Yazar Arşivi: Özge GÜNERKEN

Barınaklar sizi bekler

Her gün sosyal medyada, takip ettiğim hayvansever kullanıcıların ve toplulukların paylaşımlarına rastlıyorum. Hayvanları sitesinde, bahçesinde istemeyenler, hayvanlara işkence, taciz olayları gırla… Ama bugün bahsetmek istediğim konu sahiplendirme. O kadar çok sahiplendirilmeyi bekleyen can var ki; içim acıyor. Onlarca ilan… Çoğu terkedilmiş, bazıları engelli, bir kısmı yaşlı, bir kısmı henüz daha bebek yüzlerce can var. Ve hepsinin tek isteği; sevgi. İlanların ... Devamını Oku »

Hayvan sevgisi

Hayvan sevgisi, insan yaşamının ilk yıllarından başlayan ve mezara kadar giden değişmez, sarsılmaz bir kişilik özelliği bence. “Eskiden hayvanlardan nefret ederdim ama sonradan sevdim” diyeni pek duymadım. Varsa da eminim çok nadirdir. Hayvan seven herkesin hatırlayabildiği en küçük yaşlarından itibaren anıları vardır minik dostlarımızla… Mesela ben daha annemin dizine kadar geldiğim yaşlardan itibaren sokaklarda hayvan peşindeydim. Özellikle kedi görünce akan ... Devamını Oku »

Kırmızı

İlkokulda trafik kuralları ile ilgili bize öğrettikleri ilk şeylerden biridir: Kırmızı ışıkta durulur; yeşil ışıkta geçilir. Oldukça basit bir kural. Hem yayalar hem araçlar uysa; her gün meydana gelen onlarca kazanın önlenmesi işten bile değil. Ama olmuyor işte. Bir ya da iki araç mutlaka kırmızı kuralını deliyor. Yayalar da hiç masum değil. Işıklarda 10 kişi bekliyorsa, en azından 5’i kendini ... Devamını Oku »

Ne çektin be karabaş!

Her akşam işten çıkıyorum. Alsancak Limanı’nın arkasından gara doğru rotam aynı. Sokaklardan kıvrıla kıvrıla yürüyor, karakolun yakınından çıkış yapıyorum. Genelde o noktadaki ışıkların çevresinde, kaldırımda veya refüjde oluyorlar. Ama hava güzelse, hele bir de güneş tepedeyse Kordon’a da uzandıkları oluyor. Birlikte yürüyor, birlikte uyuyor, birlikte koşuyorlar. Işıklarda bizimle bekliyorlar. Hatta bazen insanlar kırmızıda caddeye atlıyor, onlar atlamıyor. Bekleyenler usulca tebessüm ... Devamını Oku »

Yarım yamalak

Hafta başında Çorum’da insanın yüreğine dokunan bir olay yaşandı. 87 yaşındaki Maksut dede ve eşi Mine ninenin evi yangında kül oldu. Yanan evlerinin önünde çökmüş gözyaşı döken yaşlı çifte mikrofon uzandı. Ama Maksut dede yanan evi için değil, yangında ölen kedisi için ağlıyordu. Can dostu kedisi, aynı zamanda bir anneydi. Yangında yavrusunu dışarı çıkaramayınca, kaçmak yerine yavrusuna siper oldu. Yangın ... Devamını Oku »

Yaşlananlar sokağa!

Sokağa terk edilen hayvanların hikayeleri öyle acı ki, terk edenleri anlayabilmek, onlarla empati kurabilmek mümkün değil. Terk eden iki tip insan var aslında. Birinci gruptakiler “ay ne sevimli” diyerek küçükken alıp, hayvan büyür büyümez ya sokağa atıyor; ya da belediye barınağına bırakıyor. Üstelik arkasına bile bakmıyor. İkinci gruptakiler ise yıllarca bakıyor “can dostuna”! Derken, hayvancağız her canlı gibi yaşlanıyor. Tıpkı ... Devamını Oku »

Vahşi yaşamın yedi zaferi

Türkiye ve dünyada maalesef acı olaylarla zihinlerimize kazınan 2016 yılı, vahşi yaşam için ise dönüm noktası sayılabilecek olaylara sahne oldu. Mesela geçtiğimiz yıl vahşi hayata yönelik gerçekleştirilmiş en kapsamlı araştırma sayılan “Büyük fil nüfus sayımı” sonunda tamamlandı. Sayım, fil nesline yönelik önemli bilgilere ulaşılmasını sağladı. Fil neslinin önündeki en büyük tehlike olan yerel fildişi pazarları ise tek tek kapatılmaya başlandı. ... Devamını Oku »

Bilmezkişiler heyeti

Apartmanınızda, sitenizde kaç kişi yaşıyor? 30? 40? 50? Tabii bir sitede yaşıyorsanız bu sayı yüzleri aşıyordur. Türkiye’de sadece 100 tane Akdeniz foku kaldı. Yani bir sitede yaşayan insan sayısından az. İki apartmanda yaşayan insan sayısı kadar. Topu topu 100 tanecik Akdeniz foku “evim” diyor Türkiye kıyılarına. Dünyada ise 650-700 civarında kaldıkları tahmin ediliyor. Yani tüm dünyadaki Akdeniz foku sayısı anca ... Devamını Oku »

Şeytanın bile aklına gelmez

İnsanların hayvanları esaret altına alma, onları eğlence aracı olarak kullanıp üzerinden para kazanma isteği sınır tanımıyor. Hayvanlara iki numara öğretmek için işkence edildiği sirkler, berbat koşullara sahip hapishaneden farksız hayvanat bahçeleri, yunus ve balina parklarının halini hepiniz duymuşsunuzdur. Zevk için hayvanların tutsak edilmesine dünya genelinde giderek yükselen bir tepki var. Bunun sonucu olarak Amerika’da dünyanın en büyük balina ve yunus ... Devamını Oku »

Hediye

Her yılın 14 Şubat Günü kutlanan Sevgililer Günü’nün birini daha geride bıraktık. İngilizcesi St. Valentine’s Day yani Aziz Valentin Günü olan 14 Şubat’ın kökeni, Roma Katolik Kilisesi’nin inanışına dayanıyor. Valentine ismindeki bir din adamının adına ilan edilip, zamanla tüketim toplumunun çılgınca hediye yarışına girdiği bir bayram günü ortaya çıkmış. Valentine İngilizce’de sevgili anlamında da kullanılıyor. Aslında Hristiyanlıkla ilgili olan ve ... Devamını Oku »