Yazar Arşivi: Vildan GÜNDOĞDU

Asbest riskinin ne kadar farkındayız?

Antik çağdan bu yana insanlığa faydası kadar zararı da olan asbest, benzersiz kimyasal ve fiziksel özellikleri sebebiyle inşaat, gemi, otomotiv, tekstil ve diğer sanayi alanlarında tercih edilen bir ürün olmuştur. 20. yüzyıl başlarından itibaren yaygın bir şekilde endüstride kullanılan asbestin üç binden fazla kullanım alanı vardır. Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı (IARC), her yıl dünyada kanser yapıcı maddeleri düzenli olarak özelliklerine ... Devamını Oku »

Çevreci otobüs devri başlıyor!

İzmir Büyükşehir Belediyesi, toplu ulaşımda çevreci bir hamle yaparak “Türkiye’nin ilk elektrikli otobüs filosunu” oluşturdu. Ankara’da yerli bir firma tarafından üretilen 20 elektrikli otobüs İzmir’e getirildi. ESHOT Genel Müdürlüğü, otobüslerde kullanılacak elektrik enerjisini de kendisi üretecek! Yeni araçların, hem çevreci, hem ekonomik hem de çok sessiz olacağı söyleniyor. ESHOT, tek şarjla 250 kilometre yol gidebilen otobüslerde görev yapacak 100 şoförü ... Devamını Oku »

Balinanın midesindeki 30 plastik poşet!

Geçtiğimiz günlerde, Norveç’in Bergen kenti yakınlarında Sotra adasında karaya vuran balinanın midesinden 30 plastik torba ile çok miktarda atık madde çıktığı haberi ile, bir kez daha denizlerimize çok doğal bir şekilde, sonuçlarını hiç düşünmeden attığımız atıkların yarattığı facia ile yüzleştik! Norveç’te yaşanan bu olayda, kurtarma ekipleri kıyıya vuran balinayı kurtarmak için defalarca kez denize yönlendirmeye çalışmalarına rağmen, zavallı balina her ... Devamını Oku »

Güneş ve elektrkli araç fosile karşı!

Grantham Instititute ve Carbon Iniative’in ortaklaşa hazırladıkları, geçtiğimizgünlerde yayınlanan ve http://www.carbontracker.org/report/expect-the-unexpected-disruptive-power-low-carbon-technology-solar-electric-vehicles-grantham-imperial/link üzerinden ulaşılabilecek, yeni raporda; Mevcut durumda baskın olan fosil yakıtlara olan talebin yerini güneş fotovoltaiği (PV) ve elektrikli araç (EV) teknolojilerinin alacağı ve CO2 emisyonlarının bu şekilde azaltılması için maliyet analizleri ve senaryolar geliştirilmekte.Raporun original metninden ve tercümesi yeşil gazeteden alıntılar şu şekilde; Düşük karbonlu teknolojiler fosil yakıtların büyümesine ... Devamını Oku »

COP22 Marakeş bildirgesi

Dünya ve çevre gündemi o kadar yoğun ki, 7-18 Kasım 2016 tarihleri arasında Marakeş’te gerçekleşen COP22 (BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 22. Taraflar Toplantısı) Uluslararası İklim Toplantısı’nı yazmaya fırsat olmadı.Aslında Marakeş toplantısı bir önceki yıl Paris’te yapılan COP21’in uygulamasına yönelik bir yol haritası oluşturma toplantısıydı. Paris Anlaşması’nda yer alan uyum, şeffaflık, teknoloji transferi, azaltım, kapasite geliştirme ve kayıp zarar konularındaki ... Devamını Oku »

Savaşlar ve çevre felaketleri

İnsanoğlu eliyle ortaya çıkartılan faaliyetler sonucu, doğa kendi kendini yenileyememekte veya yenilemesi çok uzun zaman almakta; yerküre de tepki olarak ozon tabakasının delinmesi, iklim değişikliği,kanser vakalarındaki artış gibi insanlığın hiç de kolay kolay kurtulamayacağı felaketlerle toplumu baş başa bırakmaktadır. Sanayileşme, iktisadi büyüme, artan nüfus daha çok enerji, daha çok su, daha çok gıda gibi konularda, ülkeleri birbirleriyle kıyasıya bir rekabete ... Devamını Oku »

Çeşme orkinos kirliliği

18 Aralık Pazar günü Ildırı’daki bir balık çiftliğinden aldığı orkinosları Japonya’ya götürmek üzere yola çıkan Panama bandıralı ‘Lady Tuna’ adlı gemi, balıkçı teknelerine çarpmamak için(!) manevra yaparken Pırasa Adası yakınlarında kayalıklara oturdu. Geminin gövdesinde yırtık oluşurken, büyük miktarda akaryakıt denize sızdı. Geminin etrafı bariyerlerle çevrilmesine karşın yakıtın çevreye yayılmasına engel olunamadı. Çevreye yayılan yakıtın bir bölümü, fırtınanın da etkisiyle kıyılara ... Devamını Oku »

Kaynak azalıyor. Suya!

Dünyamız giderek kuraklaşıyor. Bilim insanları açlık kapımızda, bu nedenle tarım sulamasında ileri teknolojiye geçmek gerek diyor! Yani suyu çok az kullanan sulama tekniklerine! Bugün içecek su sıkıntısı çekmeyenler, evlerindeki musluklarından su akanlar, önümüzdeki yıllarda insanlığın nasıl bir tehlikeyle yüz yüze kalacağını akıllarına bile getiremeyebilir ancak uzmanlar tehlikenin farkında olduklarından çözüm yolları bulmanın telaşı içindeler. BM’nin sürdürülebilir kalkınma hedeflerinde su konusunda ... Devamını Oku »

Basmane çukuru

Yıllardır mahkeme kararları nedeniyle bir türlü çözülemeyen bir Basmane çukuru hikayesi vardır İzmir’imizin! Şimdi burasıyla ilgili yeni bir takım projeler üretilmeye başlanınca, ortak akıl çerçevesinde bir konsensüs sağlanamadan konu yine mahkemelik oldu.Niye biz bir türlü bir proje üretmeden önce kentlisiyle, Belediyesi, akademisyenleri, Meslek odaları, Sivil Toplum kuruluşları bir araya gelip, üzerinde uzlaşı sağlayıp bir projeyi üretemiyoruz? Kent planlaması konusunda teknik ... Devamını Oku »

İklim zirvesi

Paris’te bir yıl önce iklim değişikliğiyle mücadele için imzalanan küresel anlaşma 4 Kasım 2016’da resmen yürürlüğe girdi. 196 ülkenin imzasını taşıyan Paris Anlaşması, iklim değişikliği için ilk kez bu kadar bağlayıcı kurallar içermesi ve bir gün içinde küresel nitelikte en fazla imza toplayan anlaşma olması nedeniyle tarihi önem taşıyor. Anlaşmayı imzalayan ülkeler, sera gazı salınımlarını azaltma planlarını uygulamaya koymak zorunda. ... Devamını Oku »