Yazar Arşivi: Özge GÜNERKEN

Can pazarı

Can alınıp satılmaz… Canın pazarlığı, alışverişi olmaz. Bu yüzden petshoplara, üretim çiftliklerine karışıyız, diyoruz. Aslında “can pazarı” sadece petshop ve üretim çiftliklerinde değil, internet üzerinden de uzun yıllardır denetimsiz ve kuralsız bir şekilde sürüyor. Uzakdoğu ülkeleri başta olmak üzere denetimin az veya hiç olmadığı ülkelerden bizim ülkeye kaçak getirilen hayvanlar ve kaçak getirilen hayvanlardan üretilen kediler, köpekler, kuşlar ve tropikal ... Devamını Oku »

Sevene mani olma

Bizim ülkede hayvanlar kadar onları sevenler de mağdur. Hayvanları sevdiği ve koruduğu için mahkemelik olan da var, şiddet gören de… Besleme konusu ayrı bir hikaye. Mahallesindeki sokak hayvanlarını besleyen hayvanseverlerden zaman zaman şikayetler geliyor. Sırf sokaktaki kimsesiz gariban hayvanları besliyor diye tehdit edilenler mi istersiniz; besleme yaptı diye tartaklanan mı ararsınız… Baskılara daha fazla dayanamayıp evinden taşınmak zorunda kalanı bile ... Devamını Oku »

Neden kutlamadık

Çarşamba günü Dünya Hayvanları Koruma Günü’ydü… Ülkemizde sadece 1 yıl içinde yaşanan hayvan hakkı ihlallerini tek tek sıralasak bir kütüphaneyi dolduracak kitap olurdu. İnanın abartmıyorum! Hayvan Hakları İzleme Komitesi’nin “tür ayırt etmeksizin” kayıtlara geçen vakalardan oluşturduğu 2016 yılı raporuna göre 1 yılda Türkiye’de; -En az 1 milyar 156 milyon 407 bin 473 yaşam hakkı ihlali -En az 8 milyon 216 ... Devamını Oku »

Sahipsiz

Hayvan haklarının yerle bir edildiği ülkemde bir de ünlü sayılan isimlerin “sokakta hayvan istemiyoruz” çıkışları bir türlü kapanmayan bu yaranın üzerine tuz basıyor. Eski mankenlerden Gizem Özdilli’nin sosyal medyadan yaptığı açıklamaya bir bakalım. Özdilli, sayfasına; “Sokaklarda başı boş köpek istemiyoruz. Hayvan severler hepsini evlerine alıp baksın, eğitsin…” notunu düştü. Özdilli’nin bu önerisini bir açalım. Sokaktaki hayvan sayısını net olarak elbette ... Devamını Oku »

Şaşırdık mı?

Hep söylüyoruz; hayvanlara kötü davranan, eziyet ve işkence eden, öldüren insanlar suça eğilimli insanlardır. Hayvanların haklarını korumak ve savunmak aslında insanları da korumaktır. Bugün hayvanlara karşı suç işleyen “hastalıklı” kişilerin yarın insanlara zarar vermeyeceğini kimse garanti edemez. Hatta bilimsel araştırmalar, seri katillerin geçmişlerinde mutlaka hayvanlara yönelik suçlara rastlandığını ortaya koyuyor. Biliyorsunuz; geçtiğimiz hafta sosyal medya Aliağa’da kaldırımda yatan masum köpeğe ... Devamını Oku »

Her yıl aynı hikaye

Yaz, vedaya hazır artık. Eylül’ü ortaladık. Yazdan arta kalan sıcak havanın sonbahara direneceği son haftalardayız. Bir yaz insanı olarak ne 40 derecelik sıcaklıklar, ne de esintisiz günler yaza olan sevgimi eksiltebiliyor. Deniz, kum, güneş bir yana, upuzun günleri, lacivert geceleri seviyorum. Genelde depresif olan yurdum insanı bile farkında olmadan yazın daha mutlu… Yazın tek sevmediğim yanı, hayvanları gösteriş aracı olarak ... Devamını Oku »

Vicdan zehirlenmesi

Hemen her gün ya sosyal medyada ya da haberlerde rastlıyorum “zehirleme” olaylarına… Sokakta onca zorluğa göğüs gerip hayatta kalma mücadelesi veren gariban köpeklerin, kedilerin hatta kimi zaman kuşların ve yaban hayvanlarının yerde kaskatı halde yatarken çekilmiş fotoğraflarını görünce, içim parçalanıyor, başıma ağrılar giriyor. İster istemez gözlerimi sımsıkı kapatıyorum. Yok saymak için değil, biraz sakinleşmek için… Zehirli etlerden yiyen canların ölene ... Devamını Oku »

Hortum, sopa ve biber gazı

Benim kafamda bir “hayvansever” profili vardı. Daha naif, sevgi dolu, merhametli, vicdanlı, güzel insanlardır hayvan sevenler derdim hep. Bir insan hayvanları seviyorsa ondan asla zarar gelmez, diye düşünürdüm. Fena halde yanılmışım! “Bir yandan hayvan severken, diğer yandan insanlardan nefret edenler” bu profili altüst ediyormuş meğer… *** Hayvansever gruplar arasında daha önce de fikir ayrılıkları, ağız dalaşları, küskünlükler yaşandığına şahit olmuştum ... Devamını Oku »

Güzelim ada sana kalacak değil ya!

Bodrum’un cennet bölgelerinden Orak Adası… Çevresi yemyeşil, denizi masmavi… Havası desen, içine çekmeye doyamazsın. Bu kadar güzel olunca tur teknelerinin de değişmez adreslerinden biri. Bu güzel adada ortamı tek bozan ise caretta carettalar! Hayır, ne işleri var ki orada? Güzelim adayı kucaklayan denizin sahibiymiş gibi, efeleniyorlar bir de insanlara! Hadsiz caretta, dibinde yüzen insanlara saldırıyor! Kendisini “nazikçe” attığı ağ ile ... Devamını Oku »

Borcumuz şişti

Geçtiğimiz hafta itibarıyla tüm dünya insanları olarak gezegenin yıllık tüketim limitini aştık. Bu yılki “Dünya Limit Aşımı Günü” 2 Ağustos’taydı. Küresel Ayak izi Ağı’na (Global Footprint Network) göre “Dünya Limit Aşımı Günü”, insanlığın doğa üzerindeki yıllık talebinin, dünyanın bir yılda sağlayabileceği kapasiteyi aştığı gün olarak tanımlanıyor. 1997’de, yani 20 yıl önce Eylül ayına denk gelen limit aşımı günü, bu yıl ... Devamını Oku »