Yazar Arşivi: Ülgen Zeki OK

Din adamı nasıl olmalı?

Müslüman bir ‘din adamı’ şöyle olmalı, bence: “Kuran’da yazan bilgileri günümüz koşullarında, aklın ve bilimin süzgecinden geçirip yorumlayan; davranışlarını ve yaşamını çıkarlarına göre değil, Kuran’a göre ayarlayan iyi ahlaklı, örnek alınacak bir insan” Okuduklarım ve yaptığım gözlemler, Türkiye’deki din adamlarının çok büyük bölümünün bu tarife yeterince uymadığını gösteriyor. Bu kişileri örnek alan halk da bir takım saçma gelenekleri, hurafeleri, uydurulmuş ... Devamını Oku »

2019’a doğru

2019’da yapılacak seçimler yaklaşırken, AKP’nin hedefini CNN’de AKP Merkez Karar ve Yönetim Kurulu üyesi Ayhan Oğan açıkladı: “Şimdi biz yeni bir devlet kuruyoruz; beğenin, beğenmeyin, bu yeni devletin kurucu lideri Tayyip Erdoğan’dır.” Kurmayı düşündükleri devletin nasıl bir devlet olduğunu açıklamama gerek yok sanırım. Amaçlarına ulaştıkları taktirde bugünleri bile çok arayacağımız kesin. GÜÇ BİZDE “İyi ama ben ne yapabilirim?” diye düşünüyorsunuz, ... Devamını Oku »

Sofya’ya bir yolculuk

Sofya’ya bir yolculuk Ülkenin geldiği durumda birçok Türk, yurt dışına gitmeyi, okumayı, yatırım yapmayı, oturma izni ve/veya vatandaşlık almayı planlıyor. Gençlerde bu oran daha da yüksek ve vatansever bir Atatürkçü olarak bu duruma üzülüyorum. Sırtında Türk bayrağı, kalbinin üstünde Atatürk imzalı dövme taşıyan oğlum, Miami’de çalışmayı seçti. Lise sona geçen kızım da üniversiteyi ABD’de yapma hazırlığında… Ne birine “Dön” diyebiliyorum; ... Devamını Oku »

Büyük oyun

Oynanan büyük oyunu görebilmek için olaylardan çok, ardından gelenlere bakmak; yani yarattığı sonuçlara odaklanmak gerek. Pirincin içindeki siyah değil, beyaz taşlardır, asıl tehlikeli olan… Bazı insanlar da hiç farkında olmadan yıllarca kullanılmış olabilirler. O gün için olumlu görünen bazı olayların olumsuzluğu, yıllar sonra ortaya çıkabilir. 28 Şubat’ı düşünelim… Bizim laik kesimi o günlerde mutlu eden ‘sözde Atatürkçü’ bu post-modern darbe, ... Devamını Oku »

Destan mı, yoksa…

Dün 15 Temmuz’un ilk yıldönümüydü. Bir yıl boyunca farklı kişilerden, farklı öyküler dinledik. Ama dinleyemediğimiz, dinlediklerimizden daha önemliydi, sanki. Olayların en göbeğindeki üç isimden, MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ve Özel Kuvvetler Komutanı Zekai Aksakallı’dan dinleyemedik, olanı biteni. Akar ve Aksakallı’nın yazılı açıklamaları kesinlikle yeterli değildi. Sonuçta 15 Temmuz’la ilgili birçok gerçeği hala bilmiyoruz. Bu gerçeklerin üzeri ... Devamını Oku »

Evrim İslam’la çelişir mi?

Şu bizim dincilerin bilgi düzeyleri o kadar düşük ki… Doğru dürüst bildikleri tek konu yok. İslam dini dahil! Yalan yanlış birçok hurafeye körü körüne inanıp, sahtekar şeyhlerinin söylediklerine hiç sorgulamadan biat ediyorlar. Kuran’daki İslam’a apaçık ve taban tabana karşıt olsa bile… Bu zavallıların en büyük saplantılarından biri ‘Evrim’. Evrimi ‘insanın maymundan gelmesi’ne indirgeyerek, bunun İslam dini ile örtüşmeyeceğine takılıp, kalmışlar. ... Devamını Oku »

Çözüm: Birleşmek

Türkiye’de bugün yaşadığımız sorunlar, 1920’li yıllarda yaşananlara çok benziyor… O yıllarda sorunların kökenine inip, doğru tanı koyan ve başarıyla üstesinden gelen Atatürk’ün görüşleri bu nedenle çok önemli… Çok okuyan; edindiği bilgiler üzerine kafa yorarak, sentezler oluşturan, çözüm odaklı bir dehaydı, Atatürk. Çok önem verdiği tarihten ders alınması gerektiğini düşünüyordu. Cımbızlayarak seçtiğim şu sözleri yaşadığımız sorunlara ışık tutup, çözüm yolları sunabilir ... Devamını Oku »

‘Katıla katıla’ başaracağız

Neredeyse her gün üzücü olaylarla karşı karşıyayız. Yine de mizah duygumuzu kaybetmeyelim. Trajik olayların ortasında bile, fırsat bulunca gülümseyelim. Nelere gülebiliriz? Beş tane tankı durdururken çenesi kırılan (Kaçıncı tank kırmıştı acaba?) ve bu yüzden devletin para ödediği ‘Kahraman Gazi’nin bir akrabası, “Ne tankı? Ben dövdüm onu” dedi, mesela… Manisa’da askerleri arka arkaya zehirleyen firmayla başlangıçta yapılan sözleşmede, kendilerine ‘beş kez ... Devamını Oku »

Kılıçdaroğlu ile yürümeli

“Arkasında yürümem; benim önderim değil” diyebilirsiniz. “Önüne geçip, sırtımı dönmem; güvenmiyorum” demeniz de olası… Yine de yürümelisiniz. Güzel ülkemiz elimizden kayıp giderken, yerinizde oturamazsınız. Yanında yürüyebilirsiniz; dilerseniz, araya mesafe koyarak… Eleştirilecek çok şey var biliyorum. Şüphe ile yaklaşanlara da hak veriyorum. “Bu eylem çok daha önce yapılmalıydı, geç kalındı” diyenlere… “Yüksek Seçim Kurulu’nun aldığı hukuk dışı karar ile çalınan oylarımız ... Devamını Oku »

Anadolu ve Fen Liseleri

Bir Anadolu lisesi mezunu olarak, Anadolu ve fen liselerinin bugün geldiği durum nedeniyle çok üzgünüm. Yetenekli çocuklara yabancı dil ve bilim ağırlıklı eğitim veren bu kurumlar artık eski yapılarından çok uzak. “Anadolu liselerini yok ettik” demiyorlar da, “Bütün okulları Anadolu lisesi yaptık” diyorlar, sanki farklıymış gibi… BORNOVA ANADOLU LİSESİ Yıl 1973… O zamanki adı İzmir Koleji. Her yıl sadece 120 ... Devamını Oku »