Yazar Arşivi: Cengiz GÜVEN

Pirus Zaferi

Kayıplar pahasına kazanılan başarıya Pirus zaferi diyorlar. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın referandum zaferi işte böyledir. 16 Nisan referandumu ile millet olarak karpuz gibi ikiye bölündük. Sadece bölünmedik ülke olarak küme düştük. Kredi değerlendirme kuruluşu Moody’s sandıktan çok az farkla evet çıkmasının politik belirsizliği de artırdığı uyarısında bulundu. Kuruluş Türkiye’nin kredi notunun tehlikede olduğunu açıkladı. Evet oyları öne geçti ama beraberinde pek çok ... Devamını Oku »

Son söz söyleniyor

Bu gün sandıklardayız. Mitingler toplantılar her şey sona erdi. Son sözü millet söyleyecek. Geçmişteki referandumlara bakalım; Türkiye’de ilk referandum, 27 Mayıs 1960 askeri müdahalesinin ardından hazırlanan 1961 Anayasası için yapıldı. Referandumun halk oylaması olduğunu halka anlatmak zor oldu ama sonuçta Anayasa 9 Temmuz 1961 günü yüzde 61,5 oyla kabul edildi. Halk ezici çoğunlukla toplu sözleşme ve grev hakkının genişletilmesine TRT’nin ... Devamını Oku »

Başımıza gelebilecekler

Ben başkanlık sistemine de yetkileri genişletilmiş Cumhurbaşkanlığına da sıcak bakıyorum. Bu görüş CIA’ya ait. Başkanlık projesi bir CIA Projesi. Bu Türkiye’ye kurulmuş emperyal bir tuzak. Bu bilinen bir şey. CIA’nın Türkiye masası sorumlusunun bu konudaki fikirleri basında yer aldı. CIA Eski Türkiye Şefi Paul B. Henze raporunda Türkiye’nin bu şekliyle Amerikan politikalarının yanında olamayacağını ifade ediyor. Raporda, hükümet ikna edildiğinde ... Devamını Oku »

Tek Adam

Türkiye referanduma doğru gidiyor. Bu Türkiye’nin yaşadığı en önemli bir olay. Evet’i savunanlar tek adamlık görüşüne itiraz ediyorlar. Nedir bu tek adamlık? Cumhurbaşkanı Erdoğan şöyle diyor: “İkide bir tek adam,tek adam. O zaman Gazi Mustafa Kemal’e hakaret ediyorsunuz…” Oysa olay böyle değil. Atatürk tek adamlığa karşıydı. “Amerika sistemini memleketimizde tatbik etmeyi hiç aklıma getirmedim. Sistemsiz ve kanunsuz tarzda Reisicumhurlukla başvekâleti ... Devamını Oku »

AB kapıları kapattı

AB ile görüşmelerin ardından Ankara’da coşkulu gösteriler yapılarak zafer çığlıkları atmıştık. Artık AB ülkelerine vizesiz girilecekti. Ne oldu? Bakanlar Avrupa kapılarından geri döndü. Hani vatandaşlarımız AB ülkelerine vizesiz girecekti. Ne oldu? Fatma Betül Sayan Kaya’nın Hollanda’da Rotterdam Başkonsolosluk binasına az bir mesafe kala aracının durdurularak Almanya’ya sokulmadı. Türkiye’nin Nazı benzetmesi hala tartışılıyor. AB yetkilileri bu benzetme konusunda oldukça sert söylemlerde ... Devamını Oku »

Amerikadan ne bekliyoruz

Amerikan Başkanı Donalt Trump’un Türkiye politikası ne olacak ? Bu konuda en gerçekçi yorumu Amerika’nın Sesi’nde Trump’ın Ortadoğu Danışmanlarından Saygın Şimşek yapmış.Buna göre yeni yönetimle ABD’nin Ortadoğu politikalarının değişecek.Trump yönetiminin Türkiye’den en büyük beklentisi ise radikal teröre karşı mücadele. Dünya eski dünya değil elbette.Özellikle Orta Doğu pek çok gelişmenin yaşandığı bölge.En önemlisi enerji politikıları değişiyor. Şunu unutmamak gerekiyor ki son ... Devamını Oku »

Tek adama doğru

Referandum sürecinde herkes bir şeyler söylüyor. Burada dikkati çeken Cumhuriyet Halk Partisi’nin çok doğal ve yumuşak bir kampanya yapması. Kampanya klibinde bir çocuk var. Bu arada kampanyaya bir destek de Şili’den geldi. Referandum sürecinde CHP’ye ilham veren “No” filmine ilham kaynağı olan reklamcı Eugenio Garcia Ferrada, CHP Gençlik Kolları’nın davetiyle Türkiye’ye geldi. “No” filmi 1988 yılında Şili’de diktatör Pinochet’nin devrildiği ... Devamını Oku »

Bermuda Şeytan Üçgeni

Suriye ve Irak tam bir Bermuda Şeytan Üçgeni. Anlayabilene aşk olsun. Bu üçgene girerseniz kaybolmanız işten değil. O yüzden bu tehlikeye sık sık işaret ettik dilimizin döndüğü kadar. Ankara’da yaşananları uzun uzun anlatmayayım. Bayrak direklerine Kürdistan paçavraları çekildi. Barzani Ankara’da krallar gibi karşılandı. PKK ile mücadelede dile kolay bu günü kadar yedi bin şehit verdik. Yaranan gazilerimiz ve onların yakınları ... Devamını Oku »

Atatürk’e dil uzatanlar

Salı gecesi bir televizyon kanalında 1977 yapımı ve başrolde Burt Reynolds’un filmini izliyordum. Filmin bir bölümünde devlet adamlarının fotoğraflarının yer aldığı bir odada ilginç bir diyalog vardı. Bir kişi Burt Reyndols’a Atatürk’ün fotoğrafını göstererek onu anlatıyordu. Beni en çok etkileyen de bütün taşıtlardaki Atatürk imzası çıkartmaları. Gençlerimiz desen kollarına Atatürk dövmeleri yaptırıyor. Ne güzel. Bunları gördükçe gurur duyuyorum. Atatürk sadece ... Devamını Oku »

Anayasa paketi neyi çözecek

16 Nisan’da ülke olarak yeni anayasa paketini oylamak için sandık başında olacağız. Peki bu oylama sonucu evet çıkarsa nelere çözüm bulunacak. İfade ve medya özgürlükleri geri gelecek mi? Hayır. Çünkü 158 yayın kuruluşu kapatıldı. 151 gazeteci hapiste. Ne gezer. Bakın AB konseyi ne diyor. “15 Temmuz darbe girişimi sonrası ilan edilen Olağanüstü Hal uygulaması nedeniyle daha da vahimleşti. OHAL devam ... Devamını Oku »