Yazar Arşivi: Orhan BAYKAL

Umut ışıkları

Tam 5 ay oldu… Sözcü Gazetesi’nin acar muhabiri Gökmen Ulu, 26 Mayıs tarihinden bu yana cezaevinde. Aslında tutuklu kalmasını gerektirecek hiçbir sebep yok. İddianame tamamen çöktü. Konuyla ilgili olarak öne sürülen kanıtların tamamı çürütüldü. Gökmen’in tutuklanmasına neden olan “15 Temmuz günü Erdoğan’ın Marmaris’te olduğunu darbecilere bildirdi” şeklindeki iddia artık yok hükmünde. Akıncı Üssü İddianamesi’nin ek klasöründe darbeci alçakların, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ... Devamını Oku »

İmdat uçuyoruz!

“Tek adam olacak, Türkiye uçacak.” Bu sözlerle kandırıyorlardı referandum öncesi halkı. Haklı çıktılar. Geldiğimiz noktaya bakın; Enflasyon uçuyor, işsizlik uçuyor, cari açık uçuyor, iç -dış borç uçuyor, faizler, döviz uçuyor… Türkiye uçuyor. Uçuyor da uçurumdan aşağı paraşütsüz uçuyor. Tüm ekonomik politikaları iflas etti. Maliye vergi koymaktan başka bir şey yapmıyor. MTV’deki rezaleti hep birlikte yaşadık. Ölümü gösterip, sıtmaya razı ediyorlar. ... Devamını Oku »

İsteseniz de istemeseniz de…

Niğde’de merkeze bağlı Dündarlı beldesinde bir ilköğretim okulu… Okulun dağılma saatinde bir grup orta yaşlı adam kapının önünde bekleşiyor. Hayır hayır, çocuklarını okuldan almaya gelen veliler değil bu adamlar. Ne mi yapıyorlar? Oğullarına kız beğenmeye gelmişler okulun kapısına. Bakıyorlar bu kız kimdir? Kimlerdendir? Uygun görürlerse akşam kızın evine gidip oğullarına isteyecekler. İsteyecekleri kız da 14-15 yaşlarında. Daha oyun çocuğu… Kız ... Devamını Oku »

Hiç olmadıgı kadar uzağız

Yıl 1946. Amerikan zırhlısı Missouri İstanbul’da. İki yıl evvel ölen Büyükelçi Münir Ertegün’ün cenazesini İstanbul’a getiriyor. Asıl amaç Sovyet Rusya’nın yayılmacı emellerine gözdağı vermek. Türkiye’nin, eski dostları Almanya ve Sovyet Rusya’dan uzaklaştığı, Amerika eksenine girdiği yıllar. Missouri olağanüstü sevgi gösterileriyle karşılanıyor. Tekel, Missouri sigaraları çıkarıyor, Missouri pulları basılıyor. Beyoğlu genel evlerine beyaz badana yapılıyor. Bir de ne yapılıyor biliyor musunuz? ... Devamını Oku »

Diren Melih!

Sakin ola ki istifa filan edeyim deme değerli başkanım. Sen Tak-Şak Paşa mısın ki emir geldi tak ,istifa et şak! Hiç yakışır mı payitahtın muhteşem başkanına? Bakma İstanbul’un muhallebici başkanına. Adam kalktı (İnsan herşeyi affeder, insan yerine konmamayı affedemez) dedi ve istifa etti… Senin için öyle bir algı yok ki. Üstelik senin FETÖ’cü bir damadın bile yok. Zaten Erdoğan da ... Devamını Oku »

15 yıl

“FETÖ üyesi olmamakla birlikte, örgüte yardım etmek” Sözcu’nün acar muhabiri Gökmen Ulu’ya yüklenmek istenen suç bu… İstenen ceza da 15 yıl. Bu kadar mı kolay? Gerekçe de, Gökmen’in 15 Temmuz günü saat 16.25’de Sözcü’nün internet sitesinde yayınlanan “Erdoğan’ı Sözcü buldu” başlıklı haberi. Marmaris’te tatil yapan Erdoğan’ın, gazetenin internet sitesinde yayınlanan haberi FETÖ’ye yardım etmek olarak niteleniyor. O haber ki günler ... Devamını Oku »

İşkence

“İçeride yapayalnızsınız… Bir hücrede tek başınasınıza. İki elinizi açtığınızda hücrenin duvarlarına değiyor elleriniz… Hücrenin duvarları yosun tutmuş ve o yosunlar çiçek açmış. Sabah ranzadan indiğinizde bileklerinize kadar insan pisliğine bulaşmışsınız. Çünkü kanalizasyon patlamış ve hücreniz lağım suyu altında kalmış. ..” Nedir bu işkence değil mi? Bu sözler AKP desteğindeki FETÖ kumpasında yaşamından tam 6 yıl çalınan Tuncay Özkan’a ait. O ... Devamını Oku »

Doğru adım

Son 15 yılda dış politikada bir tek doğru adım atıldığına tanık oldunuz mu? Doğrusu benim böyle bir tanıklığım yok. Nereden tutarsanız tutun elinizde kalıyor. Türkiye son yılların en yalnız ülkesi. Dünyada hemen hemen hiç dostu kalmamış, bütün komşularıyla kanlı-bıçaklı. İtibarı derseniz ne söylenebilir ki? Şimdi başımızda bir de Barzani belası var. Hani Ankara’da kırmızı halılarla karşılanan, Devlet Başkanı muamelesi yapılan, ... Devamını Oku »

İki duruşma

istanbul Çağlayan Adliyesi’nde çok önemli bir duruşma var yarın. Cumhuriyet Gazetesi’nin yazar ve çizerleri bir kez daha hakim önüne çıkacaklar. 100 günü aşan bir tutukluluk. Toplumun hukuka duyduğu güven ayaklar altında. Haber alma hakkı ve hukukun güvenliği bir şekilde hukukçular tarafından ortadan kaldırılmış durumda. Nasıl kaldırılmasın ki? Bakın Erdoğan Amerika’daki Blomberg Küresel İşbirliği Forum’unda ne diyor; “Tutuklu gazetecilerin çoğu teröristtir ... Devamını Oku »

Haydi çocuklar evlere(!)

Ne güzel sloganlardı. 2001 yıllarının başında UNICEF işbirliği ile düzenlenmişti.“Haydi kızlar okula” diyorduk. 2005 Yılında ise “Baba Beni Okula Gönder “ yeni slogandı. Yıllar icinde“Haydi çocuklar aşıya”, “Haydi çocuklar spora”, “Haydi çocuklar uykuya” cümlelerini söyler olduk. Hiç aklınıza gelir miydi okulların açıldığı şu günlerde “Haydi çocuklar evlere “ diyeceğimiz? Ama gelin görün ki AKP’nin yıllardır sürdürdüğü yanlış Milli Eğitim politikası ... Devamını Oku »