Yazar Arşivi: Cengiz GÜVEN

Amerikadan ne bekliyoruz

Amerikan Başkanı Donalt Trump’un Türkiye politikası ne olacak ? Bu konuda en gerçekçi yorumu Amerika’nın Sesi’nde Trump’ın Ortadoğu Danışmanlarından Saygın Şimşek yapmış.Buna göre yeni yönetimle ABD’nin Ortadoğu politikalarının değişecek.Trump yönetiminin Türkiye’den en büyük beklentisi ise radikal teröre karşı mücadele. Dünya eski dünya değil elbette.Özellikle Orta Doğu pek çok gelişmenin yaşandığı bölge.En önemlisi enerji politikıları değişiyor. Şunu unutmamak gerekiyor ki son ... Devamını Oku »

Tek adama doğru

Referandum sürecinde herkes bir şeyler söylüyor. Burada dikkati çeken Cumhuriyet Halk Partisi’nin çok doğal ve yumuşak bir kampanya yapması. Kampanya klibinde bir çocuk var. Bu arada kampanyaya bir destek de Şili’den geldi. Referandum sürecinde CHP’ye ilham veren “No” filmine ilham kaynağı olan reklamcı Eugenio Garcia Ferrada, CHP Gençlik Kolları’nın davetiyle Türkiye’ye geldi. “No” filmi 1988 yılında Şili’de diktatör Pinochet’nin devrildiği ... Devamını Oku »

Bermuda Şeytan Üçgeni

Suriye ve Irak tam bir Bermuda Şeytan Üçgeni. Anlayabilene aşk olsun. Bu üçgene girerseniz kaybolmanız işten değil. O yüzden bu tehlikeye sık sık işaret ettik dilimizin döndüğü kadar. Ankara’da yaşananları uzun uzun anlatmayayım. Bayrak direklerine Kürdistan paçavraları çekildi. Barzani Ankara’da krallar gibi karşılandı. PKK ile mücadelede dile kolay bu günü kadar yedi bin şehit verdik. Yaranan gazilerimiz ve onların yakınları ... Devamını Oku »

Atatürk’e dil uzatanlar

Salı gecesi bir televizyon kanalında 1977 yapımı ve başrolde Burt Reynolds’un filmini izliyordum. Filmin bir bölümünde devlet adamlarının fotoğraflarının yer aldığı bir odada ilginç bir diyalog vardı. Bir kişi Burt Reyndols’a Atatürk’ün fotoğrafını göstererek onu anlatıyordu. Beni en çok etkileyen de bütün taşıtlardaki Atatürk imzası çıkartmaları. Gençlerimiz desen kollarına Atatürk dövmeleri yaptırıyor. Ne güzel. Bunları gördükçe gurur duyuyorum. Atatürk sadece ... Devamını Oku »

Anayasa paketi neyi çözecek

16 Nisan’da ülke olarak yeni anayasa paketini oylamak için sandık başında olacağız. Peki bu oylama sonucu evet çıkarsa nelere çözüm bulunacak. İfade ve medya özgürlükleri geri gelecek mi? Hayır. Çünkü 158 yayın kuruluşu kapatıldı. 151 gazeteci hapiste. Ne gezer. Bakın AB konseyi ne diyor. “15 Temmuz darbe girişimi sonrası ilan edilen Olağanüstü Hal uygulaması nedeniyle daha da vahimleşti. OHAL devam ... Devamını Oku »

Kaç yabancı var?

Ülkemiz Suriye’de yaşanan savaş nedeni ile büyük bir göçmen krizi yaşıyor. İstanbul’da 1 Ocak günü düzenlenen baskını yapan hainin başta olmak üzürü sınırlarımız maalesef yol geçen hanı gibi. Ülkede ne kadar göçmen olduğunu tam olarak bilemiyoruz. Emniyet güçlerinin operasyonlarda yakalabildiği göçmen sayısı sadece 168. Böylece Reina saldırganının yakalanması için düzenlenen operasyonlarda yakalanan kaçak göçmenler, ciddi bir güvenlik riskiyle karşı karşıya ... Devamını Oku »

Suriye’de işimiz zor

Türkiye tarafından eğitilen yüzlerce Suriyeli polisin mezuniyet törenini anımsayın. Hep bir ağızdan “Allahu ekber! Çok yaşa Erdoğan” diye seslendikleri videolara bir bakın. Türkiye’nin Suriye’deki uzun vadeli hedeflerine dair yeni soru işareti bu. Bu polisler, Türk ordusunun geçen Ağustos ayında Suriye’de başlattığı operasyonda IŞİD’in elinden alınan kentlere konuşlandırılacakmış. Video, yeni eğitilen Suriye polisinin Suriye’ye mi yoksa Türkiye’yi mi bağlılık göstereceğini sorgulatıyor. ... Devamını Oku »

Hayatımız değişecek mi?

Meclis’te görüşmeleri hayli tartışmalı ve kavgalı geçen Anayasa değişikliği meclisden geçti. Şimdi sırada referandum var. Peki yeni anayasa maddeleri sizi ne ne kadar ilgilendiriyor diye vatandaşa sorduk. Bu sorunun yanıtlarına bakacak olursak vatandaş öncelikle içindeki ekonomik durumunu düşünüyor. Tedirgin. Çünkü geleceği hakkında karamsar. Ekonomik olarak de çarşı pazar el yakıyor. Dolar aldı başını gidiyor. Zamlar birbirini kovalıyor. Anayasa değişikliğine gelecek ... Devamını Oku »

Trump’dan beklenenler

Amerika en tartışmalı seçimlerini geride bıraktı. Başkan Trump beş gün sonra başkanlık koltuğuna oturacak. Seçim konuşmaların bazıları tepki de alsa yarışı bitiren Trump oldu. Bunların içinde en dikkati çeken göçmenlik için başvuranların ideolojik testten geçirilmesi oldu. Oysa Trump’un baba tarafı Alman, anne tarafı ise İskoç. Şimdi Trump’ın renkli kişiliği ve esprili konuşma tarzı değişim olarak görülmektedir. Peki seçmenler neden Trump’a ... Devamını Oku »

Zor yıl

Terörle mücadele, 15 Temmuz yargılamaları, sayıları giderek artan tutuklu gazeteciler, Suriye krizi ve dış politikadaki yeni ortaklıklar. Türkiye’yi 2017’de yoğun bir gündem bekliyor. 2016’yı şehitler ve bin 500 yaralı ile kapattık derken yılbaşı gecesi İstanbul’daki ünlü gece kulübü Reina’da meydana gelen terör saldırısı ile sarsılan Türkiye’de 2017 yılı gündeminin ilk sırasında terörle mücadele olduğu kesinleşti. Irak ve Suriye gibi Orta ... Devamını Oku »