Yazar Arşivi: Orhan BAYKAL

Kutluyorlar

Perdeyi Azerbaycan açtı. Arkasından favoriler geldi. Katar, Suudi Arabistan, Filistin, Cibuti. Favoriler bu kadar değil tabii.Tunus Nahda hareketi, Hamas ve Mısır Müslüman Kardeşler Örgütü İhvan… Kimi mi kutluyorlar? Referandumdaki müthiş (!) başarısından dolayı Erdoğan’ı… Bu başarıya (!) bu kadarcık kutlama yakışıyor mu? Nerede demokrat Avrupa? Nerede özgürlükçü Batı? Avrupa Parlamentosu’nun yaptığına bakın; Gelişmeleri endişeyle izliyorlarmış. Ya İtalya, referandumdaki sonuçtan sonra ... Devamını Oku »

Egemenlik kimin?

Ülkenin dört bir yanı düşman işgalinde… Ne ordu var, ne silah, ne cephane… 1920’nin başları. Yunus Nadi Bey Ankara’ya gelir. Mustafa Kemal Meclis’i kurma aşamasındadır. Yunus Nadi, ülkenin perişan durumunu Paşa’ya anlatır. Para yoktur, asker yoktur, silah, cephane yoktur. “Paşam ülke işgal altında. Halk perişan. Herşeyden önce orduyu kurmamız lazım. Meclis’i kurmakla zaman kaybetmeyin.Meclis’ı daha sonra da kurabiliriz.” Paşa kararlıdır; ... Devamını Oku »

Atı çalan Üsküdar’ı geçemedi

Affet bizi Atam! Yasalar çerçevesinde verdiğimiz tüm mücadeleye karşın bu antidemokratik Anayasa değişikliğini engelleyemedik. Aslında ‘Hayır’ oylarının yüzde 48 buçuklarda değil, yüzde 70’lerde, 80’lerde olması gerekirdi. Demek ki senin emanetinin önemini tam kavrayamamış,halkımıza yeterince anlatamamışız… Ancak kabul etmek gerekir ki mertçe, dürüstçe, adil bir mücadele yapılmasına izin vermediler. Devletin valileri, kaymakamları, üst düzey bürokratları anlamsız bir ‘Evet’ propagandasında görev aldılar… ... Devamını Oku »

En Uzun Gün

İlk gençlik yıllarımda izlediğim Oscar ödüllü bir filmdi ‘En Uzun Gün’. Onlarca ünlü aktörün yer aldığı film, İkinci Dünya Savaşı’nın kaderini değiştiren olaylardan birini, Normandiya Çıkarması’nı konu alıyordu. Çıkarma, Müttefiklerin Normandiya’da Alman cephesini yarmaları ve Fransa’nın içlerine kadar girmelerine yol açıyor, bir yıl sonra da Almanya’nin teslim olması ile sonuçlanıyordu. Şimdi ‘En Uzun Gün’ü değişik koşullarda ülkemizde yaşıyoruz. Bugünkü referandum ... Devamını Oku »

Kursaklarında kalacak!

İçeride işbirlikçi hainler, çeteciler. Dışarıda yedi düvelin acımasız orduları… Acılar, yokluklar, kan ve gözyaşı ile kurulan bir Meclis. Egemenliğin millete devredildiği demokrasinin sembolü Türkiye Büyük Millet Meclisi… Şimdi hedefte bu anıtsal kurum var. O’nu bir kalemde işlevsizleştirmek istiyorlar. Tüm yetkileri tek adama devretmenin peşindeler. Yasama yetkisini kısıtlamak, denetim yollarını kaldırmak istiyorlar. Oylanacak Anayasa taslağında, Meclis’in onayı olmadan atanacak bakanların yalnızca ... Devamını Oku »

Kandıramazsınız!

2014 Belediye Başkanlığı seçimlerinde Aziz Kocaoğlu’na karşı ağır bir yenilgi alan Binali Yıldırım, Çarşamba günü atanmış Başbakan olarak İzmir’deydi. Saatler boyu trafik altüst olmuş, yollar uzun süre trafiğe kapatılmış, her taraf sivil ve resmi polisler tarafından kuşatılmış, havada helikopterler fır dönerken, geçeceği güzergahta da partililer yerini almıştı. Tabii işine gücüne yetişemeyen, gideceği yere ulaşamayan vatandaşların beddua ve sözlerini burada açıklamak ... Devamını Oku »

Barzani tamam ya FETÖ?

Mesud Barzani bugünlerde çifte referandum çalışmaları yapıyor. 16 Nisan’da yapılacak referandumda “Evet” oyu vereceklermiş. KDP Birlik İnisiyatifi Sözcüsü Ahmet Acar “Evet” çalışmalarına başladıklarını söylüyor. Irak Bölgesel Kürt Yönetimi’nin üzerinde çalıştığı diğer referandum, bölgede ilan edilecek ‘bağımsızlık referandumu’… Şimdiden Kerkük’te resmi dairelere Kürdistan bayraklarını asmaya başladılar. Siz bakmayın kürsülerde bağırıp-çağıranlara, sokak protestolarına. Atı alan Üsküdar’ı geçmek üzere. Hani Devlet Bahçeli “Barzani’den ... Devamını Oku »

İkinci perde

Rüşvet, yolsuzluk, zimmet, nüfuz ticareti, adam satma, avanta, banka hortumlama… Ne ararsanız her türlü pis iş var bu oyunda. “Hayırsever Rıza” oyunundan söz ediyorum. İlk perde hayırseverin Amerika’da tutuklanmasıyla başlamıştı. İkinci perde de Halkbank Genel Müdür Yardımcısı tutuklandı. 17-25 Aralık sürecinde muhterem savcılarımız tarafından “Kovuşturmaya yer yoktur” denilse de Amerikan yargı sistemi bizimkine pek benzemiyor. Her ikisinin de gözünün yaşına ... Devamını Oku »

Vatan hainlerinden oy istiyorlar

“Herkes bilmelidir ki genç Cumhuriyet Hükümeti, fesat ve gericiliğe, her türlü lanetli eylemlere kesinlikle göz yummayacaktır. Yıllardan beri şeyhlerin ve ağaların baskısı altında sömürülen, eriyen, inleyen, mal, can ve ırzları şeyhlerin, beylerin, ağaların keyfine kurban edilen bu bölgenin zavallı halkı, artık sizin fesadınızdan ve kötülüğünüzden kurtularak Cumhuriyetimizin verimli ilerleme ve mutluluk sözü veren yollarında yürüyerek rahatlık ve mutluluk içerisinde yaşayacaktır. ... Devamını Oku »

Sürpriz(!)

Gazeteci kılıklı Adam soruyor. Tayyip Erdoğan anlatıyor. Daha doğrusu uçak gazetecisi korkuyor, soramıyor, Erdoğan söylemek istediği her şeyi arka arkaya sıralıyor. Açıklamalarında bizi ürperten, dış dünyayı şaşkınlığa sevk eden bir bölüm var. Şöyle diyor; “Eğer bu tutumunuz devam ederse, siz kendi ülkenizde, caddede, sokakta, rahat gezemezsiniz.” Ekliyor; “16 Nisan’dan sonra çok sürprizlerle karşılaşabilirler.” Ne demek bu? CHP Lideri Kılıçdaroğlu şöyle ... Devamını Oku »