Yazar Arşivi: Orhan BAYKAL

Eyy memur eyy emekli!

Nasıl, mutlu musunuz? Devlet kesenin ağzını açtı. Memuruna, emeklisine kucak dolusu para dağıtacak 2018 ve 2019’da. Hükümetin çiçeği burnunda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı memur ve emeklilere yapılması öngörülen zam oranını açıkladı. Buna göre memur ve emeklilerimiz her iki yılda da 3+3 zam alacaklar. Paraya doyacaklar (!) Ortalama 2 bin lira maaş alan bir memur ya da emekli Ocak ayında ... Devamını Oku »

Saldırın hainler

Kiminin elinde balta, kiminin elinde benzin bidonu, ya da balyoz. Ağızlarından salyalar akıtarak saldırıyorlar. Hedeflerinde Atatürk heykelleri, büstleri var. Aslında saldırdıkları Atatürk ilke ve devrimleri. Bir bakıyorsunuz Sivas’in Divriği ilçesinde bir parkta, Adapazarı’nda, Şanlıurfa Siverek’de bir meydanda, bir bakıyorsunuz İstanbul Ümraniye’de, Trabzon Of’ta okul bahçelerinde ortaya çıkıyorlar. Bir şarkıcı müsveddesi Atatürk heykelinin kucağına oturmuş, CHP’yi şikayet ediyor, (Erdoğan olduğu sürece ... Devamını Oku »

Vefa

Çorum’a aşıktı. Köşe yazılarında, dost muhabbetlerinde Çorum’u anlata anlata bitiremezdi. Orası benim atalarımın kenti diyordu. Ordinaryüs Profesör unvanının yanında ‘Hocaların hocası’ unvanıyla anılıyordu. İstanbul Hukuk Fakültesi’nin yapılandırılmasının yanında, yüzlerce hukuk hocası yetiştirmişti. O güne kadar yapılan en demokratik ve çağdaş Anayasa olan 1961 Anayasası’nın hazırlanmasında büyük emeği vardı. Emekli olduktan sonra yıllarca Cumhuriyet Gazetesi’nde köşe yazarlığı yaptı. Ama Çorum’u hiç ... Devamını Oku »

Yeni devlet kuruyorlarmış

Densiz, haddini bilmez, cumhuriyet düşmanı, beynindeki pislikleri televizyon ekranlarından kusuyor. Yeni bir devlet kuracaklarını söylüyor. (Beğenin, beğenmeyin bu yeni devletin kurucu lideri Tayyip Erdoğan’dır) diyor. Hadi biraz cesur ol da o yeni devletin adını da söyle. İslamcı Cumhuriyet mi bu yeni devletin adı? Şeriata mı hevesleniyorsun? Laik cumhuriyete ne oldu? Onu yıktığınızı mı zannediyorsunuz?Avucunuzu yalarsınız. O cumhuriyet Sevr’i parçalayarak, yüzbinlerce ... Devamını Oku »

Matematiği bırak, cihada bak

Yirmi yıla yakın Tayyip Erdoğan’ın şoförlüğünü yapmış, daha sonra Meclis’e girmiş. Ahkam kesiyor; “Namaz dinin direği ise, cihad da çadırıdır. Direksiz bir çadır işe yaramaz. Cihad bilmeyen bir çocuğa matematik öğretmenin faydası yoktur.” Ne kadar bilimsel bir yaklaşım (!) değil mi? Kafa bu kafa olunca Milli Eğitim müfredatındaki değişikliklere, pek de şaşırmamak lazım. Neyi amaçlıyorsunuz 21. yüzyılda? Dünyaya savaş mı ... Devamını Oku »

Dinçmen’den kavakçı’ya

“Burada önünüzde, şimdiye kadar tabiiyetinde bulunduğum her türlü devlet tabiiyeti ve egemenliğini reddettiğime, bundan böyle ABD Anayasası’nı ve yasalarını iç ve dış düşmanlara karşı savunacağıma, ABD’ye bağlılık ve sadakat göstereceğime, kanunun gerektirdigi hallerde ABD Ordusu’na hizmet vereceğime, kanunun gerektirdigi durumda sivil yönetim altında ulusal önemi olan işlerde çalışacağıma ve bu yükümlülükleri özgür bir şekilde, akıl sağlığım yerinde ve samimi olarak ... Devamını Oku »

Yunanlı turizmciler dua ediyor

Yunanlı turizmciler, otelciler, esnaf sabah akşam bize dua ediyor. “Türk hükümetinden Allah razı olsun, Tayyip Erdoğan’a çok teşekkür ederiz. Sayenizde yüzümüz güldü. Otellerimiz tıka-basa doldu, restoranlarımızda, eğlence yerlerimizde boş masa kalmadı” diyorlar. Yunanistan Turizm Bakanı Elena Kundura sanki olacakları önceden biliyormuş gibi, daha sezon başında Yunanistan’ın turizmde altın yılı yaşayacağını söylemişti. Sezon ortasında bulunmamıza rağmen yıllık hedeflerinin aşılması bu kehaneti ... Devamını Oku »

Bayram (!)

Basın Bayramıymıymış 24 Temmuz. Basından sansürün kaldırılışının yıldönümü. Sevsinler böyle yıldönümünü. 160 dan fazla gazeteci cezaevinde. Ülkeye egemen olan korku imparatorluğu, basını da büyük baskı altına almış durumda. Türk basını tarihinin en kötü dönemlerinden birini yaşıyor. Son referandumda adliyeye bağımsızlığının yanında tarafsızlığı da eklendi. Peki ne oldu? Şimdi önce tutukluyorlar sonra delil arıyorlar. Bakın Sözcü muhabiri Gokmen Ulu ve Mediha ... Devamını Oku »

İzmir Marşı

Hazret spor kulübü başkanı mı yoksa siyasi parti ilçe başkanı mi belli değil. Bayram değil, seyran değil tam da cumhuriyet karşıtı darbe girişiminin yıldönümünde yumurtlamış; “Türkiye’de maalesef tüm statlar İzmir Marşı’nı söylüyor. Konya hariç. Konya çünkü, o milli maçlarda gördüğümüz, tek bayrak tek devlet, tek vatan duygusuyla hareket eden Nalçacılar’dan (Konyaspor taraftar grubu) bu gücü alıyor.” Bak hele. Konyaspor Başkanı ... Devamını Oku »

Vodvil

Entrikalara, kaba-saba şakalara, söz oyunlarına, yanlış anlamalara, hezeyanlara yer veren bir komedi türü vodvil. Çok gerilere gitmeye gerek yok. Yalnızca son bir haftaya baksanız ülkede nasıl bir vodvil sahnelendiğini göreceksiniz. Dün cumhuriyete, demokrasiye karşı girişilen hain saldırıya, halkın, kahraman Türk askerinin, meclisin, emniyet güçlerinin, medyanın tek yürekle şanlı direnişinin yıldönümüydü. Böyle günlerde ne beklenir? Tüm ulusun birlik ve beraberlik içinde ... Devamını Oku »