Yazar Arşivi: İbrahim AKTAŞ

Yetişmez mi?

Yaz, yaz, yaz… Nereye kadar kardeşim? Anlatıyoruz da olmuyor! Elin adamı tüm milli takımını neredeyse değiştiriyor. Hem de bir kalemde… Yaş ortalamasını 20’lere çekiveriyor. Kimsenin gözünün yaşına da bakmıyor. Panzer lakaplı Almanlardan bahsediyorum. Hani izlerken ağzımızın sularını akıtan Almanlardan… Son dünya kupasının sahibi olan… Toplamda 8 kez dünya kupası finali oynayıp, bunlardan 4’ünü evine götüren Almanlardan… 6 kez de Avrupa ... Devamını Oku »

1.Perde

Tiyatro oyunu gibidir futbol… Sadece yazılan oynanmaz! Doğaçlama oynanır. Zaten yazılan oynanırsa futbol olmaz! Seyircisi ile yönetmeni ve diğer materyalleri ile benzerler ama birbirlerine… Lig maçlarının tamamı 2 perdelik oyunlar halinde oynanır. Uzun soluklu kumpanyalar ya da tiyatro oyunlarının turneleri gibi sezonları vardır futbol oyunlarının da… On gözle beklediğimiz 1.perdeler dün Türkiye Profesyonel Süper ve 1. Ligindeki maçlar ile açıldı. ... Devamını Oku »

Luce

Sonunda oldu! Milli takım büyük değişikliğini yaptı. Kazandıklarını koyacak yer bulamayacağını düşündüğüm Terim’in gitmesini bekliyordum ama yerine Lucescu’yu hiç oturtamamıştım açıkçası! Önce başarı diyen Mircea Lucescu Milli takımımızın başına geçti. Değişik açılardan değerlendirilebilecek bir isim Lucescu… Öncelikle milli takımı yerli mi çalıştırmalı, yabancı mı? Bu soru her zaman gündemdeki yerini korumuştur. Yönetimler de aslında tercihlerini yerliden yana yapmışlardır. 1972 yılında ... Devamını Oku »

Genç yönetici

İzmirimiz üretmeye devam ediyor. Birçok kişi ve kuruma inat İzmirli çalışmaya ve üretmeye gayret ediyor. Bunu da layığı ile başarıyor. Yıllar önce İstanbul’a çalışmaya giden bir arkadaşım anlatmıştı; “İstanbul’daki patronlar İzmirli gençleri çok seviyor, çünkü İzmirliler çok çalışkanlar, azimliler ve üretkenler” diye… Biz hep övündük durduk futbolcu üretimimiz ile… Yalan da değil! Metin Oktay başta olmak üzere Mustafa Denizli’sinde tutun ... Devamını Oku »

Alttan üste!

Yıl 2008… Minik ayaklarına futbol topunun dokunduğu yer olan Marmaris’ten yeteneği ile Bucaspor’a transfer olan bir genç… O zamanlar henüz 14’ünde… Alt yapıda gösterdiği başarı ile de dev takımların radarına girerek Fenerbahçe’ye transfer olan Salih Uçan’dan bahsediyorum! Altınordu Başkanı Seyit Mehmet Özkan’ın o yıllardaki Bucaspor altyapısına kazandırdığı ve Türk futboluna armağan ettiği Salih, çok kısa zamanda ulusal spor kamuoyunda konuşulan ... Devamını Oku »

Futbol okulları!

Okulların kapanışı yazın gelişini müjdeler. Ya da tam tersi… Yaz geldi mi okullar kapanır. Büyük tatil başlar çocuklarımız için… Birçoğu yaz okullarına mutlaka uğrar. Ebeveyn, çocukluğunda yaşayamadığı hazzı evladının almasını ister ve tuttu mu elinden doğru yaz okullarına… Bizi ilgilendiren yaz okulu çeşidi de yaz spor okulları! Tabii genelde futbol okulu tercih ediliyor. Bu nedenle futbol okulları için bir iki ... Devamını Oku »

Genel Kurul – 3

Amatör futbolun müsabakalarını düzenleyen ve TFF ile irtibatını sağlayan kurumlar Amatör Spor Kulüpleri Federasyonlarıdır (ASKF). Hemen her şehirde de ASKF’ler örgütlenmiş ve görev yapmaktadırlar. İzmirimizde de görev yapan ve 230’un üzerinde üye kulübü ile Türkiye Futbol Federasyonu’nun resmen tanıdığı tek çatı olan İzmir ASKF’nin Perşembe günü 17. olağan genel kurulu icra edildi. Daha önce genel kurul ve ASKF’miz ile ilgili ... Devamını Oku »

35,1!

Ülkemizdeki ilginç futbol yaklaşımlarından biridir plaka tutkusu… Kimi şehirde takımın adına bile girmiştir ilin plaka numarası… Tribün şovlarını da unutmamak gerek! O dakika geldiğinde meşaleler yanar, telefonların flaşları açılır. Müthiş bir tribün şovuna dönüşür plaka dakikası… Allahtan ülkemizde plaka kodları 90’dan fazla değil! Düşünsenize, plaka kodu 98 olan bir şehrin takımını! Ancak elemeli maçlarda… O da maç uzatmaya giderse taraftar ... Devamını Oku »

Özgürce!

Son bir aydır U11 maçlarını canlı gözlerle takip ediyorum. On ve on bir yaşlarındaki çocuklarımızın mücadeleleri izlemeye değer doğrusu! Çok iyi olanlarda var, vasat olanlarda… Takım olarak oyunu sahaya iyi yansıtanlar da var, karmakarışık olanlar da… İyi, kötü önemli değil! Önemli olan spor kültürünü almaları ve özümsemeleri! Sporla yaşamayı öğrenmeleri! Yenmek ya da yenilmek önemli olmamalı bu yaş gruplarındaki müsabakalarda… ... Devamını Oku »

Eleştiri!

Milli Olay Arda! Son yıllardaki yükselişi hemen her türlü yazı ve programa konu olan milli gurur… Kolay mı? Önce Atletiko Madrid, sonra da dünya markası Barselona… Ve çok başarılı geçirilmiş bir İspanya serüveni… Pazartesi akşamı oynanan Makedonya hazırlık maçı sonrasındaki uçak yolculuğunda Arda’nın yaptıkları ile sonuçlarını tüm Türkiye tartışıyoruz. Bu sıkıntının ardından Milli takım mı en fazla zararı alır? Arda ... Devamını Oku »