Yazar Arşivi: Elvan FEYZİOĞLU

Siste düşünmek

“Ben yazılarımı, bütün yaşamımla bile bu dünyada hiçbir şeyi etkilemeyeceğini bilerek umutsuzca, ama tek bir makale ile tüm dünyayı değiştirecekmiş gibi bir sorumlulukla yazıyorum.” Emre Kongar Çok uzun süredir hissettiğim bir duyguyu dün Emre Kongar Cumhuriyet Gazetesi’nde böyle dile getirmiş. Sanki çok hızlı giden bir araca bindirilmişiz ve demokrasinin, hukuk devletinin, basın özgürlüğünün, insan haklarının olduğu yerden karanlığa doğru götürülüyormuşuz ... Devamını Oku »

Mahallenin ölümü

Ortaokul ikinci sınıftayken, Karşıyaka Alaybey’deki bir sokağı anlattığım şiirimi okuyan okul müdürü beni odasına çağırıp sormuştu: “Sen sosyalist misin?” diye. Oysa ben sosyalizmin ne olduğunu o sıralar bilmiyordum. Okul müdürü bu soruyu bana neden sormuştu? Kızmış mıydı, yoksa beğenmiş miydi? Cevap veremedim. Şiirini yazdığım sokakla, sosyalizmin ne alakası vardı bilemedim. O şiiri yazdığım o gün, mahallelerin, yoksul sokakların ileri yıllarda ... Devamını Oku »

“Cici” değil, “güçlü”

Önümde duran fotoğraflara bakıyorum. 8-10 yaşları arasındaki kız çocuklarının fotoğrafları bunlar. İlk fotoğrafta kızların üzerinde bir spor takımının formaları var. Yüzlerinin bir bölümüne siyah boyalar sürülmüş. Objektife meydan okur gibi bakıyorlar. Bir başka fotoğrafta yağmurun altında kollarını ve bacaklarını olabildiğince yanlara açmış, avazı çıktığı kadar bağıran bir kız çocuğu var. Diğer fotoğrafta, üzerinde spor giysilerle kaykay yapan, duruşuyla ‘Bakın ben ... Devamını Oku »

Acıyı göstermek

En kötüsü de bu sanırım. Acıya ve ölüme alıştırmak. Sıradanlaştırmak. Sıradanlaştıkça; ölümler, katliamlar karşısında suskunlaşmak. Bugün, dün, daha önceki gün kaç ölüm haberi geldi çatışmalardan, hatırlayabiliyor musunuz? Hatırlamıyoruz. Çünkü çatışmalarda ölen askerlerin haberleri manşetlerden ineli epeyce zaman oldu. 30 yılı aşkın sürede çatışmalarda ölenlerin sayısı 45 bini geçti. Rakamlar arttıkça medyada haber olarak kapladıkları yer ise ters orantılı olarak giderek ... Devamını Oku »

Endişeli başlangıç

“Eğitim gerçeklerin öğretilmesi değildir. Düşünmek için aklın eğitilmesidir.” Albert Einstein İş yerindeki genç arkadaşım Ceren, yeni öğretim yılı ile ilgili yazmak istediğimi söylediğimde, ‘içinizi karartmayın’ dedi. Çünkü o da biliyordu, ‘eğitim’ ile ilgili düşündüğümüzde içimizin nasıl kararacağını. Oysa henüz daha FETÖ soruşturmaları bahane edilerek öğretmenler toplu halde açığa alınmadan başlamıştı içimiz kararmaya. Bir veli şunları anlatmıştı: “Geçen yıl din dersi ... Devamını Oku »

Kelimeler ve özgürlük

Yazarlar tutuklansa da kelimeleri özgürce dolaşır. Kelimeler tarih içinde bir yer bulur kendine. 35. kez okurla buluşacak olan İstanbul Kitap Fuarı, “Ben bir edebiyatçıyım ve cümlelerimden başka hiç bir şeyim yok” diyen Aslı Erdoğan ve kelimelerin ilmiyle uğraşan dil bilimci Necmiye Alpay cezaevindeyken, “Sözcüklerin Etkisi” temasıyla açılıyor. *** 12-20 Kasım tarihleri arasında açılacak olan İstanbul Kitap Fuarı’nın bu yılki onur ... Devamını Oku »

Kelebeği tutuklamak

Sevgili Aslı, senin tutuklandığını öğrendiğimde yukarıdaki cümle bir sızı gibi geçti içimden. “Kelebeği tutukladılar” dedim. Çünkü Tahta Kuşlar, Kabuk Adam’la başlayıp, Mucizevi Mandarin, Kırmızı Pelerinli Kent, Hayatın Sessizliğinde, Bu Yolculuk Ne Zaman Biter, Bir Delinin Güncesi, Bir Kez Daha ve Taş Bina ve Diğerleri ile devam eden seni okuma yolculuğunda muhteşem bir kelebeğin kanatlarını hep yanaklarımda açılıp kapanırken hissettim. O ... Devamını Oku »

Gayri safi mutluluk

Savaşlar, göçler, terör, siyasi baskılar ve yoksulluk pek çok ülkede ve bizde yaşamı tehdit ederken; bu coğrafyalarda ‘mutluluk hayali’ bile unutulur hale geldi. İşte bu ruh hali içinde Eric Weiner’in ‘Mutluluk Coğrafyası’ kitabını okuyorum. Weiner bu kitabında ülkelerin mutluluk anlayışlarını, bu topraklarda yaşayan insanların nasıl mutlu olduklarını araştırmış. Weiner ile birlikte mutluluk coğrafyalarında dolaşırken kendimizi iyi hissetmemizin maddi koşullara pek ... Devamını Oku »

Çember daralıyor

Seri katille selfi çektiren güvenlik güçleri, önceki gün halkın haber alma özgürlüğü için katkıda bulunan üç değerli insanın bileğine kelepçeyi taktı. Türkiye İnsan Hakları Vakfı Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur, Yazar Aziz Nesin’in oğlu Ahmet Nesin, Sınır Tanımayan Gazeciler Temsilcisi Erol Önderoğlu Özgür Gündem gazetesine destek vermek amacıyla başlatılan ‘Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği’ kampanyasına katıldıkları için tutuklandılar. Özgür Gündem gazetesinin ... Devamını Oku »

Parçalanmış kadınlar

Cumhurbaşkanı’nın kadınlar için söylediği, “Anneliği reddeden, evini çevirmekten imtina eden bir kadın iş hayatında ne kadar başarılı olursa olsun eksiktir, yarımdır.” sözleri günlerdir tartışılıyor. Bu ifadeyi gündem değiştirmek için söylediyse, vahim ancak inanarak söylediyse çok daha vahim. Çünkü bu kadim topraklarda insanlar, çok daha eski zamanlardan beri aslında kadının ‘yarım’ olmadığının bilincinde. 13. Yüzyıl’da yaşayan Hacı Bektaş Veli şöyle demiş: ... Devamını Oku »