Yazar Arşivi: Cengiz GÜVEN

Devletin sesi mi ?

Bakanlar Kurulu kararı ile TRT bandrol ücreti yeniden artırıldı. Cep telefonu ithalatında veya yurtiçi satışlarda daha önce yüzde 6 olan TRT bandrol ücreti, yüzde 10’a çıkartıldı. TRT’ye aktarılan sadece bu değil. Yıllardan beri elektrik faturalarımızdan da TRT pay alıyor. Tabii bu zamma Cumhuriyet Halk Partisi’nden büyük tepki geldi. CHP Niğde Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi Ömer Fethi Gürer, tüketicinin elektrik ... Devamını Oku »

Sapır, sapır döküldüler

Yüksek Öğretim Merkezi sonuçlarına göre liselere göre başarı oranında imam hatip liseleri son sırada. Anadolu Lisesi mezunu 396 bin adaydan 138 bini, Fen Lisesi mezunu 22 bin adaydan 12 bini bir lisans programına yerleşirken, 222 bin 925 imam hatip lisesi mezunundan sadece 40 bini lisans tercihlerine yerleşebildi. Yani sınava giren her 5 imam hatipliden sadece 1’i üniversiteye girebildi. Peki neden? ... Devamını Oku »

Burası Türkiye

Yıllar önce TRT muhabiri olarak bir Alman arkeoloji profesörü ile kameraman Levent Aşar’la birlikte bölgede çekimler yapmıştık. Hoca az buçuk Türkçe biliyordu. Çekimlerin sonunda bir lokantaya gittik. Garson bir türlü bize bakmıyor. Ben tam kızıyorum. Hoca “Kızma, burası Türkiye olur böyle şeyler” diyor. Telefon edeceğiz, İzmir’e bağlanamıyoruz. Ben yine kızacağım hoca “Kızma olur böyle şeyler” diyor. Pek çok sorunla karşılaştığımızda ... Devamını Oku »

Yaratıcılık

Ülkemizde sanırım terör kadar işsizlik sorunu da gündemdeki yerini koruyor. Geçtiğimiz günlerde açıklanan işsizlik rakamları ürkütücü. İşsizlik oranı ne yazık ki yüzde 10,5 düzeyinde. Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2017 yılı Nisan döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 463 bin kişi artarak 3 milyon 287 bin kişiye ulaştı. İşsizlik oranı ise 1,2 puanlık artış ile yüzde ... Devamını Oku »

Vah Basınım

Yarın 24 Temmuz. Türk basınında sansürün kaldırılmasının yıldönümü. Gazetecilerin ne gibi zorluklarla haber yaptıkları onları anlamamız için kutlanıyordu düne kadar. Ama ne yazık ki kutlamıyoruz artık. Neden mi ? Tablo çok ağır; 131 gazeteci cezaevinde. Bunların 81’i “Fethullahçı Terör Örgütü soruşturması” kapsamında tutuklandı. Ayrıca, Cumhuriyet gazetesinin 11 yazar, yayın yetkilisi ve muhabiri de “FETÖ/PKK’ye yardım veya bu örgütlerin propagandasını yapmak” ... Devamını Oku »

Yürüyüşün ardından

Cumhuriyet Halk Partisi’nin büyük yürüyüşü sona erdi ama yürüyüş daha çok konuşulacak. Önce medyaya gelelim. Bir kısım medya yürüyüşten tek bir cümle etmedi. Eleştirirsin, katılmazsın ama bu kadarına da pes doğrusu. Şimdi bu gazetelerdeki yazarlar kendilerine gazeteci mi diyorlar? Kraldan çok kralcı bunlar. Geçen bir TV kanalındaki sunucu sözde adalet yürüyüşü diye başladı, PKK ile kol kola girdiler dedi. Pes ... Devamını Oku »

Büyük Yürüyüş

Adalet Yürüyüşü İstanbul mitingi ile sona eriyor. Elinde adalet yazılı dövizle Güven Park’a gittiğinde kimse Adalet Yürüyüşü adı verilen eylemin bu kadar uzun süreceğini ve bu kadar kitlesel destek alacağını tahmin etmiyordu. Ama CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu daha ilk gün yirmi kilometre yol yürüyerek ne kadar ciddi olduğunu ispatladı. Adalet’in olmadığı yerde insan onurundan ve haysiyetinden söz edilemez. Yürüyüş ... Devamını Oku »

Bayramın ardından

Hayat her gün bayram olsa. Ama olmuyor. Bayram bitti. Yine bildik manzaralar. Biz bu filmi daha öncede görmüştük. Bayram nasıl geçti? Bu bayramı da şehit aileleri buruk geçirdi. Aslında bayram çocuklara geldi. Bayram sabahı çocuklar, anne, baba, dede ve ninelerinin ellerini öptükten sonra komşularını ve büyüklerini ziyaret ederek hem bayram harçlıklarını hem de şekerlerini aldılar. Gençler büyüklerinin ellerini öpüp arkadaşları ... Devamını Oku »

Buruk Bayram

Bu gün bayram. Bayramınız kutlu, yüreğiniz umutlu olsun. Nazım Hikmet’in dediği gibi; ”Kaldı işte; Çayımız bardakta.. Çocukluğumuz sokaklarda.. Mutluluğumuz kursağımızda.. Sevdiklerimiz uzaklarda.. Gülüşlerimiz fotoğraflarda…” Gerçekten gülüşlerimiz fotoğraflarda kaldı. Genç ya da yaşlı hepimizin hafızasında yer tutan ve hiç unutulmayan anılarımızın büyük bölümü bayram anıları kuşkusuz. Nerede o eski bayramlar derken biraz haksızlık etmiyor muyuz? Çünkü çağ değişti.Bayramlar hiç değişmedi ama ... Devamını Oku »

Sevsinler ambargoyu!

Katar 1971 yılında bağımsızlığını kazandığında ülke çorak bir arazi dışında hiçbir şeye sahip değildi. Ancak petrol ülkenin kaderini değiştirdi. Katar’ın kişi başına düşen milli geliri 90.000 Euro, yani dünyanın kişi başına düşen milli gelir açısından dünyanın en zengin ülkesi. Nüfusu yaklaşık 2.2 milyon olan ülkede Katarlılar özel vatandaş konumunda. Her 5 Katar’lıdan 4’ünün ya petrol yatağı ya da petrol yatağının ... Devamını Oku »