Yazar Arşivi: Misket DİKMEN

9 Eylül ruhu

Emperyalistler yenilmeye mahkumdur. Bir gün mutlaka bağımsızlık ateşinde kül olurlar. İşte o zaman iklim değişir İzmir olur. İzmir bir ulusun iklimini değiştiren bağımsızlık yolunun başının da utku ile taçlanan sonunun da simgesidir. İzmir’in kanla, öfkeyle, kin duygusuyla işgal edilişi bütün yurtseverleri ‘İlk Hedef Akdeniz’ şiarıyla ülkenin bağımsızlığını, geleceğini, insanlığını belirleyecek bir ülkünün sahipleri haline getirmişti. İzmir’e kavuşma sevdası yürekleri kavuran ... Devamını Oku »

70 yıllık çınar mücadelesini sürdürüyor

İzmir Gazeteciler Cemiyeti, 28 Temmuz 1946’da Türk Basın Birliği’nin kapatılmasının ardından başlayan arayışların bir sonucu olarak kuruldu. O dönemde basın üzerindeki sansürün dayanılmaz boyutlara varması, süresiz olarak gazetelerin kapatılması yıllar boyunca kazanılmış hakları bir çırpıda silip süpürüyordu. Öyle ki kuruluş günümüz olan 28 Temmuz 1946 günü bile bazı gazeteler kapatma cezası aldığı için cemiyetimizin kuruluş haberi yayınlanamadı. İzmir Gazeteciler Cemiyeti, ... Devamını Oku »

Hasan Tahsin’i anarken

Bugün 15 Mayıs 2013. Bugün bir kez daha Şehit Gazeteci Hasan Tahsin’i anıyoruz. 97 yıl önce bugün atılan ilk kurşun gururlu sonun başlangıcıdır bir anlamda. Konak Meydanı, Şehit Gazeteci Hasan Tahsin’in o kara günde attığı İlk Kurşun’dan sonra kurtuluş yolunda, ulus olma yolunda son kurşunun da atıldığı meydandır. Milli Mücadele’yi başlatan Kurtuluş’u müjdeleyen… O ilk kurşun Türk ulusunun özgürlük simgelerinden ... Devamını Oku »

İzmir özgürlüğün parolasıdır

9 Eylül. Sadece İzmir için değil tüm Türkiye için önemli bir gün. 9 Eylül, Türk ulusunun özgürlük simgelerinden biridir. Bağımsızlık yolunda işgalin başladığı 15 Mayıs 1919’da İzmir’de Gazeteci Hasan Tahsin tarafından atılan “ilk kurşun” da Milli Mücadele’yi başlatan, Kurtuluş’u müjdeleyen gururlu sonun başlangıcıdır bir anlamda. İzmir’in işgalinden hemen sonra 19 Mayıs 1919 da Samsun’da başlayan Ulusal Kurtuluş süreci 1 Eylül ... Devamını Oku »

Gururluyuz…

Bugün İzmir Gazeteciler Cemiyeti’nin 69, Gazetemiz 9 Eylül’ün 3. kuruluş yıldönümü. İzmir Gazeteciler Cemiyeti, ulusal kurtuluş yolunda ilk kıvılcımdan bu yana İzmir’in 69 yılında var olan, İzmir’le bütünleşen, Gazeteci Hasan Tahsin simgesinde buluşan bir kurum. 28 Temmuz 1946 yılında kurulan İzmir Gazeteciler Cemiyeti 69 yıldır ileri demokrasilerin en başat kuralı, en olmazsa olmazı ifade ve basın özgürlüğü ile halkın sansürsüz, ... Devamını Oku »

Bu terazi bu sikleti artık çekmiyor

Hikmet Çiçek. Yüzünde o ağır başlı, mahallemizin bilgin ağabeyi edasıyla geldi yine. Eflatun tişörtünün çok yakışmış olduğunu söylediğimde “kızımın hediyesi” dedi gülerek. Kızlar, oğullar… Bu davanın belki de en yaralıları. Sohbetimiz onun öngörüleri ağırlıklıydı. Anayasa Mahkemesi’nin kararına ilişkin olarak ” 12 Temmuz’da karar verilecek. Anayasa Mahkemesi kararı tahliye kararı çıkarabilir” dedi. (Lakin bu satırlar yazılırken gelen son dakika haberi aksini ... Devamını Oku »

Hukuku halkla birlikte arayacağız

Mustafa Balbay tam Egeli. Açmış kanatlarını kartal misali, hani neredeyse yükselecek bir ayağının üzerinde yaylanıp şöyle bir uçuverecek görüş salonunun diğer ucundan yanı başımıza. Sonra bir de diz vurup “Hayde bre efeler!” diyecek… Kavuşmanın coşkusu, kucaklaşma her buluşmada bir öncekinden güçlü. Dar zamanlara çok söz sığdırmanın telaşı sohbeti sıraya koyamıyor. Aynı anda lafa girip aynı anda önceliği ikram etmek ilk ... Devamını Oku »

Yüreğimizin sol tarafı ‘İzmir’ diye atıyor

Yine günün ilk ışıklarıyla çıkmıştık İzmir’den yola. İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Atilla Sertel, Sayman Nezih Bilger, Yönetim Kurulu Üyesi Kenan Çimen ve ben. Altı aylık uzun bekleyişten sonra Adalet Bakanlığı nihayet bu kez başvurumuza olumlu cevap vermişti. Son savunmaların yapıldığı 21 Haziran günü Mustafa Balbay  Atilla Sertel’e “Vazgeçme. Mutlaka gelmelisin!” diye seslenmişti. “Mutlaka! Mutlaka!..” BİR KEZ DAHA SİLİVRİ’DEYİZ İlk güvenlik ... Devamını Oku »

Ergenekon, avukatsız bir dava

Gencecik bir adam Deniz Yıldırım. Yüzünde şaşkın bir gülüş. Mesai arkadaşı Halil Nebiler ile öyle bir kucaklaşması vardı ki… Onun geleceğini bilmiyormuş. 4 yıldır Silivri’de. Girdiğinde 29 yaşındaymış. Suçu mu? Başbakanın telefon görüşmelerini yayınlamak, kaynağını açıklamamak. Oysa Anayasa Mahkemesi Başkan Vekili Osman Paksüt’ü dinleyen polisler üç ay ceza aldılar. O bir yayın yönetmeni olarak 4 yıldır Silivri’de. Üstelik birileri dinlemiş. O ... Devamını Oku »

Kaderini seveceksin

Müzik içimi burkuyordu. Adını ve bestecisini bilmediğim bir sonat Alicia de Larrocha’nın piyanoda gezinen usta parmaklarıyla içine çekiyordu… Kimi zaman dışardaki hava gibi grileşen, karamsarlığa düşen uzun esler, pes seslerle kimi zaman güneş açmışcasına umudu, bahar renklerini çağrıştıran coşkulu notalarla İstanbul denen gayya kuyusunun sabah trafiğinde tam da ruh  halimi betimliyordu. İzmirli gazeteci dostlarımla – İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Atila ... Devamını Oku »