Yazar Arşivi: Öncel Öziçer

Çeşme’de sakin bayram

Çeşme özellikle Alaçatı diğer yıllara nazaran son derece sakin bir bayram geçirdi. Her bayram gerek caddeler gerek plaj ve mekanlar mahşeri kalabalık yaşarken bu kez ortama sadece tatlı kalabalık diye tabir edebileceğimiz insan sayısı hakimdi. Ticaretten para kazanmayan ve burada yaz/kış yaşayanlar için bulunmaz bir nimet tabii. O nereye saldıracağını bilemeyen şehirli kalabalığı ve görgüsüzlüğü yoktu en azından. Ne yalan ... Devamını Oku »

Karışma!

Daha oruç tutmanın amacını, oruçlu olmanın ne demek olduğunu bilmiyor, orucu saatlerce aç kalmak ve seks yapmamak zannediyor. Zaten o, mensubu olduğu dinin felsefesinden bile bihaber. Hurafelerle, dayatmalarla, korkuyla, baskıyla oluşan inancının sakatlığından haberi yok ama kendine göre orucunu sakatlayacak herkese saldırmayı kendine hak görüyor. Yok kardeşim böyle bir hakkın yok! Yüzünün rabbiyesi silinmiş adamların, dondurma yiyor diye çocukları azarlamaya, ... Devamını Oku »

Hem hadsiz hem barbar

Bazı kraldan çok kralcılar, bütün dünya genelinde gerçekleşen Onur Yürüyüşü tehditlerini bu senede tekrarladı. 25 Haziran’da yapılacak Onur Yürüyüşü’ne ‘izin vermeyeceklerini’ bir kez daha sert bir dille belirttiler! Hatta işi bu kez daha ileri götürüp “Devlet müsaade etse de biz müsaade etmeyeceğiz. Yürütmeyeceğiz” hadsizliğinde bulundular. Gerçi onlarda da kabahat yok. Bunlara yüz verenler, devletin, milletin iradesinin bile üzerinde görmelerine neden ... Devamını Oku »

Öfke onların yakıtı

Önceki gün “Biz kavga istemiyoruz. Huzur içinde yaşamak istiyoruz. Yürüyüşümüz, bu ülkeye adalet gelinceye kadar devam edecek!” deyip Adalet Yürüyüşü başlatan Kılıçdaroğlu’na karşılığı, yine birtakım vahşiler bildikleri dilden vermekte gecikmedi. “Vur de vuralım ölde de ölelim” deyip ellerinde silahla, tüfekle, satırla, palayla verdikleri pozlar havada uçuştu. Tek bildikleri iletişim şekli bu çünkü. Dayak yiye yiye büyütülmüşler. Dayak yiye yiye eğitim ... Devamını Oku »

Güzel sallandık

Yalnız dün epey iyi sallandık… Merkez Sakız ve Midilli arası, Karaburun açıkları olunca Çeşme’de oturanlar olarak aklı birkaç saniyeliğine buzluğa kaldırdık tabii. Zaten bundan daha yakın bir merkez, benim şu an oturduğum koltuğun altı olabilirdi. Korkmak olmasa da heyecanlanmamak mümkün değildi. Bu tür doğa olaylarında hissettiğim tuhaf heyecan. Doğa ananın yıkıcı gücü karşısında duyulan yani… *** Tam yazımı yazacağım ilk ... Devamını Oku »

Allah çarpsın zeytin daha önemli

Başbakan ‘ölüm fermanı’ diye nitelenen bir maddeyi de içeren ‘Üretim Reform Paketi’ni savunurken “Zeytin mi daha önemli, tesis mi?” diye sordu. Cevap verelim: “Vallahi de billahi de zeytin!” Tarkan gibi bizim de değil zeytinliğimiz, tapusu üzerimize bir dikili zeytin ağacımız bile yok. Ama aynı zamanda dünyanın bütün zeytin ağaçları da bizim. Çünkü biz de aynı doğanın parçasıyız. O zeytin ağacından ... Devamını Oku »

Ayıpladığını yaşamadan göçmek yok

İki yüzlülük bu ülke insanının damarlarına işlemiş. Ortada bir suç var diyelim. Eğer bu suçu işleyen sevdiğimiz bir sanatçı, sporcu, siyasetçi ya da arkadaşımız eşimiz dostumuz ise o suçu hemen yok sayabiliyoruz. Kızamıyoruz, kıyamıyoruz. “Yaptıysa yaptı, o da bir insan evladı, herkes hata yapabilir” diyoruz. Ya da “yaptıysa neden yaptı hele bir sorun” deyip işlenen suça bahaneler bulmaya çalışıyoruz. Ama ... Devamını Oku »

Bu programlara öfkeliyiz

Televizyonun gündüz kuşağında yayınlanan programlarına ülkece çok öfkeliyiz. Evlendirme programı olsun, yeni gelin evi gezen yapımlar olsun, cinayet, kayıp vakalarının izini süren (bu ara en popüleri bunlar) programlar olsun toplumun her kesiminden çok sert tepkiler alıyorlar. RTÜK’e şikayet üzerine şikayet. Arada öfkeli halkımızın gazını almak için bu yayınlarla ilgili “kaldırıldı, kaldırılıyor, az kaldı kaldırılacak, tam kaldırıyorduk bir işimiz çıktı, ama ... Devamını Oku »

Yerden kesik o dört ayak

Ankara’da protesto gösterilerinin ana mekanı Yüksel Caddesi… Güleç de o caddenin köpeği. Cadde sakinlerinden yani. OHAL kapsamında çıkarılan KHK ile ihraç edilen akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça’nın açlık grevine destek vermek isteyenler yine bu cadde ve caddede bulunan İnsan Hakları Anıtı önünde toplanıyorlardı. Eylemcilerin yanından hiç ayrılmayan Güleç de, her fotoğraf karesinde gerek uyuyarak, gerek göbeğini açarak poz ... Devamını Oku »

Anlamadığım bazı şeylerde bugün

Spor kulüplerinin kadın takımlarının fındık fıstıktan sayılmasını bir türlü anlayamıyorum sayın okur. Pazar akşamı, her yanından yaralı ülkemin iç karartan gündemini birkaç saatliğine de olsa pembeye boyayan Fenerbahçe erkek basketbol takımını öncelikle tebrik ederim. Ama kendilerine hatırlatmak isterim: Türkiye’nin ilk Euroleague şampiyonu Galatasaray kadın basketbol takımıdır. Fakat gel gör ki pazar akşamı Fenerbahçe erkek basketbol takımı Türkiye’nin ilk Euroleague şampiyonu ... Devamını Oku »