıl biz onlara, 7/24 verdikleri mücadele için müteşekkiriz. Maddi getiriyi bırak götürüsü büyük olan bir işi üstlendikleri, teşekkür görmek bir yana sık sık hayvan sevmeyen insanlarla karşı karşıya kalmayı göze aldıkları, sabahın körü gecenin bir yarısı demeden toplumun büyük kısmının umurunda bile ... Devamını Oku »