Yazar Arşivi: Ahmet KADIBEŞEGİL

Biri

1975’li yıllarda TBMM kulislerinde genç bir stajyer gazeteci kendini kanıtlamak için olağanüstü bir çaba gösteriyordu. Türk- İslam sentezini benimseyen siyasal yaklaşımını MHP’de mi yoksa MSP’de mi sürdüreceğine henüz karar vermemişti. MHP Genel Sekreter Yardımcısı Yaşar Okuyan’ın yönetimindeki Hergün Gazetesi’nde stajyer olarak göreve başladı. Ancak TBMM’de çalışabilmesi için beş yıllık sarı basın kartı taşıması gerekiyordu. Zamanın Parlamento Muhabirleri Derneği Başkan’ı Can ... Devamını Oku »

Siyaset yeniden şekilleniyor

Türkiye içeride ve dışarda ciddi sorunlarla karşı karşıya. Dışarıda Irak ve Suriye’deki gelişmeler, Almanya ile ilişkiler, ABD ile vize sorunu sonucu ortaya çıkan güvensizlik ortamı, İran’ın yeniden ambargo uygulanmasının gündeme gelmesi, Kafkasya’daki gelişmeler, FETÖ ve PKK ile mücadele, içeride ise bütçe ve cari açığın büyümesi, enflasyon bu ciddi sorunların başında geliyor. Bu kargaşa içerisinde iç siyasetin yeniden şekillenmesi konusunda bu ... Devamını Oku »

Suriye için zirve

Hafta içerisinde Rusya Devlet Başkan’ı Putin Ankara’ya önemli bir ziyaret yaptı. Ekonomi ve enerji konularının yanı sıra Orta Doğu ile Kafkasya’daki gelişmeler Erdoğan-Putin arasındaki ikili görüşmede ele alınan önemli konular arasındaydı. Ermenistan’ın işgal ettiği topraklardan bir kısmını Azerbaycan’a verebileceği yolundaki açıklamasının bölgede ne gibi gelişmeler oluşturacağı değerlendirildi. İki saat süren ikili görüşmenin hiç şüphesiz ki en önemli konusu Suriye’nin geleceği ... Devamını Oku »

İyi polis, kötü polis

Orta Doğu’da yeni bir dönemin eşiğindeyiz. Yerel ve uluslararası aktörler bu dönemde yeni rollerine hazırlanırken, konumlarını gelişebilecek olaylara göre ayarlama çabası içerisindeler. Referandum, Suriye’deki gelişmeler, kantonlarda yapılan seçimler, İran ve Suudi Arabistan’daki gelişmeler, Yemen ve Gazze olayları, yeni rol dağılımını etkileyen faktörler olacaktır. Aslında bunların temelinde ortaya konan senaryonun 1970’lerden bu yana iyi değerlendirilmemesi yatmaktadır. ABD’nin o tarihlerde benimsediği Ulusal ... Devamını Oku »

Delinin taşı

Dünya kaotik bir ortamın içerisinde. Amerika, Rusya ve Çin, Pasafik’te Orta Doğu’da ve Güney Amerika’da çıkar ve güçlerini korumak, genişletmek için bugüne kadar istihbarat örgütleri aracılığı ile yaptıkları savaşı, bölgemizde silahlı güçlerini ileriye sürerek yeni bir aşamaya getirmişlerdir. İleriye dönük olarak din ve etnik tabanlı bir savaşı da öngören bu satranç oyununda Türkiye piyon olmak istemiyorsa, parlamentonun gücünü arkasına almalıdır. ... Devamını Oku »

Delege

2019 Türkiye için bir dönüşüm tarihi olacaktır. Başta AKP olmak üzere siyaset platformunda yer alan tüm partiler kendi açılarından yeni yaklaşımlarla seçimlere hazırlanma çabası içerisinde. Erdoğan’ın tek hedefi ilk turda yüzde 50’yi aşarak Başkan seçilmek. Bunu gerçekleştirmek için “Metal Yorgunluğu” gerekçesi ile parti kadrolarında büyük bir değişime gitti. Kadrolaşmada gençlere ve kadınlara öncelik tanıyacağını belirten Erdoğan, 2019’da yeni seçmen olacaklara ... Devamını Oku »

Lider olmak

Dünyadaki dolayısıyla Ortadoğu’da gelişen olaylar kimileri tarafından yadırganıyor. Oysa özellikle yakın tarihi bilen, vizyonu olan ülke yöneticilerini Lider yapan ana olgu budur. Gelişen olayların temelinde SÜPER GÜÇ olarak nitelendirilen ülkelerin dünyanın geleceğini öngören politikalar yatmaktadır. Bunun en somut göstergesi 1973 Nixon sonrası aralarında Brezinski ve Dışişleri Bakanı Kissinger ve Pentegon uzmanlarınca hazırlanan, 2040 yıllarını hedef alan ABD Ulusal Savunma Stratejisidir. ... Devamını Oku »

‘Ben’ odaklı politikalar

Ben ODAKLI politikalar, hiç bir devirde başarıyı getirmemiş, aksine acıyı, yoksulluğu, savaşları beraberinde getirmiş, ülkeleri felaketlere sürüklemiştir. Egosunu tatmin etmekle başlayan bu yaklaşım, daha sonra suçu örtmek, elindeki gücü kaybetmek korkusu ile “PİCK” noktasına çıkarken, “SIĞ” bir vizyonla insanlık değerlerini ortadan kaldırır. Demokrasi, özgürlük, erdemli olmak, fırsat eşitliği, adalet, adil gelir dağılımı, gibi insanı insan yapan kavramların yanı sıra can ... Devamını Oku »

Global hesaplaşma

Dünya hızla kaotik bir ortama itiliyor. Ülkeler geleceklerini sağlama almak için yeni arayışlar içerisine girip, egemenliklerini sürdürüp başat konumlarını korumak için yeni yaklaşımlar ortaya koymaktadırlar. Ülkeler ve bölgeler arasındaki ayrışma ve kutuplaşmayı tetikleyen faktörler temelde değişmemektedir. Nedir bunlar? Enerji ve su kaynaklarının azalması, terörün yaygınlaşması, din, mezhepsel ve etnik ayrışmaların ağırlık kazanması, gelişen teknolojinin getirdiği güç denemeleri. Güney Amerika’dan Avrupa’ya, ... Devamını Oku »

Metal yorgunluğunun nedenleri

FETÖ var, siyasi ayağı yok… Baskı çok özgürlük yok… Adalet sarayı çok, adalet yok… Muhalefet partileri çok alternatif politikalar yok… Yolsuzluk çok, yakalayan yok… Atatürk’e saldırı çok. Şeriat özlemcilerine tepki yok.. Yandaşlara kredi çok, uluslar arası kuruluşlarda itibarımız yok… Cari açık çok tasarruf yok… Faali meçhul çok, araştıran yok… Milli eğitimde reform çok, eğitim yok… Doğayı yıkan politikalar çok, çevre ... Devamını Oku »