Yazar Arşivi: Cengiz GÜVEN

Saman ithal ediyoruz

Yarın Dünya Gıda Günü. Dünyadaki her 6 kişiden biri aç. Her 5 saniyede 1 çocuk açlıktan ölüyor. 870 milyon kişi, açlık ya da yetersiz beslenme sorunuyla karşı karşıya. Dünya nüfusunun tamamını besleyecek kadar gıda üretilmesine karşın üretilen ürünlerin üçte biri finansal, teknik sınırlar ve gıda önlemlerinin alınmaması nedeniyle yok oluyor. Gelelim güzel ülkeme… Dünyada gıda bakımından kendine yeten7 ülkeden biriydik. ... Devamını Oku »

En stresli gençlik

Geçtiğimiz günlerde Küresel Gençlik Refah Endeksi açıklandı. Katılımcı ülkelerden 15-29 yaş arası gençlerin durumu değerlendirildi. İsveç, listede 83 puanla birinci. Onu 81ve 80 puanla Avustralya ve İngiltere izledi. Almanya78 puanla dördüncü, Amerika 73 puanla beşinci sırada. Türkiye ise 57 puanla 20’nci. En önemlisi Türkiye, yüzde 72’yle gençlerin en stresli olduğu ülkelerin başında geliyor. Böyle olması olağan. Her 4 gençten biri ... Devamını Oku »

Ali yazar, Veli bozar

Geçen hafta müfredat sorunları ve TEOG konusuna değinmiştim. Bu arada unuttuğum bir sorunu anımsatayım. Yaklaşık 1,3 milyon ortaokul öğrencisini lise eğitimine taşıyan TEOG sınavında geçen yıl, 15 bin birinci çıktı. Demek ki önce sınav güvenliğini ele almalıyız. Çocukların becerilerini dikkate almadan getirilecek sistem hatalıdır.Eğitim yap-boz tahtasına döndürülmemeli. Bu güne kadar kaç defa sistem değişti anımsıyor musunuz? Bu arada 27 aralık ... Devamını Oku »

TEOG’a ne oldu?

Bundan önce yazımda müfredat sorunlarına değinmiştim. Şimdi ortaya bir anda TEOG çıktı.İyi de 4 yıl önce TEOG çok iyi deniliyordu.Ne oldu da kaldırıldı? Önce şu gerçeği bilelim .Eğitim sisteme meyvelerini yıllar sonra verir. Eğitim uzun denemelerle bir sistem haline getirilir. Öğrenciler ve veliler eğitim sistemi bir kez daha değişir mi endişesinde olmamalı. Aslında meselenin özü ta 2012 yılında açıklanmıştı; ‘Şayet ... Devamını Oku »

Mutlu musunuz?

Daha önceki bir yazımda Nazım Hikmet’in Abidin Dino’ya “Sen, mutluluğun resmini yapabilir misin Abidin?” şiirini anımsatarak mutluluğu anlatmıştım. Güzel bir şey mutluluk ama bize çok ama çok uzak. Bakalım güzel ülkemin mutluluğuna. Dünya ülkelerinde emekliler çeşitli ülkelerde tatil yaparken bizim emekliler borç batağında kıvranıyor. Kasaptan et alabilmek hayal. 250 gram kıyma alan vatandaşlar o kadar çok ki. Tavuk eti deyip ... Devamını Oku »

Barzani ne yapıyor?

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin 25 Eylül’de düzenlemeyi planladığı bağımsızlık referandumuna sayılı günler kaldı. Mesut Barzani bu kararından vazgeçmeyeceğe benziyor. Erbil’de konuşan Barzani; “Referandumun ertelenmesi için büyük baskılar var. Peşmerge güçleri, 10 yıldan beri haklarını talep ediyor. Irak’ta mezhepçilik hüküm sürüyor. Onlarla aramızda gerçek bir ortaklık yok. Bu nedenle Kürt halkı referandum kararı aldı. Bu karar uluslararası hukuka aykırı değil” Peki ... Devamını Oku »

Önce ifade özgürlüğü

Avrupa Birliği ile ilgili çok şey yazdım, artık yazmaktan bıktım ama AB konusu gündemden hiç düşmüyor. Daha çok yazarız. Şu anda AB ile görüşmeler oldukça olumsuz. Avrupa Parlamentosu Avrupa Birliği Konseyi’ne, Türkiye ile üyelik müzakerelerinin askıya alınmasını öneren raporu kabul etti, anımsayın. Avrupa’nın üzerinde durduğu en önemli hassasiyet ifade özgürlüğü. Şimdi diyeceksiniz Türkiye’de adalet var. Şimdi orada bir durun. Fransa ... Devamını Oku »

Eğitim nereye gidiyor

18 Eylül’de çocuklar ders başı yapacak. Yine sorunlarla dolu bir eğitim yılı. Ama en önemlisi yeni müfredat. Müfredatla ilgili en çok tartışılan konular arasında Evrim Teorisi’nin eğitim programından çıkarılması, cihat kavramının eklenmesi. Eğitim-Sen’e yeni müfredata tepkili; “Aslında bu süreç, Nisan 2012’de 4+4+4 yasasının hayata geçirilmesiyle başladı. O günden itibaren kindar-dindar nesil çağrıları, yeni bir Türkiye inşa ediyoruz, yeni bir rejim ... Devamını Oku »

Devletin sesi mi ?

Bakanlar Kurulu kararı ile TRT bandrol ücreti yeniden artırıldı. Cep telefonu ithalatında veya yurtiçi satışlarda daha önce yüzde 6 olan TRT bandrol ücreti, yüzde 10’a çıkartıldı. TRT’ye aktarılan sadece bu değil. Yıllardan beri elektrik faturalarımızdan da TRT pay alıyor. Tabii bu zamma Cumhuriyet Halk Partisi’nden büyük tepki geldi. CHP Niğde Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi Ömer Fethi Gürer, tüketicinin elektrik ... Devamını Oku »

Sapır, sapır döküldüler

Yüksek Öğretim Merkezi sonuçlarına göre liselere göre başarı oranında imam hatip liseleri son sırada. Anadolu Lisesi mezunu 396 bin adaydan 138 bini, Fen Lisesi mezunu 22 bin adaydan 12 bini bir lisans programına yerleşirken, 222 bin 925 imam hatip lisesi mezunundan sadece 40 bini lisans tercihlerine yerleşebildi. Yani sınava giren her 5 imam hatipliden sadece 1’i üniversiteye girebildi. Peki neden? ... Devamını Oku »