Yazar Arşivi: Cengiz GÜVEN

İnsan hakları

Belirli gün ve haftalarda bu gün ‘Dünya İnsan Hakları Günü’ Bu gün kutlanır mı? Nasıl 10 Ocak Gazeteciler Günü’nü bir süredir kutlamıyorsak, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları günü de öyle. Ne yazık ki böyle bir günde tek bir örnek vermek yeter o da Kudüs. Bütün dünyanın karşı çıkmasına karşın ABD uluslararası hukuku çiğnedi. İsrail’e Doğu Kudüs dahil 1967’de işgal ettiği ... Devamını Oku »

Can boğazdan gelmiyor

Can boğazdan gelir deriz ama öyle olmuyor. Çünkü 40 yılda çocuk ve gençler arasındaki obezite oranı 10 kat arttı. Yani dünya genelinde 124 milyon çocuk fazla şişman. Tehlike şu; bu obez çocuklar büyüyünce yetişkin obez olarak ciddi sağlık sorunları ile karşı karşıya kalacak. Dünya Obezite Federasyonu da obezite kaynaklı sağlık sorunlarına 2025’ten itibaren her yıl 1,2 trilyon dolar harcanmak zorunda ... Devamını Oku »

ABD emperyalizmi

“En büyük düşman, düşmanların düşmanı, ne falan ne de filan milletler. Bilakis bu, adeta her tarafı kaplamış ve saltanat halinde bütün dünyaya hakim olan kapitalizm afeti ve onun çocuğu olan emperyalizmdir” ATATÜRK 29 Ağustos 1968’de İzmir’de 68 kuşağı olarak 6’ncı filoyu protesto ediyoruz. Kordon kahrolsun Amerikan emperyalizmi sloganları ile yankılanıyor. Amerikalı bir denizcinin kepini yıllarca sakladım. Tam bağımsız gerçekten demokratik ... Devamını Oku »

Okuryazar değiliz

Okumuyoruz. Varsa yoksa cep telefonu ve sosyal medya. Ondan sonra da geçiyoruz televizyonun karşısına. O nedenle okuryazar değiliz diyorum. Türkiye’de her 100 kişiden sadece 4,5 kişi kitap okuyor. Kitap okuma oranında Türkiye, Malezya, Libya ve Ermenistan gibi ülkelerin bulunduğu 173 ülke arasında 86’ncı. Türk insanı kitap okumaya sadece 1 dakika ayırırken TV izlemeye 6, internete ise 3 saat ayırıyor. Çin’in ... Devamını Oku »

Çocuklarımız streste

Her yıl milyonlarca gencimiz sınav heyecanı yaşıyor. Adaylar yıllarca sınava hazırlanmak için yoğun çaba gösterirken aileler de onlarla koşturuyor. Peki bu açıklanan yeni liselere giriş sistemi ne kadar gerçekçi? Öncelikle okulların nitelik ve niteliksiz diye ayrılması hatalı. Bütün okullar Milli Eğitim Bakanlığı’nın denetiminde değil mi? Milli Eğitim Bakanı asıl amaçlarının sınavsız liselere geçiş diyor. Yıllardır bitmeyen senfoni. Sen gel bütün ... Devamını Oku »

Organlarımızı bağışlayalım

Organ naklinin önemini belirtmek amacıyla 3- 9 Kasım tarihleri organ nakil haftası olarak kutlanıyor. Ne yazık ki; her yıl 2 bine yakın kişi organ nakli beklerken hayatını kaybediyor. Bu rakama her yıl 4 bin 500 kişi ekleniyor. 200 bin hasta organ yetmezliği nedeniyle organ nakli bekliyor. En çok da 22 bin kişi böbrek nakli için umut arıyor. Ülkemizde 40 binden ... Devamını Oku »

Cumhuriyet nereye gidiyor?

Bu gün Cumhuriyet’in ilanının 94’ncü yılını kutluyoruz. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 29 Ekim 1923’te Cumhuriyet yönetimi ilan etmesinden bu yana tam 94 yıl geçti. Cumhuriyet öyle kolay kurulmadı. Atatürk şöyle diyor; “Türk ulusu büyüktür. Özgürlüğü ve barışı sever. Canı pahasına da olsa Cumhuriyet’i sonsuza kadar yaşatacak güçtedir ve yaşatacaktır. Cumhuriyet etnik kökeni ne olursa olsun tüm yurttaşlarını Türk Ulusu çatı ... Devamını Oku »

Kitabın kırsala yürüyüşü

Köylerde aydınlığın sesinin 15’nci yıl dayanışma gecesi Karşıyaka Kültür Merkezi’nde kutlandı. Rasime-Recai Şeyhoğlu Kütüphaneler Zincirine el veren dostları unutulmaz bir gecede bir araya geldi. 19 Ekim 2002 ‘de Bergama’nın Hacıhamzalar Köyü’nde açılan 3600 kitaplı, bilgisayarlı kütüphaneden bu yana 15 yıl geçti. Kitap ve kütüphane aşkıyla kanseri altetmiş, açılışlarda türküler söylemiş deyişler okumuş Rasime Şeyhoğlu doğanın yasasına mağlup oldu. Oğluna hep ... Devamını Oku »

Saman ithal ediyoruz

Yarın Dünya Gıda Günü. Dünyadaki her 6 kişiden biri aç. Her 5 saniyede 1 çocuk açlıktan ölüyor. 870 milyon kişi, açlık ya da yetersiz beslenme sorunuyla karşı karşıya. Dünya nüfusunun tamamını besleyecek kadar gıda üretilmesine karşın üretilen ürünlerin üçte biri finansal, teknik sınırlar ve gıda önlemlerinin alınmaması nedeniyle yok oluyor. Gelelim güzel ülkeme… Dünyada gıda bakımından kendine yeten7 ülkeden biriydik. ... Devamını Oku »

En stresli gençlik

Geçtiğimiz günlerde Küresel Gençlik Refah Endeksi açıklandı. Katılımcı ülkelerden 15-29 yaş arası gençlerin durumu değerlendirildi. İsveç, listede 83 puanla birinci. Onu 81ve 80 puanla Avustralya ve İngiltere izledi. Almanya78 puanla dördüncü, Amerika 73 puanla beşinci sırada. Türkiye ise 57 puanla 20’nci. En önemlisi Türkiye, yüzde 72’yle gençlerin en stresli olduğu ülkelerin başında geliyor. Böyle olması olağan. Her 4 gençten biri ... Devamını Oku »