Yazar Arşivi: Orhan BAYKAL

Topçu federasyonu

Aslında kağıt üzerinde seçilmiş başkan. Ancak gerçekte atanmış bürokrat. Daha doğrusu seçilerek atanmış. Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören’den söz ediyorum. Önceki gün Kulüpler Birliği ve Futbol Federasyonunca ortaklaşa düzenlenen Futbol Zirvesi toplantısında yine harikalar yaratmış. Bakın ne diyor konusu ‘futbol’ olan toplantıda; “Sayın Cumhurbaşkanım, daha güçlü Türkiye için 17 Nisan sabahı ‘Evet’ diyen bir Türkiye’ye uyanmak için saygılarımı sunuyorum.” Vay ... Devamını Oku »

Nereden nereye…

Onlar kot pantolonlar üstüne çakma kefenler giyerek miting meydanlarına koşmadılar. Onlar meydanlarda ağızlarından salyalar akarak ‘Huloğğk’ naraları atmadılar. Onlar kimsenin g…kılı değildiler. Onlar daha yaşları 14’ler, 15’ler, 20’ler olan tertemiz vatan evlatlarıydı. Üzerlerinde yamalı cepkenleri, yırtık poturları, ayaklarında yemenileri, yırtık lastik ayakkabılarıyla vatan savunmasındaydılar. “Size taarruzu değil, ölmeyi emrediyorum. Biz ölünceye kadar geçecek zaman içinde yerimize başka kuvvetler ve kumandanlar ... Devamını Oku »

Kim kazandı? Kim kaybetti?

“Bu Almanlara, Hollandalılara kızmayalım, belki azıcık da teşekkür etmeliyiz. Eski bir danışman ve araştırmacı olarak söz konusu iki ülkede yaşananlar nedeniyle yurt dışında ve içindeki ‘Evet’ oylarının kesin olarak 2 puan arttığını görüyorum.” Böyle diyor AKP milletvekili. Senin “Evet” oyların batsın. Neye karşılık bu iki puan? Ülkenin itibarına, haysiyetine, onuruna karşılık. Yazıklar olsun. Hani Tayyip Erdoğan ‘Hayır’ oylarının çukur demek ... Devamını Oku »

Çoban ateşleri 16 Nisan’da sandıklarda yanacak

“Gece zifiri karanlıkta doğada yalnız kaldığımızda bilinmeyen korkular karşısında içimiz ürperir, yüreğimiz üşür. Bu dünyada yapayalnız kaldığımızı düşünür, umutsuzluk ve korkuya gark oluruz. Sonra birden karşı dağlarda bir çoban ateşi parlar. Sarar her yanımızı uzaklardaki ateşin sıcaklığı, içimizi ısıtır, yüreğimizi ferahlatır, zihnimizi aydınlatır. Bu dünyada yalnız olmadığımızı hissettirir. Hayata karşı direnç ve mücadele azmi kazandırır. 1919 yılı karanlıktır, hem de ... Devamını Oku »

Kadınlar vatan savunmasında

Onlar çoğunluğu kadın 40 bin dokuma isçisiydi. Kapitalizmin korkunç dişlileri altında eziliyor, çok kötü koşullarda çalışıyorlardı. Başkaldırdılar. Tarih 8 Mart 1857’ydi. Newyork polisinin müdahalesi acımasızdı. Fabrikada mahsur kalan 129 kadın çıkan yangında cayır cayır yanarak öldü. Olayın halktan gizlenmesine karşın cenaze törenine 100 bin kişi katıldı. Kapitalizmin çirkin yüzü bütün dünyaya gösterildi. 8 Mart artık bir simgeydi. 1937’de İspanyol kadınlar ... Devamını Oku »

Önce biz mi tanıdık ?

Rezaleti hep birlikte izledik. Barzani dünyanın hiçbir ülkesinde, hatta Bağdat yönetimiyle görüşürken bile göndere çekmeyi cesaret edemediği sözde Kürdistan bayrağını, Türkiye’de hem havaalanında hem de Başbakan’la görüşürken, fotoğraflara yansıtmayı başardı. Barzani’nin bütün dış temaslarında kullanılan tek bayrak Irak bayrağı. Irak Anayasasına göre Irak’ın tek bir bayrağı var. Peki bu ne? Bu ne anlama geliyor? Bu en başta AKP hükümetinin Irak’ın ... Devamını Oku »

Mide bulantısı

Bir buçuk ay daha nasıl tahammül edeceğiz? Televizyonu açıyoruz midemiz bulanıyor. Gazetelere bakıyoruz içimiz daralıyor. Nasıl bir yalan rüzgarı… Halkı kandırmak en büyük maharetleri. Gözlerimizin içine baka-baka yalan söylüyorlar. Gelin mertçe, dürüstçe söyleyin niçin referanduma gittiğimizi. Söyleyin; “Biz 15 yıldır bu ülkeyi yönetemedik. Ekonomide, iç ve dış politikada başarısız olduk. Son çare olarak tek adam sistemini getirmek istiyoruz. Atatürk’ün kurduğu ... Devamını Oku »

Eniştem niye öpüyor?

Bayram değil seyran değil, eniştelerin biri geliyor, biri gidiyor. Ne oluyoruz? ABD Genelkurmay Başkanı General Dunford, CIA Başkanı Pompeo, Cumhuriyetçi Senatör eski Başkan Adayı Mc Cain, ard arda Ankara’ya geldiler. Erdogan-Trump, iki ülke Savunma Bakanları Mattis-Işık ve ABD Başkan Yardımıcısı Pence ile Başbakan Yıldırım görüşmeleri de cabası… Bütün bu görüşmeler Mehmetçiği yeni bir cepheye, Rakka’ya sürme çabası mı? Büyük bir ... Devamını Oku »

İşçi, çiftçi, esnaf, memur, emekli

Bırakın yalaka futbolcu eskilerini, sanatçı özentilerini, avantacı müteahhitleri, 16 Nisan’da ülkenin kaderini işçi, çiftçi, esnaf, memur ve emekliler belirleyecek. Kayıtlı 13 milyon işçi bulunuyor ülkede. Bu işsizlik cehenneminde iş buldukları için kendilerini şanslı sayıyorlar. Sendikalı olanların sayısı ise 1 buçuk milyonu geçmiyor. Asgari ücretlerine yılda yapılan 100 liralık zamla evlerine ekmek götürmeye çalışıyorlar. Büyük bir bölümü açlık sınırında yaşıyor. Yarınla ... Devamını Oku »

Tramvaydan iniyorlar

Tarih 14 Temmuz 1996. Tayyip Erdoğan henüz İstanbul Belediye Başkanı. Milliyet Gazetesi’nden Nilgün Cerrahoğlu’na aynen şunları söylüyor. “Demokrasi bir tramvaydır. Gittiğimiz yere kadar gider, orada ineriz. Demokrasi amaç değil araçtır.” Ne kadar açık bir itiraf değil mi? Şartlar oluşunca demokrasiyi terk edeceklerini açık açık söylüyor. Daha önce de Necmettin Erbakan “Kadayıfın altının kızarmasını bekleyeceğiz”, “Kanlı mı olacak kansız mi” dememiş ... Devamını Oku »