Yazar Arşivi: Cengiz GÜVEN

Buruk Bayram

Bu gün bayram. Bayramınız kutlu, yüreğiniz umutlu olsun. Nazım Hikmet’in dediği gibi; ”Kaldı işte; Çayımız bardakta.. Çocukluğumuz sokaklarda.. Mutluluğumuz kursağımızda.. Sevdiklerimiz uzaklarda.. Gülüşlerimiz fotoğraflarda…” Gerçekten gülüşlerimiz fotoğraflarda kaldı. Genç ya da yaşlı hepimizin hafızasında yer tutan ve hiç unutulmayan anılarımızın büyük bölümü bayram anıları kuşkusuz. Nerede o eski bayramlar derken biraz haksızlık etmiyor muyuz? Çünkü çağ değişti.Bayramlar hiç değişmedi ama ... Devamını Oku »

Sevsinler ambargoyu!

Katar 1971 yılında bağımsızlığını kazandığında ülke çorak bir arazi dışında hiçbir şeye sahip değildi. Ancak petrol ülkenin kaderini değiştirdi. Katar’ın kişi başına düşen milli geliri 90.000 Euro, yani dünyanın kişi başına düşen milli gelir açısından dünyanın en zengin ülkesi. Nüfusu yaklaşık 2.2 milyon olan ülkede Katarlılar özel vatandaş konumunda. Her 5 Katar’lıdan 4’ünün ya petrol yatağı ya da petrol yatağının ... Devamını Oku »

Rehavete kapılmayalım

Üretim reformu paketinde yer alan ve zeytin alanlarına sanayi tesisi yapılmasını öngören düzenleme komisyona geri çekildi. Ama tehlike geçmedi. Nedense iktidar zeytin ağaçları kıyımını her sefer gündeme getiriyor. Bu kaçıncı. Önce zeytinden biraz söz edelim biraz Nazım Hikmet şöyle diyordu; “Yani, öylesine ciddiye alacaksın ki yaşamayı, yetmişinde bile mesela zeytin dikeceksin” Mitolojide de kutsanmıştır zeytin. Yunan mitolojisine göre Zeus kendisine ... Devamını Oku »

Işık Daha Da Parlak

Bahri Karaduman, emekli edebiyat öğretmeni.Yeni kitabını gönderdi. Mutlu oldum. Sadece öğrenci yetiştiren değil, edebiyat yapan bir öğretmen. Onun yeni kitabı “Işık Daha da Parlak.” Karaduman İzmir’in sanat dünyasının fotoğrafını çekmiş bu deneme, eleştiri ve söyleşi kitabında. Bahri Hoca, İzmir’in öykü- roman – deneme ve şiir alanında ben varım diyen sanatçılarını tanıtıyor. Tanıklığını aktarıyor. Eline- yüreğine sağlık. Kastamonu doğumlu ama 30 ... Devamını Oku »

OHAL

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan partiye giriş töreninde OHAL’in kalkmayacağını yinelerken daha önce de iş adamlarına neyiniz eksik neden OHAL’den şikayete ediyorsunuz demişti. Çağdaş bir demokrasiye geçelim derken daha geriye gidiyoruz.Suçluları yakalayalım, mahkemeye çıkartalım iyi de insanlar sadece işini kaybetmiyor aile hayatları da etkileniyor. İşinden olan başka bir yerde çalışamıyor. Durum gerçekten vahim. 40 binden fazla kişi yargılanıyor. 100 bin kişi ... Devamını Oku »

Ey Amerika

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD ziyaretinin neler getireceği aşağı yukarı belliydi. Öyle de oldu. Çünkü ABD’nin dostu yoktur. ABD sadece kendi menfaatlerini düşünür, gerisi boştur. Peki ne oldu? Şatafatlı karşılama ve övücü sözlere rağmen YPG ve Gülen konularında bir netlik kazanılmadı. ABD her zamanki gibi bizi uyutuyor. Ağır silahlar şu anda YPG’nin elinde. Bu ne biçim dostluk anlamak zor. Ağır silahlar terör ... Devamını Oku »

Kültür Emekçisi Şeyhoğlu (2)

Program; şair-mühendis ve çevirmen Nüket Hürmeriç’in söylediği iki şarkıyla başladı. Hemen ardından tanıtım videosu ile Şeyhoğlu’nu daha yakından tanıma olanağı bulduk. Çocukluğu, öğrencilik yılları, öğretmenliği, annesiyle birlikte sürdürdükleri kütüphanecilik yaşamı, yaptığı geziler ve kitaplarıyla ilgili tanıtım videosu kusursuz güzellikteydi doğrusu. Program mükemmel bir ekip çalışmasıydı. Tanıtım videosu şair- yazar Ferhat İşlek tarafından hazırlanmıştı. Ruşen Yazıcı ile birlikte… Düzenleme-montajdaki imza ise ... Devamını Oku »

Kültür Emekçisi Şeyhoğlu (1)

Sevgili dostum Recai Şeyhoğlu’nun “İkizlerim” dediği “El Yazıları” ile “O Günlerin Ardından” adlı kitaplarının tanıtım daveti aldım geçen hafta. Koşarak sevinçle gittim. Konak Belediyesi Kültür Merkezi’nde yapılan tanıtım gerçekten muhteşemdi. Bir kültür emekçisi olan Recai Şeyhoğlu ile dostluğumuz yıllar öncesine dayanır. 46 kütüphane, 6 Aydınlanma Anı Evi açan ve 20 kitaba imza atan Recai Şeyhoğlu’nu tanıtırken geçen yılları anımsadım ister ... Devamını Oku »

Yine küme düştük

Yine sınıfta kaldık. Hem Avrupa Konseyinde hem de Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütünün değerlendirmesinde. Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi kararına göre Türkiye, demokratik ülkeler kümesinden düşerek, 2004 yılı öncesindeki denetim sürecine geri döndü. Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü 2017 yılı Basın Özgürlüğü Listesini açıkladı. Buna göre geçtiğimiz yıl 151. sırada yer alan Türkiye, bu yılki sıralamada dört sıra daha gerileyerek 180 ülke arasında ... Devamını Oku »

Pirus Zaferi

Kayıplar pahasına kazanılan başarıya Pirus zaferi diyorlar. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın referandum zaferi işte böyledir. 16 Nisan referandumu ile millet olarak karpuz gibi ikiye bölündük. Sadece bölünmedik ülke olarak küme düştük. Kredi değerlendirme kuruluşu Moody’s sandıktan çok az farkla evet çıkmasının politik belirsizliği de artırdığı uyarısında bulundu. Kuruluş Türkiye’nin kredi notunun tehlikede olduğunu açıkladı. Evet oyları öne geçti ama beraberinde pek çok ... Devamını Oku »