Yazar Arşivi: İbrahim AKTAŞ

Topraktan çime…

Futbol sahalarımız eskiden ya topraktı ya da doğal çimden oluşuyordu. Doğal çim sahaları da sadece profesyonel takımlar kullanırdı ya da profesyonel takımların sahaları sadece doğal çimdi. 80’lerden sonra tabii bu… Daha öncelerinde herkes genelde toprakta oynuyormuş. Toprak saha da, eğer biraz çakıllıysa yandın! Her kaymada baldır, bacak kan revan… Yağmurda toprak yumuşuyor ama drenaj yoksa maç sonuna kadar her yer ... Devamını Oku »

Hafta

İçerisinde bulunduğumuz hafta Amatör Spor Haftası olarak kutlanıyor. Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürlükleri ve illerdeki Amatör Spor Kulüpleri Federasyonları kanalı ile hafta içerisinde çeşitli etkinlikler düzenliyorlar. Şöyle bir hafızamı yokluyorum da, amatörler için kutlanan bu hafta son 4-5 yıldır gündemde… Yani 4-5 yıl öncesine kadar böyle bir haftaya sahip değillerdi amatörler! Ya da defterde yazanı uygulamıyordu yöneticiler. İllerde görev yapan ... Devamını Oku »

Amatörler çözer

Futbol tüm dünyada bir spor olmaktan çıkmış durumda… Profesyonel olan ve vitrin önünde oynanan futboldan bahsediyorum. Oynayana spor yapma imkânı vermekten çok, para kazanmayı hedefleyen bir oyun ya da bir kurgu olarak karşımızda… Dışarıdan bu şaşaalı alana girmek de pek kolay değil doğrusu… Giren zaten biraz da akıllı oldu mu yedi sülalesini kurtarıyor! En çok paranın konuşulduğu dönem malum transfer ... Devamını Oku »

Muhteşem Karma

14 yıl aradan sonra Süper Lig’e geri dönen Göztepe, ilk 6 hafta sonunda çoğumuzun beklemediği bir performansa imza attı. Göztepe’ye şöyle bir bakarsak geçen yıldan sadece 2 ya da 3 futbolcunun kendine sahada yer bulduğunu görürüz. Jahovic, Tayfur ve Halil… Halil’in de genellikle sonradan oyuna dâhil olduğunu unutmayalım. Tanju, Leo, Segbefia, Emre Can gibi geçen sezon sıklıkla oynayanlar yeni transferlerin ... Devamını Oku »

Teknoloji

Şimdi anlatacaklarım bir ilkokulda geçiyor. Öğretmen sınıfa girer. İlkokulun 4. sınıfına yeni başlayan çocuklar doğal olarak ayağa kalkarlar. Öğretmen bir iki adım attıktan sonra da yerlerine otururlar. Bu arada bu öğretmeni ilk defa görüyorlardır. Öğretmenleri çocuklardan oturmamalarını ve tekrar ayağa kalkmalarını ister. Yazı tahtasının orta kısmından çocuklara doğru “Selamın Aleyküm” şeklinde seslenir. Tahmin edeceğiniz üzere öğretmen din dersi için gelmiştir. ... Devamını Oku »

Ceza

Okullar açılıyor. Birinci, beşinci ve dokuzuncu sınıflar başladılar bile… Tüm öğrencilerimize başarılar dilerken, anne babalara da bir hatırlatmada bulunmak istiyorum. Özellikle de futbol ya da basketbol oynayan ya da herhangi bir dalda spor yapan çocuğu olan anne babalara… Okullar açıldı ya, malum dersler, sınavlar… Çocuklar hep birlikte programlı bir yarışın içerisinde olacaklar bir süre… Düzenli olarak bir antrenman ve maç ... Devamını Oku »

Politika

Her şeyden önce bugün Kurban Bayramının 2. günü… 3 gün önce 30 Ağustos Zafer Bayramı idi. Dün de Dünya Barış günü… Tüm bu önemli günlerimizin sağlık, huzur ve mutluluk içerisinde, sevdiklerimizle geçmesini diliyorum. Malum, transfer dönemi 8 Eylül tarihinde bitecek. Avrupa’daki 5 büyük ligin transfer dönemleri 31 Ağustos itibarıyla son buldu. Bizim kapanışımız Avrupalılardan bir hafta sonra… Normal ama! Paranın ... Devamını Oku »

İstanBAL

19 yaş altı takımlar için uygulanan gelişim liglerini anlamsızca kaldıran Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) gün geçmiyor ki enteresan uygulamalara imza atmasın. Her an teyakkuzdayım TFF acaba hangi acayip işe kalkışacak diye… Yabancı sayısının artırılması ve oynanacak serbesti ile başlayan, profesyonel 2. ve 3. Liglerin alt yapı takımlarını gelişim liglerinden uzaklaştıran TFF şimdi de Bölgesel Amatör Liglerinin (BAL) bölge kavramlarını genişletti. ... Devamını Oku »

Yetişmez mi?

Yaz, yaz, yaz… Nereye kadar kardeşim? Anlatıyoruz da olmuyor! Elin adamı tüm milli takımını neredeyse değiştiriyor. Hem de bir kalemde… Yaş ortalamasını 20’lere çekiveriyor. Kimsenin gözünün yaşına da bakmıyor. Panzer lakaplı Almanlardan bahsediyorum. Hani izlerken ağzımızın sularını akıtan Almanlardan… Son dünya kupasının sahibi olan… Toplamda 8 kez dünya kupası finali oynayıp, bunlardan 4’ünü evine götüren Almanlardan… 6 kez de Avrupa ... Devamını Oku »

1.Perde

Tiyatro oyunu gibidir futbol… Sadece yazılan oynanmaz! Doğaçlama oynanır. Zaten yazılan oynanırsa futbol olmaz! Seyircisi ile yönetmeni ve diğer materyalleri ile benzerler ama birbirlerine… Lig maçlarının tamamı 2 perdelik oyunlar halinde oynanır. Uzun soluklu kumpanyalar ya da tiyatro oyunlarının turneleri gibi sezonları vardır futbol oyunlarının da… On gözle beklediğimiz 1.perdeler dün Türkiye Profesyonel Süper ve 1. Ligindeki maçlar ile açıldı. ... Devamını Oku »