Yazar Arşivi: Öncel Öziçer

Ege’de biat kültürü biraz zor

Manisa’da ilginç, aynı zamanda hem can sıkıcı hem de bir yandan umut verici bir olay yaşandı. Dündar Çiloğlu Anadolu Lisesi idaresi, öğrencilerini “üniversite sınavına dair seminer var” diyerek Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın ‘Yeni Nesil Yeni Anayasa’ konulu paneline götürdü. Çocuklar okullarıyla, sözde seminerin yapılacağı salona, tam iki kilometre yol yürüyerek vardı. Salona giren çocuklar karşılarında Bilal Erdoğan sürprizini ... Devamını Oku »

Kendisi gelmeden sinyali gelmişti

Şu anda hayatı, insanları, siyaseti, hayat kavgasını, kısaca hiçbir şeyi ciddiye alamıyorum. Çünkü güneşi gördüm! Daha çetin ve uzun bir kış yaşadık mı hatırlamıyorum. Alaçatı’ya ciddi ciddi kar yağdı yahu daha ne olsun? Gerçi bizde yağan kardan, kışın çetininden ne olacak tabii ama yine de alışık olduğumuz sistemin dışında günler yaşadığımız kesin. Memleket zaten karanlık bir kuşağa girmişken bir de ... Devamını Oku »

Bence o kadar aç değilsin

İnsanların zekasıyla dalga geçmeyelim, kimseyi küçümsemeyelim, ne kadar saçmasapan da olsa her fikre saygı duyalım, sevgi, barış, hoşgörü kazansın, demokrasi kazansın, ülke kazansın diye diye geldiğimiz noktaya bak… Başkaları gibi hırçın ve provokatif dil kullanmayalım, uzlaşmacı olalım, anlayış gösterelim, diye diye vardığımız kör nokta. Çünkü karşı tarafın anladığı kadarsın ve bazılarının ne yaparsan yap hiçbir halttan anladıkları yok. Erzak kolileri ... Devamını Oku »

Puan arttı çok şükür

Dayak cennetten çıkmadır sözünü düstur edinmiş ve dayakla büyümüş insanların dayakla büyüttüğü çocuklar onlar. Tek bildikleri iletişim şekli hakaret, küfür ve şiddet. Ellerine bir idari güç geçince babalarından, kurs hocalarından yedikleri dayakların acısını başka insanlardan çıkarıyorlar. Ağızlarından tek çıkan; asalım-keselim-dövelim- vur de vuralım- öl de ölelim… Yahu kardeşim niye vuruşalım niye ölelim? İnsan gibi medeni medeni yaşamak varken nedir sizin ... Devamını Oku »

Birbirimizden vazgeçmeyeceğiz

Sizler aslında ayrısınız ve birbirinizi sevmemeniz lazım, işte bunlar da sebepleri deyip say say bitiremeyenler… Bu ülkede kamplaşma ve kutuplaşma yaratmaya doymayanlar… Size söylüyoruz: Başaramadınız! En azından sizin düşünce yapınızda olan tahmini yüzde 30’luk bir kesim dışında bu ülkenin geri kalan yüzde 70’i aslında size rağmen hala birbirine sımsıkı bağlı ve nefret duygularından alabildiğine uzak. Bunu 8 Mart Dünya Emekçi ... Devamını Oku »

Çok da abartmamak lazımmış

Ben arkadaşlıkta sınır çizemeyenlerden idim. Evinin, kendi yaşam alanının, sabrının, paşa gönlünün sınırını bilen, çizen ve o sınırı aştırmayanlara hayrandım. Benim evimin kapısını gecenin 03.00’ünde çalıp, yataktan kaldırabilirdiniz mesela. “Canım seni görmek istedi arkadaşım” kelimesi benim için yeterli idi. Otururduk sabaha kadar… Sen anlatırdın, ben uykulu gözlerimi açmaya çalışır, yine de gönülden dinlerdim seni. O gün eve kapanmak, yalnız kalmak ... Devamını Oku »

Doktorculuk oyunu değil

Cemreyle beraber ekranlara diyetisyenler ve bir yılda 60 kilo birden verenler de düşmeye başladı. İnanmayın siz her duyduğunuza… Ameliyatsız o kiloları vermek mümkün değil. Ve o ameliyatlar da çocuk oyuncağı değil. Obezite cerrahisini estetik ameliyat olarak görenler çok yanılıyor. Obezite cerrahisi sadece ölümcül obezitede hayat kurtarıyor. Zorunlu durumlarda hayat kurtarmak amacıyla başvurulan bu ameliyatların zayıflamak için rutin seçenek olarak sunulması ... Devamını Oku »

Bubi tuzaklı dönem

Biraz geç oldu ama sosyal medya şeytanlarını ciddiye almayı bıraktım artık. Herkese de tavsiye ederim. Amatörlük zamanımda ne etkilenir ne sinirlenirdim. Ciddiye alıyordum o içi irinli insanların yazdıklarını. Şimdi yarım yamalak okuyorum, bakıyorum nefret kusuyor hemen blokluyorum oluyor bitiyor. O hasta ruhlu insanlar genelde ya ünlülerin fan kulüp üyeleri oluyor ya da cehaletleri ve şiddete olan düşkünlükleriyle bilinen siyasi parti ... Devamını Oku »

Hobi olarak sen yine protesto et

Ben sürüye ait değilim, ben marjinalim, protestonun en büyüğü bende diyen birtakım seçmen grubu referandum seçimini de yine protesto etmeye hazırlanıyor. Oy vermeyeceklermiş. Bu, sisteme karşı bir başkaldırı imiş. Bitmediniz, hakikaten bir bitemediniz! Sorsan ondan solcusu, ondan demokratı ya da ondan cumhuriyetçisi yok ama işte ruhu protest illa o sandığı boykot edecek! Atılmayan her oyun EVET hanesine bir artı çentik ... Devamını Oku »

Yakıp yıkma tarikatı

Dünyanın ilk ve tek parasız özel okulu olarak 26 yıldır sayısız öğrenci yetiştirip sanat dünyasına katkıda bulunan Müjdat Gezen Sanat Okulu yakıldı. Gazete demeye dilimizin varmadığı bir kağıt parçası ve bazı siyasetçilerin sürekli küfür ve hakaret ettiği, hedef gösterdiği Müjdat Gezen’e ait bu okulun saldırıya uğrayacağı zaten belliydi. Çok şükür ki bu hain saldırı can yakmadı. Yanan üç beş tahta ... Devamını Oku »