Yazar Arşivi: Vildan GÜNDOĞDU

Termik Vazgeçilmez mi ?

Bugün Türkiye’de kömür ve linyit yakıtlı aktif termik santral sayısı 38’dir. Bu 38 adet termik santralin de yıllık elektrik üretimi yaklaşık 90.397 GWh. olup ayrıca yapım aşamasında olan 9, üretim lisansı ve ön lisans alan 7, yapılması planlanan da 7 adet termik santral projesi bulunmaktadır. Türkiye’deki kömüre dayalı santral gücünde yerli ve ithal kömür kullanımı 2016 yılında; ithal kömür %45,25 ... Devamını Oku »

Su kirliliği yönetmelik taslağı

Geçen haftadan beri Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yayınlamak üzere olduğu, Su Kirliliği Kontrolü Yönetmelik taslağını inceliyorum. O kadar çok değişiklik var ki hala tam olarak bitiremedim yorumlamayı. Her baktığımda yeni bir husus gözüme çarpıyor, mevcut Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği’ni tümüyle ortadan kaldırıyor bu taslak ve çok önemli hususlar içeriyor. Sanayi tesisleri, altyapı yönetimleri ve özellikle de Su Kanal İdareleri açısından. ... Devamını Oku »

Olmaz be ya

Geçen hafta Pazar günü Trakyalılar’ın Kömürlü Termik Santral’e karşı sloganları oldu işte bu başlık. Bu sefer termik mağduru Trakyalılar Silivri’nin Danamandıra köyünden Çayırdere köyüne kadar göllerin, ağaçların, tarlalarının kısacası rengarenk bakir doğanın içinden geçerek yürüdü ve “buralarda termik santral istemiyoruz”dedi. Çayırdere çiftçileri, “buralar bizim cennetimiz,vatanımız. Biz buralarda doğduk, büyüdük, bu toprakları çocuklarımıza torunlarımıza bırakmak istiyoruz, kömürlü termik santrallere değil” diyerek ... Devamını Oku »

Doğanın insanoğluna mektubu

Geçen perşembe günü Gökova Körfezi ve civarında 6.6 şiddetinde gerçekleşen deprem ve sonrasında bölgede devam eden artçılar, yaşadığımız kavurucu sıcaklar, yine geçtiğimiz haftalarda İstanbul’da meydana gelen afet şeklindeki seller! Tüm bunlara baktığımızda doğanın çığlığını duymamak imkansız! İnsan eliyle hunharca bozduğumuz doğal çevremiz şimdi biz insanlara kafa tutuyor, biz onu acımasızca yok ederken o da bizi yok etme tehdidini savuruyor, uyarı ... Devamını Oku »

İklim değişikliği ve kavurucu sıcaklar

Geçtiğimiz haftalarda bunaltan kavurucu sıcaklar tekrar geri geldi. Bilim insanları kavurucu sıcakların “AFET” Olduğu görüşünde! Artan sıcaklar sadece bizim günlük yaşantımızı ve sağlığımızı etkilemekle kalmıyor, aynı zamanda doğayı ve doğal kaynaklarımızı da etkiliyor. Yüzeysel suların sıcaktan aşırı buharlaşmasına, toprağın çorak ve verimsizleşmesine, orman yangınlarına , gıdaların azalmasına, açlık ve susuzluğa kadar giden bir dizi olumsuzluklar zinciri olarak karşımıza çıkıyor. Portekiz’de ... Devamını Oku »

Zeytin

Kamuoyunda haftalardır tartışılan yasa tasarısındaki “zeytinliklerin sanayileşmeye açılmasına olanak sağlayan madde”, TBMM Sanayi Komisyonu’nda geçtiğimiz hafta yapılan bir görüşme sonrası tasarıdan çıkarıldı. Böylece zeytinlik sahaları içinde ve bu sahalara en az 3 kilometre mesafede zeytinyağı fabrikası hariç zeytinliklerin gelişmesine mani olacak hiçbir tesis kurulamamasına ilişkin madde değiştirilmemiş oldu. Türkiye, yılda ortalama 3 milyar dolarlık bitkisel yağ ithalatı yaparken, zeytinlikleri yok ... Devamını Oku »

Çevre günü ve düşündürdükleri

 1972 yılında İsveç’in Stockholm kentinde yapılan Birleşmiş Milletler Çevre Konferansı’nda alınan bir kararla, 5 Haziran günü Dünya Çevre Günü olarak kabul edildi. Çevre hakkı açısından, “İnsan, onurlu ve iyi bir yaşam sürmeye olanak veren nitelikli bir çevrede, özgürlük, eşitlik ve yeterli yaşam koşulları temel hakkına sahiptir” ilkesinin yer aldığı bildirinin kabul edilmesi nedeniyle de ayrı bir öneme sahiptir. Çevre hakkına yönelik bu tanımın ilk kullanımının üzerinden 45 yıl geçmesine rağmen, çevreyi koruma ... Devamını Oku »

Çevre hepimize emanet

Çocuklarımız ve gençlerimiz bizim geleceğimiz! Dolayısı ile çevreyi onlara emanet edeceğiz.Bu nedenle bugünden doğal kaynakları ve doğayı nasıl koruyacaklarını onlara öğretmeli, inandırmalı, bilinçlendirmeliyiz!Tabii bunu sağlayabilmek için de öncelikle bizler eylem ve yaşam tarzımızla onlara örnek teşkil etmeliyiz. Çocukların eğitimi bilindiği gibi ilk olarak ailede başlar.Ailenin çevre konusunda bilinçli ve sorumluluk sahibi olması, çocuğun ilk çevre eğitimi açısından son derece önemlidir. ... Devamını Oku »

Asbest riskinin ne kadar farkındayız?

Antik çağdan bu yana insanlığa faydası kadar zararı da olan asbest, benzersiz kimyasal ve fiziksel özellikleri sebebiyle inşaat, gemi, otomotiv, tekstil ve diğer sanayi alanlarında tercih edilen bir ürün olmuştur. 20. yüzyıl başlarından itibaren yaygın bir şekilde endüstride kullanılan asbestin üç binden fazla kullanım alanı vardır. Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı (IARC), her yıl dünyada kanser yapıcı maddeleri düzenli olarak özelliklerine ... Devamını Oku »

Çevreci otobüs devri başlıyor!

İzmir Büyükşehir Belediyesi, toplu ulaşımda çevreci bir hamle yaparak “Türkiye’nin ilk elektrikli otobüs filosunu” oluşturdu. Ankara’da yerli bir firma tarafından üretilen 20 elektrikli otobüs İzmir’e getirildi. ESHOT Genel Müdürlüğü, otobüslerde kullanılacak elektrik enerjisini de kendisi üretecek! Yeni araçların, hem çevreci, hem ekonomik hem de çok sessiz olacağı söyleniyor. ESHOT, tek şarjla 250 kilometre yol gidebilen otobüslerde görev yapacak 100 şoförü ... Devamını Oku »