Yazar Arşivi: Vildan GÜNDOĞDU

Çevre günü ve düşündürdükleri

 1972 yılında İsveç’in Stockholm kentinde yapılan Birleşmiş Milletler Çevre Konferansı’nda alınan bir kararla, 5 Haziran günü Dünya Çevre Günü olarak kabul edildi. Çevre hakkı açısından, “İnsan, onurlu ve iyi bir yaşam sürmeye olanak veren nitelikli bir çevrede, özgürlük, eşitlik ve yeterli yaşam koşulları temel hakkına sahiptir” ilkesinin yer aldığı bildirinin kabul edilmesi nedeniyle de ayrı bir öneme sahiptir. Çevre hakkına yönelik bu tanımın ilk kullanımının üzerinden 45 yıl geçmesine rağmen, çevreyi koruma ... Devamını Oku »

Çevre hepimize emanet

Çocuklarımız ve gençlerimiz bizim geleceğimiz! Dolayısı ile çevreyi onlara emanet edeceğiz.Bu nedenle bugünden doğal kaynakları ve doğayı nasıl koruyacaklarını onlara öğretmeli, inandırmalı, bilinçlendirmeliyiz!Tabii bunu sağlayabilmek için de öncelikle bizler eylem ve yaşam tarzımızla onlara örnek teşkil etmeliyiz. Çocukların eğitimi bilindiği gibi ilk olarak ailede başlar.Ailenin çevre konusunda bilinçli ve sorumluluk sahibi olması, çocuğun ilk çevre eğitimi açısından son derece önemlidir. ... Devamını Oku »

Asbest riskinin ne kadar farkındayız?

Antik çağdan bu yana insanlığa faydası kadar zararı da olan asbest, benzersiz kimyasal ve fiziksel özellikleri sebebiyle inşaat, gemi, otomotiv, tekstil ve diğer sanayi alanlarında tercih edilen bir ürün olmuştur. 20. yüzyıl başlarından itibaren yaygın bir şekilde endüstride kullanılan asbestin üç binden fazla kullanım alanı vardır. Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı (IARC), her yıl dünyada kanser yapıcı maddeleri düzenli olarak özelliklerine ... Devamını Oku »

Çevreci otobüs devri başlıyor!

İzmir Büyükşehir Belediyesi, toplu ulaşımda çevreci bir hamle yaparak “Türkiye’nin ilk elektrikli otobüs filosunu” oluşturdu. Ankara’da yerli bir firma tarafından üretilen 20 elektrikli otobüs İzmir’e getirildi. ESHOT Genel Müdürlüğü, otobüslerde kullanılacak elektrik enerjisini de kendisi üretecek! Yeni araçların, hem çevreci, hem ekonomik hem de çok sessiz olacağı söyleniyor. ESHOT, tek şarjla 250 kilometre yol gidebilen otobüslerde görev yapacak 100 şoförü ... Devamını Oku »

Balinanın midesindeki 30 plastik poşet!

Geçtiğimiz günlerde, Norveç’in Bergen kenti yakınlarında Sotra adasında karaya vuran balinanın midesinden 30 plastik torba ile çok miktarda atık madde çıktığı haberi ile, bir kez daha denizlerimize çok doğal bir şekilde, sonuçlarını hiç düşünmeden attığımız atıkların yarattığı facia ile yüzleştik! Norveç’te yaşanan bu olayda, kurtarma ekipleri kıyıya vuran balinayı kurtarmak için defalarca kez denize yönlendirmeye çalışmalarına rağmen, zavallı balina her ... Devamını Oku »

Güneş ve elektrkli araç fosile karşı!

Grantham Instititute ve Carbon Iniative’in ortaklaşa hazırladıkları, geçtiğimizgünlerde yayınlanan ve http://www.carbontracker.org/report/expect-the-unexpected-disruptive-power-low-carbon-technology-solar-electric-vehicles-grantham-imperial/link üzerinden ulaşılabilecek, yeni raporda; Mevcut durumda baskın olan fosil yakıtlara olan talebin yerini güneş fotovoltaiği (PV) ve elektrikli araç (EV) teknolojilerinin alacağı ve CO2 emisyonlarının bu şekilde azaltılması için maliyet analizleri ve senaryolar geliştirilmekte.Raporun original metninden ve tercümesi yeşil gazeteden alıntılar şu şekilde; Düşük karbonlu teknolojiler fosil yakıtların büyümesine ... Devamını Oku »

COP22 Marakeş bildirgesi

Dünya ve çevre gündemi o kadar yoğun ki, 7-18 Kasım 2016 tarihleri arasında Marakeş’te gerçekleşen COP22 (BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 22. Taraflar Toplantısı) Uluslararası İklim Toplantısı’nı yazmaya fırsat olmadı.Aslında Marakeş toplantısı bir önceki yıl Paris’te yapılan COP21’in uygulamasına yönelik bir yol haritası oluşturma toplantısıydı. Paris Anlaşması’nda yer alan uyum, şeffaflık, teknoloji transferi, azaltım, kapasite geliştirme ve kayıp zarar konularındaki ... Devamını Oku »

Savaşlar ve çevre felaketleri

İnsanoğlu eliyle ortaya çıkartılan faaliyetler sonucu, doğa kendi kendini yenileyememekte veya yenilemesi çok uzun zaman almakta; yerküre de tepki olarak ozon tabakasının delinmesi, iklim değişikliği,kanser vakalarındaki artış gibi insanlığın hiç de kolay kolay kurtulamayacağı felaketlerle toplumu baş başa bırakmaktadır. Sanayileşme, iktisadi büyüme, artan nüfus daha çok enerji, daha çok su, daha çok gıda gibi konularda, ülkeleri birbirleriyle kıyasıya bir rekabete ... Devamını Oku »

Çeşme orkinos kirliliği

18 Aralık Pazar günü Ildırı’daki bir balık çiftliğinden aldığı orkinosları Japonya’ya götürmek üzere yola çıkan Panama bandıralı ‘Lady Tuna’ adlı gemi, balıkçı teknelerine çarpmamak için(!) manevra yaparken Pırasa Adası yakınlarında kayalıklara oturdu. Geminin gövdesinde yırtık oluşurken, büyük miktarda akaryakıt denize sızdı. Geminin etrafı bariyerlerle çevrilmesine karşın yakıtın çevreye yayılmasına engel olunamadı. Çevreye yayılan yakıtın bir bölümü, fırtınanın da etkisiyle kıyılara ... Devamını Oku »

Kaynak azalıyor. Suya!

Dünyamız giderek kuraklaşıyor. Bilim insanları açlık kapımızda, bu nedenle tarım sulamasında ileri teknolojiye geçmek gerek diyor! Yani suyu çok az kullanan sulama tekniklerine! Bugün içecek su sıkıntısı çekmeyenler, evlerindeki musluklarından su akanlar, önümüzdeki yıllarda insanlığın nasıl bir tehlikeyle yüz yüze kalacağını akıllarına bile getiremeyebilir ancak uzmanlar tehlikenin farkında olduklarından çözüm yolları bulmanın telaşı içindeler. BM’nin sürdürülebilir kalkınma hedeflerinde su konusunda ... Devamını Oku »