Yazar Arşivi: Öncel Öziçer

Yunusla yüzme görgüsüzlüğüm … ve iyi bir haber!

Ne kadarı gerçekleşir bilmiyorum ama yine de güzel haber bu… Hayvan hakları konusunda yeni bir yasa taslağı hazırlandı. Başbakanlığa gönderilen bu taslağın en sevindirici maddeleri: Yunus parklarının kurulması yasaklanacak, sokak hayvanlarını zehirleyene de hapis cezası gelecek. Daha yiyecek çok fırın ekmeğimiz var ama yine de 10-15 yıl öncesine nazaran hayvanlara yaklaşım konusunda toplum biraz daha bilinçlenmiş durumda. Kendimden örnek verebilirim. ... Devamını Oku »

Bir derdim var tutamam içimde

Memleket sorunlarının insanı hasta ettiği bu günlerde bir de kişisel manyaklıklar var ki üzerine tuz biber oluyor. İki gündür kendimi kötü hissediyorum. Karşıma son derece eğlenceli ve renkli küçük bir seyahat imkanı çıkmışken ben bunu yine değerlendirmekte zorlanıyorum. Çünkü ben kendi evim dışında bir yerde uyuyamıyor ve seyahate çıkma konusunda bildiğin fobi yaşıyorum! Gideceğim yerde ne kadar güzel vakit geçirirsem ... Devamını Oku »

Umudum yeşerdi

Açık söyleyeyim tam 15 yıldır her seçimden sonra halkım tarafından ihanete uğramışlığı, yenilmenin verdiği hüznü ta ciğerimde hissederdim. Bu kez hiç öyle olmadı. Tüm Türkiye biliyor ki aslında Hayır kazandı. Gözümüzün içine baka baka yine seçim sonuçları manipüle edildi. Bunu bekliyor muyduk? Ne yazık ki evet… Tek çekincemiz buydu zaten. Çünkü yapılan tüm kamuoyu araştırmaları ve anketler gösteriyordu ki Hayır ... Devamını Oku »

Sakin…

Sakin olmalı insan, çok sakin… Nefes alıp verişi bile aceleye getirmemeli. Yemek yerken ağzının içinde tur attırmalı lokmasına… Sözler, boğazındaki dokuz boğumun yolunu bilmeli. Dışarı çıkarken, kestirme patikayı kullanmamalı. Sakin yaşamalı insan, çok sakin… Öfkeyle kaldırmamalı poposunu bulunduğu yerden… Kaldırıyorsa da eğer, keskin sirkenin yüreğini asit gibi kavuracağını hesap etmeli. Yolda deve adımları atmamalı. Yol dediysem, asfalt yol değil sözünü ... Devamını Oku »

Kazasız belasız bitti

Alaçatı Ot Festivali yine izdiham şeklinde geçti. Sokaklar yürünmeyecek kadar kalabalıktı. Trafik otobandan itibaren felçti. Ama kimse halinden şikayetçi görünmüyordu. Hava da şahane olunca, özellikle kadınlar ortamı gökkuşağına çevirdi. Kafasına sarı papatyalardan taç takıp sosyal medyada paylaşmayanlar ayıplandı. Restoranlar, barlar, oteller doldu; esnafın yüzü güldü. Akşam havanın soğuk ve bir ara yağmurlu olmasına rağmen Ege rutini bozulmadı ve çoğunluk yemeğini ... Devamını Oku »

Hobi olarak yine protesto et

“Ben ‘Hayır’ diyeceğim, anketlerde de ‘Hayır’ önde ama ‘Evet’ çıkacak biliyorum.” Bu cümleyi o kadar çok insandan duyuyorum ki. İşte bunun psikolojide bir adı var. Hemen hemen her bilimsel deneyde olduğu gibi bu deneyde de Martin Seligman isimli bilim insanı ne yazık ki hayvanları (köpekleri) kullanmış. Deneyi nasıl yaptığını uzun uzun anlatmayayım, insanın yüreği kaldırmıyor. Ben çıkan sonucu söyleyeyim: “Öğrenilmiş ... Devamını Oku »

Siz yine de gelin

Alaçatı’yı ilk keşfedenler kadınlardır. Yıkık dökük Rumlardan kalma bir köyden Türkiye’nin en önemli tatil beldelerinden birini yaratan, kadın elidir. Dışarıdan gelip, o evleri tarihi dokularını bozmadan ayağa kaldıran, köyün (en azından) merkezini betonarmeye ve plastik doğramaya teslim etmemek için mücadele edenlerin başını hemcinslerim çeker. Bu hafta sonu yapılacak Alaçatı Ot Festivali’nin de en önemli mimarlarından biri de Tülin Onaner’dir mesela. ... Devamını Oku »

Sektörü toptan kaldırsaydınız

Hollanda menşeili online rezervasyon portalı Booking.com’un Türkiye’deki faaliyetleri durduruldu. Türkiye Seyahat Acentaları Birliği’nin (TÜRSAB) haksız rekabetin önlenmesi amacıyla açtığı davanın sonucu çıkan bu karar, Hollanda tiyatrosunun işe yaramamasının getirdiği bir öfke mi acaba? Ve ayrıca; pardon ama haksız rekabet derken? *** Hem otelciler hem de gezginler bilir ki booking.com sayesinde alınan hizmetin kalitesi son yıllarda giderek yükseldi. Çünkü çakallıkta sınır ... Devamını Oku »

Sizin neyinize teras meras!

Çeşme yavaş yavaş hareketlenmeye başladı. Tadilatlar yapılıyor, evler yavaş yavaş açılıyor, özellikle hafta sonu trafiği yazı aratmıyor. Geçen gün bir arkadaşımla yürüyüş yapıyoruz, etrafta bu aylar için alışık olmadığımız bir kalabalık var. Arkadaşım dedi ki “Bu insanlar gelmeye başlayınca benim sinirim bozuluyor, tadım kaçıyor, gelmeyin gidin diye bağırasım geliyor.” Aynı duygular bende de var dedim çünkü gelenler genelde buranın kıymetini ... Devamını Oku »

Ege’de biat kültürü biraz zor

Manisa’da ilginç, aynı zamanda hem can sıkıcı hem de bir yandan umut verici bir olay yaşandı. Dündar Çiloğlu Anadolu Lisesi idaresi, öğrencilerini “üniversite sınavına dair seminer var” diyerek Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın ‘Yeni Nesil Yeni Anayasa’ konulu paneline götürdü. Çocuklar okullarıyla, sözde seminerin yapılacağı salona, tam iki kilometre yol yürüyerek vardı. Salona giren çocuklar karşılarında Bilal Erdoğan sürprizini ... Devamını Oku »