Yazar Arşivi: Öncel Öziçer

Yaşasın ölmemiş!

Adalete olan inancımızı artık nasıl yitirmiş isek, haktan hukuktan ödün vermeyen, elinde tuttuğu adalet terazisinin hakkını veren hakimlerle karşılaşınca sanki anormalmiş gibi şaşırıp seviniyoruz. Özellikle kadın ve çocukları koruyan, kadın ve çocuk tacizlerinde toplumun vicdanını rahatlatacak kararlar alan hakim sayısı öyle az ki. Davalardan çıkan sonuçlarda sıkılmasalar neredeyse tacize ve şiddete uğrayan tarafa cezayı kesecekler. O yüzden bu hafta görülen ... Devamını Oku »

Zevkle keyifle can almak

Bana diyorlar ki yaz mevsiminden neden bu kadar nefret ediyorsun. Nefret demeyelim de, mutsuz ve huzursuz oluyorum ve bütün derdi huzur/neşe peşinde koşmak olan bir insan için bu kabustan farksız. Düzenim bozuluyor 9 ayda bir. Yaşadığım habitatın ahengi, dengesi bozuluyor. Çünkü iki-üç aylığına yazlığına gelenler akıl almaz bir kibirle burada 12 ay yaşayan diğer canlılara karşı savaş açıyorlar. Kediler bahçelerine ... Devamını Oku »

Sokağa hacet giderme merakı

İlhan Şeşen deyince aklımda beliren kelimeler; haza beyefendi, sakin, kibar, ellerinde çiçekler, perdeyi havalandıran rüzgar, Ankaralı abi vs. idi. Artık değişti… Bundan sonra dünyanın en güzel, en romantik şarkılarını da söylese, dünya beyefendi olimpiyatlarında birinci de seçilse benim için sokaklara işeyen adamdır. Artık İlhan Şeşen dendiğinde aklıma sadece o çirkin görüntü gelecek. Gündüz vakti, bir duvar dibinde uluorta çişini yapan ... Devamını Oku »

Yaz onlarla çirkin!

Yaz mevsiminin son ayını devirmek üzereyiz ve ben her yaz bu mevsimle ilişkimde biraz daha fazla mesafeli oluyorum. Fakat anladım ki ben yaz mevsimini değil, yazın dışarıdan gelip buradaki ahengi, uyumu, sükuneti bozanları sevmiyorum. Bozguncuları… İstilacıları… Doğaya, mimariye, kültüre zerre saygısı olmayanları… *** Bu yıl Çeşme-Alaçatı’da kalabalık yine insanı çileden çıkaracak kadar ama işletmeler çok mutsuz. Çünkü etraftaki kuru kalabalık. ... Devamını Oku »

Benim zayıflama formülüm

Mart başlarıydı. Bana göklerden bir emir mi geldi nedir, hayatımda daha önce hiç yapmadığım iki şeye başladım: 1- Yürüyüş/spor (Öyle disiplinli, düzenli değil ama haftada en az iki-üç gün.. Bazı haftalar canım istemezse hiç! O kadar da kasmayın demek istiyorum yani.) 2- İnsan evladı gibi beslenme (diyet değil) Neden oldu, nasıl oldu bilmiyorum ama bir anda evi protein değeri yüksek ... Devamını Oku »

Yolları babası yaptı

Şimdi sana nereden başlayalım? Önce sana şunu hatırlatalım: Belki üzüleceksin ama bu yollar sana paşa dedenden miras kalmadı. Baban da yapmadı. Tapusu sizin aileye ait özel mülk değil yani. Dolayısıyla kafan nasıl eserse, canın nasıl isterse o şekilde park edemezsin. Gerçi seninki park etmek değil, aracı terk etmek! Orası yaya yolu ama daha önemlisi aynı zamanda sarı bantlı engelli yolu. Yani ... Devamını Oku »

İnsan zehri diye bir şey var

Olumlu duygular bulaşıcıdır. Ama olumsuz duygular daha da bulaşıcıdır. Bu yüzden eteğinizden çeken, durmadan eleştiren, yaşadığı ülkeyi, şehri ve sizi beğenmeyen, kıskanan, iğneleyen, küçümseyen, veremeyen, alamayan ve değişmemekte direnen ve tüm bunların “sözde” prensipleri olduğunu söyleyen kişilerden uzak durun. Onlar; olumsuz duygularımızı, yaralarımızı ve hasta yanımızı tetiklemekte uzmandırlar. 10 metreden daha fazla yakınınıza sokmayın. Bu insanlar yalnız kalamazlar. Onlarla gezmeyin, ... Devamını Oku »

Alaçatı’yı saran virüs

Alaçatı ekonomik açıdan çok kötü bir sezon geçiriyor. O eski karizması ve cazibesi kasabanın kapısından giren, canlı eller havaya müzikseverler, kırmızı etçiler ve nargileciler tarafından çoktan yok edildi çünkü. Para harcayan, gustosu olan, keyfi eziyete çevirmeyen insanlar küstü artık gelmiyor buralara. Kebapçı, ıslak hamburgerci, nargileci, elde mikrofon Türkçe pop çığlıkları atanlar.. Bunların Alaçatı ve Ege dokusuyla hiçbir uyumu olmadığı için ... Devamını Oku »

Beybaba ve damatlar

Hafta sonunda yine baş döndüren günler yaşadık ama aslına bakarsanız çok da şaşırmadık. Çünkü artık yaşananlar evet tuhaf ama tanıdık. Fatih Terim ve damat paşaları Alaçatı’da restoran bastı mesela. Kimsenin buna hayret ettiğini zannetmiyorum. Öfkesiyle her zaman gurur duyan bir adam Terim. Yakın çevresi de öyle… Ne yapacaklardı? Husumet yaşadıkları insanlarla gidip medeni bir şekilde hoş sohbet etmeyeceklerdi tabii değil ... Devamını Oku »

Bayrağım, Mehmetçik’im

Sizin bu Mehmetçik’e ne gareziniz var? Nedir bu 15 Temmuz afişlerindeki vicdansızlık? Ayıp? Vefasızlık? Peki ya o değiştirdiğiniz Türk bayrağına yaptığınız saygısızlık? Bayrak bu bayrak! Dünyada görülmüş mü bir ülkenin bayrağının kafaya göre değiştirildiği?Formunda oynandığı? Çocuk oyuncağı mı bu? Bir ülkenin namusu, simgesi… Hatta çekinmeseydiniz, bayrağın ta ortasına vesikalık fotoğraf yerleştirseydiniz. Bak hiç aklınıza gelmemişti değil mi? Neyse artık önümüzdeki ... Devamını Oku »