Yazar Arşivi: Ahmet KADIBEŞEGİL

Adını sen koy

Bir, onüç, beş, dokuz, iki, altı, yedi, on bir, iki, üç bu rakamları her gün sayabilirsiniz. Bunlar sadece rakam değil her gün verdiğimiz şehit sayıları. 2005 yılında Diyarbakır da Kürt açılımını başlatan siyasi iktidarın,daha sonra Şivan Perver-İbrahim Tatlıses Barzani’li açılım kutlamaları Öcalan’ın mektubunun okunması, Habur’da PKK’lı olduklarını inkar etmeyenlerin, sınırda kurulan “Göçebe”mahkemelerde affedilip otobüsler üzerinde “Vatan Kahraman’ları” gibi Güney Doğu ... Devamını Oku »

Oyun kurucu

“ADALET” yürüyüşü AKP’nin kimyasını bozdu. Kontrol edemedikleri bu oluşum yalnızca üst kademelerinde değil tabanında da yankı buldu. Yürüyüşe katkı koyanlar ve Kılıçdaroğlu’nu gittiği yerlerde karşılayanlar arasında bu tabanda yer alanların da bulunmasının yönetim kademelerinde tedirginlik yaratığı görülüyor. AKP Genel Başkan’ı Erdoğan, Başbakan Yıldırım, Adalet Bakanı Bozdağ’ın açıklamaları bunun somut göstergeleridir. MHP Genel Başkan’ı Bahçeli’nin iktidarın kontrol edemediği gelişmeler karşısında partisinin ... Devamını Oku »

Katar

Orta Doğu’daki bugünkü gelişmeleri değerlendirmeniz için 1970’lerde ABD Ulusal Savunma Stratejisti Brzezinski’nin 2050 yılına kadar öngördüğü Amerika’nın çıkarlarının, ekonomik, sosyal ve siyasal politikalarının içeriğini iyi anlamak gerek. Brzezinski, İsrail’in elini güçlendirmek için İsrail-Kürdistan-Ermenistan hattı ile Orta Doğu, orta Asya petrol ve su kaynaklarını kontrol etme yaklaşımı bugün Asya’ya yönelmiştir. Uzakdoğu ülkelerinin gereksinimi olan bu hammaddeleri İran, Katar ve Arabistan’dan temin ... Devamını Oku »

Toplumsal dönüşüm

Dünya toplumsal bir dönüşüm evresine girdi. Kavramlar ve hedefler değişiyor, yeni bulguların ışığı altında bu değişimi oluşturacak araç ve yöntemler yeniden belirleniyor. Y-kuşağı ve e-toplumun öncülüğünde tüm kıtalarda öne çıkan bu eğilim etkilerini göstermeye başladı. Demokrasi, adalet, özgürlük gibi kavramların içerikleri değişiyor, bundan toplum katmanlarında yer alan sendikalar, STK’lar, işverenler ve diğer kuruluşlar da etkileniyor. Çevre,yaşam tarzı, inovasyon, yazılım ve ... Devamını Oku »

Rakka

Suriye’nin, Orta Doğu’nun belki de dünyanın geleceğini etkileyecek bir nokta. Buraya yapılacak bir operasyona lokal bir olay olarak bakmak son derece yanıltıcıdır. “ORTAK GÜÇLERİN” Rakka’yı almaları bir zafer mi olacak yoksa yeni bir evrensel terör olayın başlangıcı mı? Burada yerleşik IŞİD elemanlarının tümünü yok etme şansınız yok. Geriye kalanlar ne olacak? “ARI KOVANINA” çomak sokulursa ne olursa o olacak. Ekonomik ... Devamını Oku »

Yukardakiler aşağıdakiler

Yaşadığımız dünyada ülkeler ve bunların yer aldığı kıtalarda, kişiler veya onların oluşturduğu parti veya kuruluşlar kendi iktidarlarını kurmak ve bunu devam ettirmek için her alanda kavga etmektedir. Oysa bugün sınırlar ve yeraltı kaynakları için yapılan kavganın ileriye dönük ne getirip ne götüreceğini bilimsel açıdan değerlendiren yok. Ekonomik ve sosyal ayrışmanın giderek arttığı Türkiye’nin de içinde olduğu tüm dünyada toplumsal olarak ... Devamını Oku »

Son adım

Devlet içinde var olduğu iddia edilen, rejimi hedefleyen PARALEL yapılanma yeni bir olgu değildir. Bugünü anlayabilmek için yakın tarihi iyi değerlendirmek gerekir. 1969 seçimlerinde AP’den Konya milletvekili aday adayı olan Necmettin Ebakan’ın, Süleyman Demirel tarafından veto edilmesinden sonra kurduğu Milli Nizam Partisi paralel yapının oluşmasının ilk siyasi adımı olmuştur. 12 Mart muhtırasından sonra İsviçre’ye kaçan Erbakan’ın, 1973 yılında AP tek ... Devamını Oku »

Eşitler arasında birinci

Referandum sonuçlarının özelikle “HAYIR” cephesinde yer alan siyasiler tarafından iyi algılanamadığı görülüyor. Bunlar, bir Başkan adayı belirleyerek ortak paydayı (yüzde 48.6) konsolide etmeyi amaçlıyor. AKP ise Erdoğan’ın dersini alan bir lider olarak hem parti içinde yenilenmeyi hem de söylem ve hedeflerde öngördüğü değişim ile oy oranını artırma arayışına hemen başladı. HAYIR cephesinin de hedefi yüzde 50’yi aşan bir oranı yakalamak ... Devamını Oku »

Ortak payda

Tartışmalı bir referandum sürecini bitirdik. “Şaibeli” sonuç ve uygulamalarla ilgili tepkiler bitmeyecektir. Ancak asıl olan referandum sonuçlarından kimin ne ders çıkarttığıdır. Ortaya çıkan tablo ihtirasları akıllarını aşanlarla,evrensel değerleri ön planda tutanları karşı karşıya getirmiştir. Görülen odur ki bundan böyle yapılacak siyasetin içeriği değişmiştir. AKP’nin totaliter anlayışını pekiştirmeye yönelik yaklaşımlarına karşılık,insan hakları, adalet, barış, özgürlük, daha çok demokrasi gibi evrensel değerleri ... Devamını Oku »

Bor’un pazarı

Bor’un pazarı bu kez uluslararası kuruluyor. 30 Nisan- 27 Mayıs arasında açık olan pazarın sonunda Türkiye’nin bölge ve uluslararası platformlardaki yeri belirlenecek. Pazarda neler var? Demokrasi, insan hakları, ekonomik çıkarlar, çevre sorunları, basın özgürlüğü, kadın hakları, çocuk hakları, ifade özgürlüğü, enerji, su kaynaklarının korunması, adalet ve hukuk, işçi hakları ve bunların şemşiyesi altında yeşeren gelişmeler. Pazarda kimler var? Sırasıyla Hindistan, ... Devamını Oku »