Yazar Arşivi: Ülgen Zeki OK

AKP’nin kapatılmasını FETÖ mü engelledi?

FETÖ soruşturması ilerledikçe, AKP ve FETÖ’nün nasıl iç içe geçtiği daha iyi anlaşılıyor. Deniz Baykal’a kaset kumpasından sorgulanan itirafçı polis F.A.’nın ifadesi çok ilginç: “O tarihlerde biz Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, üye Serruh Kaleli, YARSAV Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu, Emine Ülker Tarhan, Danıştay Başsavcısı Tansel Çölaşan, işadamı Mehmet Emin Karamehmet, gazeteciler Fikret Bila, Ahmet Hakan, Can Dündar, Sedat Ergin ... Devamını Oku »

‘Büyük Oyun’ ve sorular…

Sevgili MHP’li ve Ak Partili dostlar, kardeşler… Emperyal güçlerin ‘Büyük Oyunu’nu ancak birlikte bozabiliriz. Bu ‘Oyun’u anlamak için Bahçeli’nin geçmişine uzanalım, önce… 1999’da Öcalan’ı veren ABD’nin baskısıyla idamın kalkmasına onay verdi. 2002’de DSP-MHP-ANAP koalisyonunu bozarak, erken seçim istedi; AKP’nin kurulmasını, Erdoğan’ın iktidara gelmesini sağladı. 2014’te Erdoğan ile FETÖ arasında kuryelik yapan Ekmeleddin’i CHP’denmiş gibi cumhurbaşkanı adayı yapıp, Erdoğan’ın cumhurbaşkanı olmasına ... Devamını Oku »

Kanadoğlu ve Kocasakal diyor ki…

İzmir’in çok sevdiği iki hukukçu referandumu değerlendirdi, İzmir Barosu’nun başarılı organizasyonunda. Sabih Kanadoğlu, kendi oyunun hem dünü, hem bugünü, hem de yarını kapsayacak biçimde ‘HAYIR’ olduğunu söyleyerek başladı, konuşmasına. ‘Evet’ diyenlerin nedenini açıklayamadığını, ‘Hayırcılar terörist’, ‘Silahlı Kuvvetlerde türban’ gibi söylemlerin tutmadığını dile getiren Kanadoğlu, getirilmek istenen sistemin ABD’deki ‘Başkanlık sistemi’ değil, Zimbabve, Gana ve Malavi gibi ülkelere getirilen ve kısa ... Devamını Oku »

Bir ‘Halk’ uyanıyor

Tüm vatanseverlere sesleniyorum… Özellikle AK Partili ve MHP’li dostlarıma, kardeşlerime. Oyunuzu kullanmadan önce lütfen 1 Mart Tezkeresi’ni hatırlayın veya araştırın. 2003 yılıydı… Yabancı askeri güçlerin 255 uçak ve 65 helikopter ile birlikte Güneydoğu Bölgemize yerleşmelerine izin veren tezkerenin Meclis’te onaylanmasına kesin gözüyle bakılıyordu. Recep Tayyip Erdoğan “Tezkere geçmezse memur maaşlarını ödeyemeyiz” diyordu. Yabancı basındaki karikatürlerde Türkiye ‘dolarlar karşısında dans eden ... Devamını Oku »

MHP’li ve Ak Partili ‘Aptal’ değil!

MHP’li ve Ak Partili dostlarım, kardeşlerim… Sizleri ‘Aptal’ yerine koyup, küçümsüyorlar… Dün ‘Ak’ dediklerine bugün ‘Kara’ diyenler, bunu fark etmeyeceğinizi düşünüyorlar. Diyorlar ki: “Evet dersen istikrar, refah, adalet gelecek” “15 yıldır sen yönetiyorsun, bunlar hala neden yok?” diye soramayacağınızı sanıyorlar. Neye ‘Evet’ veya neye ‘Hayır’ diyeceğinizi ben söyleyeyim: “Diktatörlüğe…” Hitler de aynı şekilde güçlenmiş, dünyayı felakete sürüklemişti. Sloganları bile çok ... Devamını Oku »

