Yazar Arşivi: Özge GÜNERKEN

Güzelim ada sana kalacak değil ya!

Bodrum’un cennet bölgelerinden Orak Adası… Çevresi yemyeşil, denizi masmavi… Havası desen, içine çekmeye doyamazsın. Bu kadar güzel olunca tur teknelerinin de değişmez adreslerinden biri. Bu güzel adada ortamı tek bozan ise caretta carettalar! Hayır, ne işleri var ki orada? Güzelim adayı kucaklayan denizin sahibiymiş gibi, efeleniyorlar bir de insanlara! Hadsiz caretta, dibinde yüzen insanlara saldırıyor! Kendisini “nazikçe” attığı ağ ile ... Devamını Oku »

Borcumuz şişti

Geçtiğimiz hafta itibarıyla tüm dünya insanları olarak gezegenin yıllık tüketim limitini aştık. Bu yılki “Dünya Limit Aşımı Günü” 2 Ağustos’taydı. Küresel Ayak izi Ağı’na (Global Footprint Network) göre “Dünya Limit Aşımı Günü”, insanlığın doğa üzerindeki yıllık talebinin, dünyanın bir yılda sağlayabileceği kapasiteyi aştığı gün olarak tanımlanıyor. 1997’de, yani 20 yıl önce Eylül ayına denk gelen limit aşımı günü, bu yıl ... Devamını Oku »

Deprem ve hayvanlar

Yazın başından bu yana Türkiye’nin batısı depremlerle hop oturur hop kalkar oldu. Aslında Ege’de yaşayanlar alışkındır depremlere. Hatta öyle 4 şiddetinde depremlerde çoğumuzun kılı kıpırdamaz. Ama bu yaz deyim yerindeyse İzmir’i, Manisa’sı, Muğla’sı beşik gibi sallanıyoruz. Depremi önceden bize haber verecek bilimsel yöntemlerle ilgili çalışmalar sürüyor. Mesela Muğla’da dünyada bir ilk olacak Deprem Kestirim Yer İstasyonu kuruluyor. Her kanalda, gazetede ... Devamını Oku »

Adalet

Hafta başında 21 kediyi öldüren zanlı, 16 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Yanlış okumadınız! Tam 16 yıl hapis cezası verildi kedi katiline. Tabii, Türkiye’de değil. ABD’nin Kaliforniya eyaletinde oldu bu. Robert Roy Farmer adlı Amerikalı cani, San Jose’deki Cambrian Parkı bölgesinde 2015 yılında 21 tane kediyi öldürmüş, suçunu itiraf etmişti. Kaliforniya’daki Santa Clara İdari Bölge Yüksek Mahkemesi bu vahşeti cezasız bırakmadı. ... Devamını Oku »

Böyle yapacaksan hiç sahiplenme!

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Işıkkent ve Seyrek barınaklarındaki canlar için geçtiğimiz ay bir sahiplendirme etkinliği yaptı, biliyorsunuz. 7’den 70’e İzmirli hayvanseverler barınaktan bir can kurtarmak için Kültürpark’taki etkinliğe gitti. Hayvan gönüllülerinin de desteği ile barınaklardaki kedi ve köpekler tertemiz, ak pak getirildi o etkinliğe. Bazı köpeklere kostümler bile giydirildi. Bayramlıklarını giymiş çocuklar gibiydiler! Etkinlik sonunda çoğu can sahiplendirildi; sahiplendirilmeyenler de geçici ... Devamını Oku »

Yanıyoruz

Cayır cayır yanıyoruz… Her yaz bir öncekinden daha sıcak, daha çekilmez bir hal alıyor. Aslında Güneş aynı Güneş. Ama Dünya aynı Dünya değil maalesef. Sanayileşme sürecinde öyle çok zarar verdik ki doğaya, şimdi bunun çilesini çekiyoruz. Havaya saldığımız kimyasallarla ozonu incelttik, iklimleri değiştirdik, ağaçları kestik, betonlaşmayı artırdık. Şimdi bol betonlu, az ağaçlı, az topraklı şehirlerimizde yaz ayları Güneş yaktıkça yakıyor ... Devamını Oku »

Agresif (2)

Hayvanları seven herkes; hayvanların yaşam hakkına saygı duyulmasını, hayvanların güvende, aç ve açıkta olmadıkları kaliteli ve mutlu bir yaşamları olmasını istiyor. Bu paydada herkes buluşuyor. Bu amaçla çalışıyor. Müthiş özveride bulunuyor. Ancak hayvanseverler ve hayvan aktivistleri arasında “hassas” diye tanımlanabilecek; bazen insanları karşı karşıya getiren konular var. Bu tartışmalı konuların başında agresif yapıdaki hayvanlar geliyor. Geçtiğimiz hafta her hayvanın kolayca ... Devamını Oku »

Agresif (1)

Nasıl çeşit çeşit, farklı karakterde insan var; hayvanlar da öyle. Kediler böyledir, köpekler şöyledir diye genelleme yapmak, pek de doğru değil. Sonuçta her hayvanın kendine özgü bir karakteri ve o karakterin oluşmasına neden olan olaylar var. Sokakta birlikte yaşadığımız hayvanların da kimi uysal, kimisi ise agresif yapıda olabiliyor. Kediler biraz daha “yalnız kovboy” takılmayı ve sevmediği ortamlarda görünmez olabilmeyi bilir. ... Devamını Oku »

Araba kovalamaca

Hepiniz rastgelmişsinizdir; yoldan hızla geçen arabaların yanında koşturan, havlayan köpeklere… Benim çoğu zaman yüreğim ağzıma gelir; çünkü köpekler arabalara o derece yaklaşırlar ki, en ufak bir manevrada ezilebilirler. Peki köpeklerin arabalarla alıp veremediği nedir? Yapılan araştırmalar, bize köpeklerin bu davranışının altında içgüdülerin yattığını söylüyor. Köpeklerin yaşadıkları bölgeyi koruma içgüdüleri devreye giriyor ve “kocaman, tanımlanamayan yaratıklar” olarak algıladıkları arabaları bölgelerinden kovmaya ... Devamını Oku »

Çocuklar

Geçtiğimiz 23 Nisan’da belediye başkanlarının koltuğuna oturan iki kız çocuğumuzu yazmıştım. Biri, “ilk iş sokak hayvanlarını toplardım” derken, diğeri ise sokak hayvanları için daha çok kedi-köpek evleri yapmak istediğini söylemişti. İki kız çocuğumuzun hayvanlara ve hayvanların yaşam haklarına bakış açısının birbirinden böylesi farklı oluşu, birinin daha o yaştan hayvan sevgisinden yoksun büyütülmesi üzmüştü beni. Çünkü bize doğaya saygılı, hayvanları seven, ... Devamını Oku »