Yazar Arşivi: İbrahim AKTAŞ

Avrupa!

Bu ayın başında Bornova’da, Atatürk Spor Kompleksi’nde Basketbol Kadınlar Türkiye Kupası finalleri oynanmış ve Yakın Doğu Üniversitesi Bayan Basketbol Takımı kupa şampiyonu olmuştu. Bu sezon kadın basketbolunda Türk basketbolu altın yılını yaşıyor desek yanlış olmaz… Avrupa’nın iki numaralı kupası olan EuroCup’ta son dörde dört Türk takımı kaldı; Yakın Doğu Üniversitesi, Abdullah Gül Üniversitesi, Galatasaray ve Hatay Büyükşehir Belediyesi… 2009 yılında ... Devamını Oku »

Hayaller ve gerçekler!

Türkiye Basketbol Federasyonu Kadınlar Türkiye Kupası finallerini Bornova’da, Atatürk Spor Kompleksinde oynatıyor. 8 takımın katıldığı finallerde son gün yani final müsabakası bugün saat 15.30’da Yakın Doğu Üniversitesi ile Abdullah Gül Üniversitesi arasında oynanacak ve kupa sahibini bulacak. Finallere kalan 8 takımdan üçünün Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş olduğunu ve üçünün de finale kalamadığının altını çizmek gerek. Özellikle Fenerbahçe son saniye basketi ... Devamını Oku »

İstanbul’a kadar…

Göztepe’yi son maçlarda tanıyamaz olduk. Türkiye Kupası dahil, oynamış olduğu son 8 resmi müsabakadan sadece birini kazanabilen bir Göztepe var ortada! O kadar ortada ki sormayın gitsin! Ne oynadığı belli, ne oynamadığı… Geçen haftalarda Atletico Madrid’in U19’unu yazmış ve takım oyunlarının mükemmelliğinden dem vurmuştum. Geri 4 l’ü ile orta 4’lünün nasıl aynı anda hareket ettiklerini görmeliydiniz. Tabir varya, şiir gibi… ... Devamını Oku »

Yaş!

Başlığa bakınca yüksek askeri şura ile alakalı yazacağımı sanmayın! Aslında ülkenin gidişatı ile ilgili ne çok yazmak istediğim şey var… Hepsi de bol hayırlı ama… Genel yayın yönetmenim izin vermiyor! Şaka, şaka… Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) alt yapılar ile alakalı olarak bu sezon çok doğru bir şey yaptı. Yaş kategorilerine tabir yerindeyse ayar verdi. Amatörlerdeki A takımlar kategorilerinin tamamına, 18 ... Devamını Oku »

Bir adam, bir takım!

Bir saha hayal edin! Toprak! Kireç tozu ile çokta düz olmayan çizgiler… Zaman eski ya, belki de kazma-kürek oyularak yapılanlar… Zemin de mükemmel düzlükte değil! Hafif çakıllı… Kale direkleri ağaçların kalın dallarından… Ya da mera gibi, çayır gibi bir yer hayal edin! Ara sıra grili, beyazlı taşlar… Çizgi zaten hak getire! Ağaçlar kale direkleri, kaleler üst direksiz! Bazen büyük iki ... Devamını Oku »

Vakıf!

İzmir’imizde kayıtlı ve tescilli birçok spor kulübü derneği var. İzmir Amatör Spor Kulüpleri Federasyonuna (ASKF) kayıtlı olan kulüp sayısı 230 civarında… Kayıtlı olmayan ve futbol dışındaki branşlarda faaliyet gösterenleri de eklersek… 3,5–4 milyonluk bir kentteki, spor ile alakalı sivil toplum kuruluşu (STK) sayısını ben az bile buluyorum! Tabi nitelik mi, nicelik mi? Bu da ayrı bir tartışma konusu olur! Batılı ... Devamını Oku »

Ege’de Vefa!

Ege Kupası… Dış ismi U16 Aegean Cup! 1999 yılından beri Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) büyük bir firmanın sponsorluğunda bu mini turnuvayı düzenliyor. Önceleri 15 yaş grubu ile başlayan ve 17 yaşa dönen bu turnuva, 2004 yılından beri 16 yaş kategorisinde oynanıyor. 1999 yılında ilk kez düzenlendiğinde Bora Öztürk adı ile organize edilmiş. Göztepe ve Altay formalarını da bir dönem giymiş, ... Devamını Oku »

Sihir…

Sezonun ikinci yarısı dün akşam oynanan Bursaspor-Trabzonspor maçı ile başladı. Öncelikle tüm profesyonel ve amatör takımlara sakatlıksız, kartsız ve cezasız bir ikinci devre dileyelim! Sonra da geçelim Bornova’ya… Bornova Aziz Kocaoğlu Stadı’nda, Göztepe’nin ve Altınordu’nun oynadığı tüm müsabakalarda, bu iki takım hiç yenilgi yüzü görmedi. Hatta Göztepe içeride aldığı puanlarla TFF 1.Ligi lider tamamladı. Süper Lig hedefine büyük bir adım ... Devamını Oku »

Doksan dakika!

Yeni yıldaki ilk yazım… Buradan mı başlasam? Yoksa yeni eskiyi aratacak mı, oradan mı başlasam? Ülkem kan gölüne dönmüştü! Yavaş, yavaş deniz, derya oluyor, bunu mu yazsam? Sancı, İzmir’de baş gösterdi falan… Bilemedim doğrusu… İyi dilek, iyi temenni… Hepsi bir yere kadar! 2017 bir geldi, pir geldi… Futbol ara verdi biliyorsunuz! Bu kötü günlerde az da olsa futbol ile kendimizi ... Devamını Oku »

Centil-team!

İyi, kötü, kazanan, kaybeden, puan ya da puanlar, sakatlıklar, sarı ve kırmızı kartlar… Futbol oyunun içerisinde kullanılan terimlerden birkaçı… Tüm bunlar ve bunlara eklenenlerle beraber bir futbol sezonunu daha yarıladık. O da tam yarı değil de! Eskiden sezon tam ortada iken tatile girerdi. 18 takımlı bir lig için 17 hafta tam yarıdır ve 17.hafta oynanır, sezon öyle yarı tatile girerdi. ... Devamını Oku »