MHP’li ve Ak Partili dostlara

Sevgili MHP’li ve Ak Partili vatansever dostlarım. MHP’li ve Ak Partili olmayan bazılarımızın geçmişte sizler için sarf ettiği söz ve yakıştırmalar için özür dilerken, Türkeş ve Erbakan’ın birçok konuda haklı çıktığını itiraf ediyorum, öncelikle. Erdoğan ve Bahçeli ‘Hayır’ diyenleri FETÖ’cü ve PKK’lı olmakla suçluyor. Somut gerçeklere bir bakalım… Bakın Fethullah Gülen 20 yıl önce, 30 Mart 1997 tarihli Zaman Gazetesi’nde ... Devamını Oku »

Hayır

‘Hayır’ kazanacak… Hem de az farkla değil. Çünkü ‘Hayır’ diyenler son derece tutkulu; göğüslerini gere gere, çok sayıda somut veri ve kanıta dayanarak konuşuyorlar. Çünkü statlar “Yaşa Mustafa Kemal Paşa” sesleri ile çınlıyor. Çünkü “Ne demek hakimiyet milletindir?”, “Hem laik, hem Müslüman olunmaz” diyenler bile şimdi ‘Evet kampanyasında Atatürk resmi kullanarak kafaları karıştırma’ telaşındalar. Çünkü ‘Evet’ diyenler süklüm püklüm… “Dedim, ... Devamını Oku »

‘Hayır’ için neler yapmalı?

Ümitliyim… 7 Haziran 2015 seçimlerinde nasıl başardıysak, bu referandumdan da ‘Hayır’ çıkaracağımıza inanıyorum. CHP Genel Sekreteri sevgili Kamil Okyay Sındır, benim gibi sınıf arkadaşlarından (BAL) referandum konusunda yaratıcı fikirler istemiş. Görüşlerimi bu yazı ile paylaşmak istedim. Kampanya partiler üstü olmalı; CHP’li, MHP’li, HDP’li, hatta AKP’li tüm vatanseverler anlaşmazlıkları rafa kaldırıp, referanduma dek uzlaşmalı. Ev ev, kahve kahve dolaşılabilir, sosyal medyada ... Devamını Oku »

İlk kadın yüksek mahkeme üyesi bir Türk

Referandum yaklaşıyor. Bir kez daha hüsran yaşamamak için ‘Evet’ oyu atabilecek insanlara ulaşabilmek ve oylarını değiştirmeleri için çaba sarf etmek gerek. Öncelikle hedef gruplarını saptamak, onlara ulaşmak ve ‘Hayır’ oyu vermeleri için gerçekleri ve olası riskleri basit bir dille anlatmak gerek; başkalarından beklemeden… Hedef gruplar AKP ve MHP seçmeni, kadınlar ve gençler olabilir. Silmeye çalıştıkları Atatürk’ün, yıkmaya uğraştıkları bu sistemi ... Devamını Oku »

Tiyatro mu oynanıyor?

Meclis’te oynanan ve rejimin değiştirilmeye çalışıldığı trajikomik oyundan bahsediyorum. Canla başla mücadele eden CHP’li milletvekillerini kutluyorum, öncelikle. CHP’ye oy vermekten iyi ki vazgeçmemişim. Ancak şüpheliyim… Bazı başrol oyuncuları, kendilerine verilen senaryoyu uyguluyor olabilirler. BAHÇELİ-BAYKAL İKİLİSİ Ortalığı hareketlendiren yine Bahçeli oldu, tıpkı 15 yıl önce DSP-MHP-ANAP koalisyonunu dağıtarak yaptığı gibi… AKP böyle doğmuş ve seçimi kazanmıştı. “Merak etmeyin, iki ay dayanamaz” ... Devamını Oku »