Yazar Arşivi: Ahmet KADIBEŞEGİL

Metal yorgunluğunun nedenleri

FETÖ var, siyasi ayağı yok… Baskı çok özgürlük yok… Adalet sarayı çok, adalet yok… Muhalefet partileri çok alternatif politikalar yok… Yolsuzluk çok, yakalayan yok… Atatürk’e saldırı çok. Şeriat özlemcilerine tepki yok.. Yandaşlara kredi çok, uluslar arası kuruluşlarda itibarımız yok… Cari açık çok tasarruf yok… Faali meçhul çok, araştıran yok… Milli eğitimde reform çok, eğitim yok… Doğayı yıkan politikalar çok, çevre ... Devamını Oku »

Referandum

Adalet arayışı, teröre karşı yürüyüş, CHP’nin gündem değiştiren iki adımı oldu. 2019 seçimlerine giderken bu tür yaklaşımların yanı sıra “EVİNİN İÇİNİ” de düzeltme yollarını aramalıdır. Özellikle yolsuzluk, istihdam, yatırım ve benzeri konularda her zaman tartışılan yerel yönetimler konusunda radikal adımlar atması gerekiyor. Her zaman şaibeli olan, parti içinde belirli kişi veya grupların etkisi altında yapılan delege seçim sisteminin bırakılması olayı ... Devamını Oku »

Baas

Hafta içerisinde eğitim müfredatında yapılan değişiklik ülkenin geleceği açısından son derece önemlidir. 2019 yılında geçilmesi düşünülen Başkanlık sistemine doğru giderken kamu kurum ve kuruluşlarını yeniden “Dizayn” etme girişimlerinin bir başka versiyonu olarak nitelendirilen bu “hamle” PARTİ DEVLETİ oluşturulması yolundaki başlatılan çalışmaların en önemli adımlarından biridir. Gelecek nesillerin oluşumunda etkili olacak bu adımın yanı sıra, sosyal ve ekonomik alanlarda ki yapılandırmalar, ... Devamını Oku »

Yarınlar

Her gün içte ve dışta gündemi değişen Türkiye’de, “YUKARIDAKİLER”in pek göremediği ancak “AŞAĞIDAKİLER”in yaşantısını etkileyen sosyal yapı değişimini beraberinde getiren olaylar, gelecek endişesini de beraberinde taşıyor. Bir olay düşünün. Türk ve Suriyeli iki aile dilenecekleri yer konusunda neredeyse kavgaya varacak bir tartışmaya tutuşuyorlar. Çöp konteynerlerinizden günlük geçim parasını çıkarmaya çalışan iki Kürt çocuk araya girip tarafları yatıştırmaya çalışıyor. Cemaatin öğle ... Devamını Oku »

Adalet ne zaman gelir?

“YÜRÜYÜŞ” adalet kavramının ne kadar önemli olduğunu, toplumun tüm katmanlarında ne kadar özlendiğini ortaya koyması bakımından son derece önemli bir eylem olmuştur. Bundan sonra sosyal ve siyasal gelişmeler farklı boyutlarda gelişecektir. Adalet ne zaman gelir? “Benim adalet anlayışım budur”yaklaşımından sıyrılıp evrensel hukuk ve adalet kavramlarının ülkeyi yönetme durumunda olanlarca benimsendiği zaman. Bunun en önemli göstergesi Anayasa Mahkemesi önüne dikilen heykeldeki ... Devamını Oku »

Barış ne kadar yakın

Evrensel boyutta dünyada ulusların çıkarları açısından egemen olmak istedikleri üç bölge var. Pasifik; ABD, Çin, Avusturalya, Japonya, Güney- Kuzey Kore ve Rusya bunun için amansız bir mücadele içinde. Kuzey Kutbu; ABD, Rusya, Kanada, İsveç, Norveç, Brezilya, İngiltere, Almanya bölgenin stratejik kaynakları için her türlü olanaklarını seferber etmişlerdir. Üçüncü bölge ise Türkiye’nin de içinde bulunduğu Orta Doğu’dur. Kimin elinin kimin cebinde ... Devamını Oku »

Adını sen koy

Bir, onüç, beş, dokuz, iki, altı, yedi, on bir, iki, üç bu rakamları her gün sayabilirsiniz. Bunlar sadece rakam değil her gün verdiğimiz şehit sayıları. 2005 yılında Diyarbakır da Kürt açılımını başlatan siyasi iktidarın,daha sonra Şivan Perver-İbrahim Tatlıses Barzani’li açılım kutlamaları Öcalan’ın mektubunun okunması, Habur’da PKK’lı olduklarını inkar etmeyenlerin, sınırda kurulan “Göçebe”mahkemelerde affedilip otobüsler üzerinde “Vatan Kahraman’ları” gibi Güney Doğu ... Devamını Oku »

Oyun kurucu

“ADALET” yürüyüşü AKP’nin kimyasını bozdu. Kontrol edemedikleri bu oluşum yalnızca üst kademelerinde değil tabanında da yankı buldu. Yürüyüşe katkı koyanlar ve Kılıçdaroğlu’nu gittiği yerlerde karşılayanlar arasında bu tabanda yer alanların da bulunmasının yönetim kademelerinde tedirginlik yaratığı görülüyor. AKP Genel Başkan’ı Erdoğan, Başbakan Yıldırım, Adalet Bakanı Bozdağ’ın açıklamaları bunun somut göstergeleridir. MHP Genel Başkan’ı Bahçeli’nin iktidarın kontrol edemediği gelişmeler karşısında partisinin ... Devamını Oku »

Katar

Orta Doğu’daki bugünkü gelişmeleri değerlendirmeniz için 1970’lerde ABD Ulusal Savunma Stratejisti Brzezinski’nin 2050 yılına kadar öngördüğü Amerika’nın çıkarlarının, ekonomik, sosyal ve siyasal politikalarının içeriğini iyi anlamak gerek. Brzezinski, İsrail’in elini güçlendirmek için İsrail-Kürdistan-Ermenistan hattı ile Orta Doğu, orta Asya petrol ve su kaynaklarını kontrol etme yaklaşımı bugün Asya’ya yönelmiştir. Uzakdoğu ülkelerinin gereksinimi olan bu hammaddeleri İran, Katar ve Arabistan’dan temin ... Devamını Oku »

Toplumsal dönüşüm

Dünya toplumsal bir dönüşüm evresine girdi. Kavramlar ve hedefler değişiyor, yeni bulguların ışığı altında bu değişimi oluşturacak araç ve yöntemler yeniden belirleniyor. Y-kuşağı ve e-toplumun öncülüğünde tüm kıtalarda öne çıkan bu eğilim etkilerini göstermeye başladı. Demokrasi, adalet, özgürlük gibi kavramların içerikleri değişiyor, bundan toplum katmanlarında yer alan sendikalar, STK’lar, işverenler ve diğer kuruluşlar da etkileniyor. Çevre,yaşam tarzı, inovasyon, yazılım ve ... Devamını Oku »