Yazar Arşivi: Neslihan PERŞEMBE

Günah keçisi

Sel, deprem gibi felaketler uyuyan bir dev. Bu dev bir bakarsınız yıllarca uyur, uyuduğu yerde yaşayanları da uyutur. Dev uyandığındaysa üstünde yaşayanların gördüğü rüya bir kabusa dönüşür. Çünkü başlarını soktukları evlerin zemininin çürük olduğunu hiç düşünmemişlerdir. Onların çürük bir zeminde ev yapmalarına izin veren yetkililer kimlerdir? Bu insanlar, verdikleri oy karşılığında canlarını mı yok sayarlar? 1995 yılının 4 Kasım’ı 5 ... Devamını Oku »

Göçlerin kanattığı yaralar

İncelerek kopan hayatlarda anılar parçalanır. Düşler gerçekleşmez. Sevinçler ertelenir. Evler terk edilir. Kentler, köyler, ülkeler yıkılır. Kadınlar, erkekler, çocuklar, hayvanlar kısacası tüm canlılar yaşanmamış sayılır. Sadece yıkılan köylerinden, kentlerinden, ülkelerinden değil kendinden de uzaklaşır insanlar. Bir gün aynaya baktığında gördüğü bir yabancıdır. Böylesi bir yabancılığı özetler Albert Camus’un Yabancı adlı yapıtında geçen şu iki cümle: “Yani bu işin benim dışımda ... Devamını Oku »

Carmela’nın başkaldırısı

Özgürlük, aşk, barış ve tutsaklık, faşizm, savaş… Bu altı kelime tahterevallide ağır gelmek için mücadele eder. Yaşam, tıpkı bir saat gibi mücadele edilen bu oyun üzerine kurulur. Kazananın saati çaldığında ortada bir yıkım da olsa dünya döner. Çünkü “…bombalar hiçbir işe yaramaz/Kalplerin attığı yerde…” diye haykırılmıştır. İspanya İç Savaşı’nda bestelenen bu şarkıda belirtildiği gibi umutsuzluğa yer yok! Bu dünyada bir ... Devamını Oku »

Yüzleşme

Kadın ve erkek arasında yaşanan, dünyanın en karmaşık ilişkisi. Özellikle de bizim gibi muhafazakar toplumlarda evlilik; en büyük güç. Aşk ise kimi zaman en kanlı savaşların sebebi. Bir evi kurar, dayatır, döşetir. Kimi zaman da yerle bir edip yıkar. Kavuşun ya da ayrılın, yıllarca yaşadığınız kenti hatta ülkeyi, aşk için terk edebilirsiniz. Aslında her türlü ilişkinin ama en çok da ... Devamını Oku »

En büyük servet

Sokakta, toplu taşıma araçlarında çocukların, gençlerin ve yetişkinlerin konuşmalarına kulak kabartın. Her gün önünden geçtiğiniz dükkanın tabelasına bakın. Dergi, gazete, kitap okuyun. Çarşılarda, pazarlarda yürüyün. Özellikle de şehirlerarası otobüs terminallerine, garlarda dolaşın. Tüm bunları Türkçe”nin nasıl kullanıldığına tanık olmak için gerçekleştirin. Türkçemiz zenginleşecekken ne kadar yoksullaşmış fark edin. Bu yoksulluktan bir günde kurtulamayız. Dilimizi zenginleştirmek emek işi. Bu emeğe değer ... Devamını Oku »

En büyük güç insan olmak

İnsan olmak en büyük güç. Bu gücün kazandırdığı en büyük servet; güven ve huzur. İnsan olmak için ne kan ne de ırk önemli. Tarihçi ve yazar Prof. Dr. Ergun Aybars, bilim gibi alanlarda çalışan kişilerin bile önce insan olması gerektiğine dikkat çekerek, “Ardından mensubu bulunduğunuz aidiyetinizin olduğu ülkenin, ulusun karakterini idrak edersiniz” diyerek din ile ilgili inançlara yönelik kimliklerin de ... Devamını Oku »

İçimizden biri

Ergenekon davaları kapsamında Silivri Cezaevi’nde haksız yere hapsedilenlere destek veren kişiler arasında Tarık Akan’ı gördüm. İnsanın ciğerine işleyen o soğukta Akan da, kimi zaman biber gazına maruz kalsa da saatlerce bekledi. Polis barikatlarının önünde durdu. Upuzun boyuyla Tarık Akan içimizden biriydi. Hababam Sınıfı’nın Damat Ferit’i, Canım Kardeşim’in Murat’ı, Mavi Boncuk’un Yakışıklı Necmi’si, Nehir’in Sinan’ı, Maden’in Nurettin’i, Sürü’nün Şivan’ı, Kanal’ın Kayamakam’ı, ... Devamını Oku »

Gemide üniversite

Yarın kurban bayramı başlıyor. Çocukluğumda insanların birbirlerine maddi ve manevi destek olduğu bayram, lise yıllarımdan bu yana çoğu kişi için özlemi duyulan bir tatilin müjdecisi. Müjde demişken, bu bayramda da Bekir Sıtkı Erdoğan’ın Cumhuriyetimizin 50. Yıl Marşı’nın ilk dizesinde yazdığının gerçekleşmesi dileğim: “Müjdeler var yurdumun toprağına taşına…” Erdoğan, 50. Yıl Marşı’nda bu müjdeyle birlikte Mustafa Kemal Atatürk’ün söylediği şu sözünü ... Devamını Oku »

Nelere tutunuyorsunuz?

85. İzmir Enternasyonal Fuarı’nın onur konuğu Manisa‘nın anlatıldığı pavyonda Manisalı Şairler ve Yazarlar Sokağı da yapılmış. Bu sokakta Manisa doğumlu ve burada yaşamış şairlerin, iki yapraklı kitaba yazılmış yaşamöyküleri sizi karşılıyor. Teoman Ergül, Şair Eşref, Gündüz Aydın, Erol Toy, Yiğitbaşı Veli Ahmed Şemseddin Marmaravi, Fevzi Lütfi Karaosmanoğlu, Yakup Kadri Karaosmanoğlu, Nihal Yeğinobalı, Tevhide Hanım, Müftü Alim Efendi, Gelenbevi İsmail Efendi’ye yer ... Devamını Oku »

Mustafa Kemal’in bahçesi

Ertelenen yaşamlar üzerine kurulu bir ülkeye dönüştük. Hayatı keşfetmenin ilk adımı olan soru sorma, gereksiz bir eylem olarak görülüyor. Dolayısıyla kafatasınız içindeki yok sayılıyor. “Senin yerine düşünür ve karar veririm” diyenlerin ağına düşülüyor. Etraf Gregor Samsa gibi böceğe dönüşmüş insanlarla doluyor. En kötüsü de insanların, böceğe dönüşmesi kabulleniyor. Bu kabullenişle birlikte yalanlar üzerine kurulu dünyalar dönüyor. Çok sayıda insan dolayısıyla ... Devamını Oku »