Yazar Arşivi: Ülgen Zeki OK

Laiklik ve demokrasinin teminatı kim?

“AK Partinin altı yıllık iktidarı dönemindeki icraatları, onun; demokratik, laik ve sosyal hukuk devletinin teminatı olduğunu açıkça ortaya koymuştur.” 2008 yılındaki AKP’yi kapatma davasının savunmasında yer alan bu ifade, AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasını taşıyor. Dokuz yıl sonra hukuk bitti; laiklik ve demokraside neredeyiz? LAİKLİK Müftüye evlendirme yetkisi verildi. Bir rektörümüz “yabancı bir kadının elini tokalaşmak için tutmak, ... Devamını Oku »

Mevlevilik ve Ahilik

Mevlâna’nın en sevdiğim beyitlerinden biri şöyle: “Birleştirmek – bunun için geldik biz; Bölmek – biz böyle amaç gütmeyiz.” Son zamanlarda belki de en çok gereksinim duyduğumuz şeylerden biri ‘birleştirmek’. Mutlaka birleşmek de şart değil, ortak amaç yolunda farklılıkları bir kenara bırakıp bir araya gelmek bile yeterli. Mevlana’ya duyduğum ilgi Celal Bayar Üniversitesi’ne bağlı Manisa’daki Mevlevihane’yi müzeye dönüştürürken başladı. Atatürk’ün 1924’te ... Devamını Oku »

Gökçek neden direniyor?

Gökçek direniyor… Direnmekle kalmayıp, gizli mesajlarla tehdit de savuruyor. Yalnız da değil; Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Edip Uğur onu izliyor. Gökçek’in neden ve nasıl direndiğini anlamak için ABD’nin Virginia eyaletinde yaşayan FETÖ firarisi Emrullah Uslu’nun Twitter hesabından yazdığı tehdit mesajına bakalım: “Pissst Melih Gökçek DM’ye gel sana bir şey diyeceğim. Gelmezsen eski DM’leri açıklarım çok zor durumda kalırsın çok ciddiyim…” ... Devamını Oku »

Başıboş köpekler ‘sorun’ mu?

Ege Cansen başıboş köpeklerle ilgili bir yazı yazdı Sözcü’de, geçtiğimiz hafta. Türklerden çok daha köpek düşkünü olan uygar ülkelerde, neredeyse her ailenin en az bir köpeği olduğunu ve köpeklerin ailenin ferdi gibi yaşadıklarını; buna karşın sokaklarda başıboş köpeklere izin verilmediğini anımsattı… ‘Köpek sevgisinden önce insan sevgisi’nin geldiği bu ülkelerde, gezdirilen köpeklerin dışkılarının sahipleri tarafından toplanarak atıldığını ve uygarlığın ‘üçüncü şahısların ... Devamını Oku »

Hukuk devleti ve TEOG

Türkiye bir hukuk devleti ve herkes kanunlara uymak zorunda. En üstteki yöneticisinden en alttaki vatandaşına kadar. Milletvekilleri kanunları değiştirebilir ama Anayasa’nın ilk üç maddesine dokunamazlar. Örneğin ‘İkinci Madde’ye: “Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzuru, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, lâik ve sosyal bir hukuk Devletidir.” Türkiye’de çıkan hiçbir kanun, ... Devamını Oku »

AKP, FETÖ ve ‘Kazan’

AKP – FETÖ ilişkisi, Nasreddin Hoca’nın ünlü ‘Kazan’ öyküsüne benziyor. ‘Kazan’ın doğurduğuna sevinip, öldüğü haberine “Hiç kazan ölür mü?” tepkisini veren komşu, Erdoğan tabii ki. İşbirliğinin ilk yıllarında FETÖ’nün Ordu’da; yönetim, eğitim, yargı gibi alanlarda yetişmiş elemanları bulunmaz nimetti, AKP için. Anayasa Mahkemesi AKP’yi laiklik karşıtı eylemlerin odağı olduğu gerekçesiyle kapatmak üzereyken, bazı hakim ve savcıların telefon numaraları, yasadışı örgüt ... Devamını Oku »

Yelpaze’ değil ‘Şemsiye’

Yıllardır bölüyorlar. Önce sağcı-solcu diye böldüler. Sağcılar genelde Türkçü idi ve tehlikeli bulundu. ‘Türk-İslam Sentezi’ adı altında Türkçülük, Milliyetçiliğe dönüştürüldü. Solda ‘lidere biat’ anlayışı olmadığından, bölmek çok daha kolaydı. Ilımlısı, aşırısı, sosyal demokrasisi, demokratik solu, eskisi, ‘Yeni’si derken hem bölündü, hem aslından iyice uzaklaştırıldı. Sonra dindar – laik diye ayırdılar. Dindarların lideri Erbakan, Başbakan bile oldu. Ama bir sorun vardı; ... Devamını Oku »

Dişli ‘Başdanışman’ AKP ‘Şampiyon’

AKP Milletvekili Şaban Dişli, AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ekonomiden sorumlu başdanışmanlığı görevine getirilmiş. Dişli’yi ve ailesini basında yer alan haberler aracılığıyla tanıyalım… İlk sırada, ‘Darbeci’ olduğu iddia edilen kardeşi Mehmet Dişli var. Kendisi FETÖ Çatı İddianamesi’nde ihanet girişimine komuta eden 38 kişilik ekip içinde yer alıyor ve sözde Yurtta Sulh Konseyi üyesi… “Kardeşinin yaptıkları kendisini bağlamaz” diye düşünebilirsiniz. ... Devamını Oku »

‘Kurban’ üzerine…

Kurban Bayramı yaklaşırken bazen bir köşe yazısı, bazen de bir basın bülteni hazırlarım, yıllardır… Bilimsel yaşamımda en yoğun ilgilendiğim hastalık olan kist hidatik (kistik ekinokokkoz), Kurban Bayramı ile yakından ilişkili, çünkü. Bugün de bu enfeksiyonu, alınması gereken hukuksal önlemleri ve Kuran’daki ‘Gerçek İslam’da ‘Kurban’ın yerini özetlemeye çalışacağım. Kist hidatiğe yol açan parazit, köpek bağırsağında yaşayan minik bir solucan. Bu solucanlardan ... Devamını Oku »

Atı alan AİHM’e takılır mı?

Türkiye’de hukuksuzluklara alışmış olsak da hukuk, dünyanın birçok yerinde tıkır tıkır işliyor. Son referandumda, “Ben yaptım oldu” mantığıyla yapılan bariz hukuk dışı uygulamaların, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nden (AİHM) dönebileceğini düşünmüştüm, en başından. 18 Haziran’daki ‘Kılıçdaroğlu ile yürümeli’ başlıklı yazımda, “Referandumun iptali için neden Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine hala başvurulmadı?” diye CHP’ye soranlara hak verdiğimi yazmıştım. Tesadüf bu ya… Tam üç ... Devamını Oku »